Wróć   polish:Elite:board > hard- i software > sprzęt > Audio&Video&TV
Audio&Video&TV telewizja satelitarna, sprzet audio i video, konfiguracja, wybór sprzętu av, pomoc

Temat zamknięty
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd

  #1 (permalink)  
Stare 10.05.2009, 13:13
Avatar MEZmaster
Senior Member
 
Zarejestrowany: May 2007
Skąd: z co piątej kinderniespodzianki
Postów: 745
Postów w giełdzie: 30
Domyślnie Rodzaje złączy i kabli, poradnik podłączania TV, komputera i innych urządzeń AV

Jest to krótki poradnik opisujący rodzaje złączy, kabli i połączeń między urządzeniami. Sądzę, że wielu osobom może się przydać.

=====


Na początek podzielmy wszystkie złącza. Podział według typu sygnału, do tego dopisuję jakość obrazu (w kolejności od najlepszego - 1) oraz rodzaj dźwięku.

Cyfrowe:
- SDI (obraz jakości najwyższej!) Jest to obecne wyłącznie profesjonalny interfejs przesyłu cyfrowych danych obrazu. Spotykany w profesjonalnych kartach graficznych Matrox, nVidia QuadroFX, ATI Fire, oraz 3DLabs. Można go zobaczyć również w kamerach standardu Cine-Alta, RED, oraz cyfrowych ARRI i Panavision. Sygnał jest przesyłany szeregowo, YUV z przeplotem. Bez kompresji, Złączem koncentrycznym, lub światłowodem. Pozwala na przesyłanie obrazu z standardzie 2K, 4K, oraz 8K. Najwyższy z nich nazywany Super Hi-Vision, UHDTV. Pozwalający na wyświetlanie obrazu 7,680 × 4,320 z odświeżaniem 50-60Hz z przepustowością 3,3GB/s Standard 8K jest cały czas w fazie prac, ma być wprowadzony w 2016r.
- HDMI (obraz jakości 1, HDTV)(8 kanałowy audio)
- DVI-D (obraz jakości 1, Występuje w wersjach Single Link, oraz Dual Link, który to pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczościach QXGA - 2048×1536 75 Hz przy migotaniu GTF (2×170 MHz), WQXGA - 2560×1600 60 Hz przy migotaniu GTF (2x174 MHz), oraz WQXGA - 3840×2400 33 Hz przy migotaniu GTF blanking (2x159 MHz))(W większości przypadków brak audio, lecz zdarzały się karty graficzne w wyjście SPDIF). Standard Single Link pozwala na wyświetlanie obrazu max HD

- S/PDIF (brak obrazu)(audio 2-8 kanałów, 192-48kHz [odwrotnie proporcjonalnie], 24, lub 16bit)

- DVI-I (obraz jakości 1 i 2, DVI-I posiada w sobie sygnał zarówno analogowy jak i cyfrowy, analogowy taki sam jak w złączy VGA, czyli RGB + HV. Występuje w wersjach Single Link, oraz Dual Link, który to pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczościach QXGA - 2048×1536 75 Hz przy migotaniu GTF (2×170 MHz), WQXGA - 2560×1600 60 Hz przy migotaniu GTF (2x174 MHz), oraz WQXGA - 3840×2400 33 Hz przy migotaniu GTF blanking (2x159 MHz))(W większości przypadków brak audio, lecz zdarzały się karty graficzne w wyjście SPDIF). Standard Single Link pozwala na wyświetlanie obrazu max HD.

Analogowe:
- DVI-A – (obraz jakości 2) złącze DVI przesyłające tylko sygnał analogowy VGA, równoważny z D-Sub
- D-Sub (VGA) (obraz jakości 2)(brak audio).
- SCART / Euro (obraz jakości 4, 5, 6,)(2 kanałowy audio).


Standard złącza przesyłający w sobie wszystkie analogowe standardy, od RGB, poprzez S-VHS - Chrominancja i Luminacja, do Kompozytowego.
- Kompozyt (obraz jakości 6)(audio w formie osobnego kabla). Sygnał ten jest sumą składowych sygnały S-VHS czyli Chrominancji i Luminacji.
- S-Video / S-VHS (obraz jakości 5)(audio w formie osobnego kabla). Sygnał przesyłany dwoma liniami, Jedna Chrominancja, druga Luminacja.
- Component (obraz jakości 3)(brak audio). Sygnał przesyłany trzeba liniami Y – luminacja, Pb (Y-B) - niebieska składowa różnicowa, Pr (Y-R) - czerwona składowa różnicowa. Standard spotykany przez lata w urządzeniach profesjonalnych. Wyparty poprzez wszelakie złącza cyfrowe


RCA / cinch

Przede wszystkim dla tych, którzy mogą się mylić. Złącza RCA znane jako cinch nie służą do konkretnego rodzaju przesyłu. Zazwyczaj są używane na zakończeniach kabli koncentrycznych, lub zwykłych ekranowanych jednożyłowych. Jednak to może się zmienić, jeśli weźmiemy pod uwagę inwencję osób podłączających urządzenia. Sam jestem w posiadaniu kilku własnej roboty przejściówek owiniętych taśmą izolacyjną i kończących się z jednej strony dużym jackiem, z drugiej dwoma cinchami. Czysta oszczędność.

D-Sub

To jest rodzaj kabli wielopinowych. Służą do różnych celów, nie tylko do monitorów, ale można nimi podłączać np kasy fiskalne, wagi cyfrowe itp itd.
Skupimy się dokładnie na złączu DE-15, czyli standardzie VGA.

VGA

Analogowy przesył, najczęściej mamy z nim do czynienia przy monitorach CRT (kineskopowych) rzadziej LCD spotykany w starszych układach graficznych. Jest wykorzystany także przy podłączaniu telewizorów. Przesyła oczywiście sam obraz. Jakość najwyższa w klasie przesyłu analogowego. (w zestawieniu 2)

DVI

Młodszy brat VGA. Jest to cyfrowy przesył obrazu, który używa się przede wszystkim przy komputerach do podłączania monitorów LCD, jednak możemy się z nim spotkać także przy kinach domowych itp. Jakość taka sama jak w HDMI, o ile korzystamy z części cyfrowej, odpowiednio Single Link, oraz Dual Link. Oznaczenia:
DVI-A Złącze DVI przesyłające tylko analogowy sygnał, równoważne z VGA
DVI-I najstarszy rodzaj analogowo-cyfrowy, stosowany przy podłączaniu monitorów LCD i CRT,
DVI-D interfejs w pełni cyfrowy, można go poznać po tym, że posiada oprócz pinów jeden (tylko!) poziomy otwór, gdzie DVI-I ma tak jakby skrzyżowane dwa otwory oraz cztery mniejsze dookoła. Umożliwia przesyłanie również cyfrowo dźwięku.
DVI-D DHCP to DVI-D z szyfrowaniem danych, może być stosowany w celu lepszego zabezpieczenia przeciwko łamaniu praw autorskich.
Istnieje możliwość zmiany sygnału DVI na HDMI i na odwrót przy zachowaniu jakości DVI oraz HDMI. Użycie przejściówki nie ogranicza jakości, Sygnał jest przesyłany w ten sam sposób. Zarówno w DVI jak i HDMI wykorzystywany jest cyfrowy przesył. Różnice w jakości mogą wynikać tylko z połączenia Single lub Dual Link. Umożliwia przesyłanie również cyfrowo dźwięku.


HDMI

Obecnie jest to najwyższej jakości połączenie audio/video, w sprzęcie amatorskim. Oferuje przesył 5GB/s razem z 8-kanałowym dźwiękiem i jest obecnie najchętniej stosowanym rozwiązaniem. Używany przy połączeniach HD, może być wykorzystywany także na większe odległości (do kilkudziesięciu metrów). Z wyglądu przypomina USB w kształcie rombu. Istnieją dwa typy:
Typ A - 19-pinowy przesyłający jeden kanał TMDS,
Typ B - 29-pinowy, przesyła dwa kanały TMDS.
Istnieje możliwość zmiany sygnału DVI na HDMI i na odwrót przy zachowaniu jakości DVI oraz HDMI. Użycie przejściówki nie ogranicza jakości, Sygnał jest przesyłany w ten sam sposób. Zarówno w DVI jak i HDMI wykorzystywany jest cyfrowy przesył. Różnice w jakości mogą wynikać tylko z połączenia Single lub Dual Link. Umożliwia przesyłanie również cyfrowo dźwięku.
S-Video / S-VHS

Dosyć popularne połączenie analogowe. Obraz jest przesyłany za pomocą zespolonych dwóch przewodów ekranowanych. Jakość jest odpowiednio wyższa od przesyłu kompozytowego, jednak nie należy to rozwiązań o dobrej jakości. Wprowadzone zostało głównie do przesyłania obrazu z magnetowidów S-VHS.
Istnieją także wersje 7-pinowe i 9-pinowe. Wyjścia 7-pinowe są stosowane w kartach graficznych i akceptują także wtyczki 4-pinowe. Podłączenie wtyczką 7-pinową nie zwiększy jakości przesyłanego sygnału, nadal jest to S-VHS czyli Chrominancja i Luminacja. 7 i 9-pinowe S-Video służą do przesyłu sygnału w dwie strony (VIVO - Video In Video Out) oraz odpowiednio dźwięku. Występuje w kartach ATI All-In-Wonder czy jako VIVO, oraz kartach telewizyjnych.

Warto wspomnieć, że mamy możliwość dowolnego konwertowania sygnału pomiędzy połączeniami analogowymi oraz cyfrowymi, czyli VGA DVI, HDMI, kompozytowymi, S-Video, SCART i Komponentowymi, jednak pamiętać należy o tym, że połączenia dwóch sposobów przesyłu sygnału da nam jakość najgorszego z nich. Przykładowo stosując przejściówkę S-Video -> kompozyt (często stosowane przy łączenia starego rodzaju telewizorów z komputerami) z komputera wychodzi sygnał dwoma przewodami koncentrycznymi, jednak te przewody są łączone w przejściówce w jeden sygnał komponentowy.

=====


Połączenie audio jest względnie proste. Mamy do wyboru sygnał cyfrowy i analogowy.

Najpopularniejszy domowy cyfrowy przesył dźwięku jest rozwijany przez firmy SONY i Philips, stąd nazwa S/PDIF - SONY/Philips Digital Interface Format. Ten format nie wymaga konwersji do postaci analogowej, więc umożliwia bezstratne przesyłanie danych dźwiękowych między urządzeniami. Samej poprawy jakości nie odczujemy, gdy porównamy odtwarzany dźwięk przesyłany za pomocą standardu S/PDIF poprzez złącze coax – RCA, oraz optyczne. Różnicę możemy odczuć, gdy będziemy np odtwarzać coś z jednego urządzenia analogowego i nagrywać na drugim analogowym. Jakość dźwięku spadnie ponieważ dźwięk jest wciąż odczytywany i przesyłany w formie analogowej, dochodzą nam szumy, ograniczenia pasma przenoszenia kabli itp. W przypadku standardu S/PDIF dźwięk jest przesyłany cały czas w tej samej formie, ale należy pamiętać, że nie będzie to format mp3 lub inny tego typu, ale nieskompresowany dźwięk.
Praktyczne dane? Gdy podłączymy dekoder HD i będziemy nagrywać coś podłączając go za pomocą tego kabla, dźwięk będzie nagrany w wyższej jakości, niż dźwięk przesyłany w formie analogowej. Tak samo, jak to jest z obrazem. Gdy podłączamy urządzenia za pomocą HDMI, nie musimy używać kabla optycznego czy coax. Po prawej przykład gniazda standardu S/PDIF na mini dekoderze polsatu, trzeci od prawej, między gwintowanym gniazdem antenowym typu F, a Eurozłączem.


Oprócz SPDIF można spotkać standard:
ADAT - pozwalający na przesył do 8 kanałów audio światłowodem;
AES/EBU - pozwalający na przesył dwóch kanałów audio;
MADI – pozwalający na przesył do 64 kanałów przy 96kHz;

Analogowy przesył - Wyróżniamy połączenia symetryczne, oraz niesymetryczne. Pierwsze z nich można spotkać w technice profesjonalnej, pozwalają one na bezstratny przesył do 300m, oraz eliminują zakłócenia w transmisji. Sygnał przesyłany jest dwoma żyłami + i -, sygnałem wyjściowym jest suma odwrotności dwóch sygnałów + i – co eliminuje nam zakłócenia powstałe podczas transmisji. W przypadku sygnału niesymetrycznego mamy + oraz masę.

=====


Poradnik mojego autorstwa, kopiowanie czegokolwiek bez mojej zgody ZABRONIONE.

///Poradnik poprawiony i uzupełniony przez CiasteczkowyPotwór ///
__________________
Party 1GB, filesonic i fileserve, można pobierać zamiennie
brak danych naprawczych i innych zbędnych zapychaczy
hasło "CANCER"

  #2 (permalink)  
Stare 10.05.2009, 14:23
Avatar kaban123
Honorowy SM na emeryturze.
 
Zarejestrowany: Dec 2006
Postów: 5 487
Postów w giełdzie: 1
Domyślnie Odp: Rodzaje złączy i kabli, poradnik podłączania TV, komputera i innych urządzeń AV

Temat przyklejam.

Jeśli miałby ktoś jeszcze chęci i jakieś ciekawe pomysły na to co byłoby przydatnego i co można byłoby dodać w takim temacie to zapraszam na PM.

Pozdrawiam.
__________________
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, cuda zajmują mi trochę więcej czasu...
Temat zamknięty

Tagi
komputer, podłączanie, przejściówka, telewizor, złącza

Szybka odpowiedź
Antispam, complete the task: 
 
Wiadomość:
Opcje

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BBCode jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Wyłączony
Pingbacks are Wyłączony
Refbacks are Wyłączony


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post/autor
Krótki poradnik podłączania komputera z TV itd. poszukiwany chętny do wykonania ;) kaban123 archiwum forum sprzęt 14 10.05.2009 14:29
[AUDIO] Jak podłączyć więcej urządzeń audio do jednych głośników? szparag33 archiwum forum sprzęt 13 22.07.2008 19:27
Problem z podłączeniem aparatu cyfrowego i innych użądzeń usb Wiktor131313 archiwum forum sprzęt 4 04.02.2008 21:21
Program do wyłączania komputera - pod wpływem temperatury sandei programy 9 22.10.2007 13:51
Podłączanie urządzeń SCSI podczas pracy komputera qb4 archiwum forum windows 2 01.06.2006 23:31


Wszystkie czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polskie wsparcie vBulletin
1432792608
3375498316

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310