Wróć   polish:Elite:board > dyskusja > sport > kulturystyka
Temat zamknięty
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd

  #1 (permalink)  
Stare 07.02.2008, 08:21
Avatar psajdos
Junior Member
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Postów: 8
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Wszystko o sterydach anabolicznych

Cytat:
Negatywne skutki zażywania sterydów

1. Wpływ działania sterydów na funkcjonowanie wątroby
Wątroba jest największym gruczołem ustroju, jest ośrodkiem przemiany materii w organizmie, wydziela żółć niezbędną do trawienia tłuszczów, reguluje przemianę białek i cukrów oraz przemianę acetową. Magazynuje okresowo glikogen, tłuszcze i białka. Ponadto dezaktywuje substancje, które mogły by zagrażać organizmowi. Do takich substancji należą sterydy. Ogólnie można powiedzieć, że krótkotrwałe zaburzenia funkcjonowania wątroby są odwracalne. Doustnie brane sterydy w dużych ilościach mogą powodować zmiany w strukturze wątroby.

2. Podwyższone ciśnienie krwi
W powstaniu nadciśnienia tętniczego dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, psychoemocjonalne, nerkowe i hormonalne. Nadciśnienie powoduje zmiany: w układzie krążenia (przerost lewej komory serca, w mózgu (udary),w nerkach (stwardnienie). Objawy kliniczne to bóle głowy, pogorszenie wzroku, niewydolność układu krążenia, zawał serca, udar mózgu i niewydolność nerek. Wielu kulturystów stwierdza, że podczas brania sterydów, ciała ich stały się miękkie i opuchnięte. Powodem tego jest nagromadzenie wody w organizmie, bezpośrednią tego przyczyną jest podwyższony poziom we krwi sodu i potasu. Serce kulturysty biorącego sterydy jest obciążone ponieważ następuje bardzo szybki przyrost masy mięśniowej. Krew staje się gęsta i ciężko płynie w naczyniach krwionośnych, a więc serce musi ciężko pracować. Po odstawieniu sterydów parametry wracają do normy. Po bardzo długim braniu sterydów pozostaje możliwość, że ciśnienie krwi nie znormalizuje się i zmiany w układzie krwionośnym mogą okazać się nieodwracalne.

3. Zmiany w systemie hormonalnym
Hormony przenoszone są przez krew i mogą wywierać wpływ na wszystkie tkanki wrażliwe na ich działanie. Układ hormonalny stanowi obok układu nerwowego podstawowy układ regulacyjny w organizmie. Hormony spełniają w nich rolę chemicznych przekaźników informacji. Podczas przyjmowania sztucznego hormonu z zewnątrz organizm nie produkuje lub produkuje w niewielkich ilościach hormony gonadropowe (FSH,ICSH). Może to doprowadzić do niepłodności np.: zaburzenia wzwodu prącia, zaburzenia wytrysku, zaburzenia popędu płciowego. Zaburzenie czynności jąder polega na niewydolności czynności komórek śródmiąższowych i układu kanalików plemnikotwórczych. Podczas brania PRIMOBOLANU dochodzi do zaburzenia czynności jąder. Jednakże po odstawieniu sterydów czynności wracają do normy. Branie sterydów w przedłużających się okresach czasu jest niewskazane gdyż istnieje możliwość, że organizm nie zregeneruje się całkowicie.

4. Pobudzona agresywność
Testosteron powoduje, że mężczyźni są agresywniejsi od kobiet, które w bardzo małych ilościach produkują ten hormon. Sterydy o bardzo silnym działaniu androgennym pobudzają agresywność u biorących. Ta wewnętrzna siła daje sportowcom bodźce do jeszcze cięższego treningu. W przypadkach nadmiernej agresywności należy bardzo łagodnie przerywać branie leku aby nie wpaść w depresję.

5. Powiększenie sutek
Powiększenie sutek jest bardzo często sprawą dziedziczną. Często w okresie dojrzewania sutek powiększa się przybierając kształt pączka. Jest to rzecz normalna. Powodem tego jest wydzielanie przez organizm estrogenu - z czasem objawy te znikają. Początkiem przerostu gruczołu jest ból sutka i nadwrażliwość brodawki, w późniejszym czasie gromadzenia tkanki tłuszczowej. Często te objawy pojawiają się podczas brania silnych androgenów w dużych ilościach (TESTOSTERON PROLONGATUM, ANAPOLON). Fachowym wyrażeniem przerostu sutka jest - GINEKOMASTIA.

6. Wpływ na układ krążenia i pracę serca
Faktory krzepnięcia krwi są niekiedy zmienione. Przemiana glukozy, trójglicerydów i cholesterolu doznała uszczerbku, co może prowadzić do stwardnienia tkanek. Również poziom glukozy może obniżyć się (bardzo niebezpieczne dla diabetyków). Zwiększone wydzielanie insuliny może także prowadzić do stwardnienia tętniczek. KORTYZOL to hormon nadnerczy. Wykazuje wielokierunkowe działanie na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek, wpływa na przemianę wodno-elektrolitową oraz na układ krwiotwórczy. KORTYZOL jest głównym, hormonem stresowym organizmu. Podniesiony poziom tego hormonu we krwi pozwala atletom ciężej trenować (kolaże dostają go podczas długich i trudnych wyścigów). Jego zażywanie niesie kilka małych niekorzyści. Zatrzymanie elektrolitów i wody w organizmie - konsekwencją tego jest podwyższone ciśnienie krwi, uszkodzenie struktur tkanki łącznej (zrywanie ścięgien). Te nieprawidłowości mogłyby wytłumaczyć dlaczego sportowcy wolą zażywać doustne sterydy. Po odstawieniu tych sterydów normalizują się wartości krwi. (Choroby serca i naczyń krwionośnych są w krajach Europy Zachodniej najczęstszą przyczyną zgonów).

7. Efekty maskulinizacyjne
Androgenne efekty sterydów są następujące: rozrost pęcherzyków nasiennych, członka, prostaty (gruczołu krokowego), zgrubienie strun głosowych (obniżenie głosu), gęściejszy zarost, powiększenie tkanki tłuszczowej i zwiększony popęd seksualny. U młodocianych przyśpieszone dojrzewanie kostne, co ciągnie za sobą redukcję dziedzicznego wzrostu. Kobiety (zwłaszcza młodsze) mogą doświadczyć podobnych objawów i może wystąpić opóźnienie lub wstrzymanie miesiączki. Po odstawieniu sterydów miesiączka wróci do normy ale inne objawy nie mijają. Zmiany są nieodwracalne. Niektórzy kulturyści mogą zaobserwować wzrost owłosienia na ciele przy utracie włosów na głowie, przerost brody.

8. Szkody w tkance łącznej
Wprawdzie nie ma na ten temat jeszcze żadnych naukowych prac ale doświadczenie pokazuje, że anaboliki zwiększają skłonność do kontuzji tkanki łącznej. Szczególnie na tę uwagę powinni uważać początkujący kulturyści, u których następuje szybki przyrost mięśni. Tkanka łączna u młodych kulturystów jest jeszcze nie przygotowana na duże obciążenie. Aby zapobiec takim kontuzjom radzi się przed pierwszym użyciem steroidów trenować rok lub dwa by przygotować stawy i ścięgna na duże obciążenia. Długoletni ciężki trening znacznie skraca karierę. Warto co jakiś czas (kilka miesięcy) zmieniać trening na półciężki lub lekki aby oszczędzać stawy.

9. Zwiększona podatność na infekcje, utrata wagi i siły podczas brania sterydów
Uboczne działania podczas brania sterydów można by wytłumaczyć tzw. negatywnym bilansem azotowym. Po odstawieniu sterydów organizm nie jest w stanie przywrócić normalnego poziomu hormonów organizmie. W międzyczasie organizm traci dużo białka, z tego powodu regeneracja jest niewystarczająca. Po odstawieniu sterydów organizm źle znosi długi i ciężki trening. Właściwym wyjściem jest zredukowanie treningu dając wypoczynek psychice i całemu organizmowi. Choc są osoby, które twierdzą, że gdy odstawili sterydy i nie zmniejszyli treningu większemu spalaniu ulegała tkanka tłuszczowa, co jednak wydaje się wątpliwe. Każdy kulturysta powinien słuchać głosu swojego organizmu i odpowiednio reagować. Doświadczenie zdobywa się po wielu kuracjach.

10. Bóle i nieruchomości w stawach
Staw to ruchome połączenie stykających się kości. Powierzchnie stawowe kości powleka chrząstka, a stykające się końce kości otacza błoniasta torebka stawowa. Często zauważa się, że po odstawieniu sterydów stawy są sztywne i bolą w trakcie treningu. Niewiadomo jeszcze jakie są tego przyczyny ale wszystko wskazuje na to, że ewentualnych powodów należy szukać w ujemnym bilansie azotowym. Bolesność stawów może trwać do 3 miesięcy.


(wiadomości zamieszczone prze zemnie pochodzą z jest zbiór informacji zamieszczonych w ecyklopedi internetowych gazet ,,muskule, fitnes, flex, , KiF sdw, IRON ,AMERICAN FLEX , LADY FITNESS ,KULTURYSTYKA i fitness SPORT DLA WSZYSTKICH, LADY FITNESS, oraz od mistrza swiata weteranow Waldemara Nola pochodzącego z mojego rodzinnego miasta ostroleki)

  #2 (permalink)  
Stare 07.02.2008, 08:22
Avatar psajdos
Junior Member
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Postów: 8
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Korzyści wynikające z brania sterydów anabolicznych ?

Cytat:
1. Zwiększenie siły
Kurczliwe elementy tkanki mięśniowej zwiększają się przy ciężkim i długotrwałym treningu, jak i przy odpowiednim odżywianiu. AKTYN i MYOSIN są fachowymi wyrażeniami dla składników tych kurczących elementów. Także zwiększenie siły może być osiągnięte przez magazynowanie wody w tkance jak i wokół niej. Po odstawieniu sterydów siła maleje, co jest zrozumiałe.

2. Zwiększenie masy mięśniowej
Zwiększenie MYOFIBRILLII (włókna mięśniowe) i przyrost objętości wody w tkance powodują, że następuje przyrost masy mięśniowej. Oczywiście branie sterydów należy połączyć z ciężkim treningiem i optymalnym odżywianiem.

3. Zmniejszenie bólu wywołanego przez zapalenie stawów i zapalenie ścięgien
Wielu kulturystów stwierdza, że ich bóle, które odczuwają przy ciężkim i po części złym treningu, zmniejszają się lub całkowicie znikają przy kuracji sterydowej. Sterydy jak Metanabol oraz Deca-Durabolin pomagają w w/w dolegliwościach. Takie właściwości to pozytywna strona sterydów, która jest wykorzystywana w medycynie, odnowie biologicznej, rekonwalescencji.

4. Redukcja (zmniejszenie) tkanki tłuszczowej
Wprawdzie odpowiednia dieta pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej ale przy zażywaniu sterydów spalanie tłuszczu jest dużo szybsze. Wytłumaczeniem tego jest fakt, że przemiana materii podczas brania sterydów jest znacznie szybsza. Optymalnym aspektem przy spalaniu tłuszczu są ćwiczenia aerobowe trwające od 30 do 60 minut.

5. Zwiększenie wytrzymałości
Pod wpływem sterydów stan KORTYZOLU we krwi jest podwyższony. KORTYZOL jest hormonem stresu, który pozwala kulturystom trenować z większą wytrzymałością.

6. Poprawa zarysu żylnego u kulturystów (waskularyzacja)
Fenomen ten jest jeszcze dokładnie nie wytłumaczony, ale przyjmuje się, że właśnie te objawy występują z powodu podwyższonego ciśnienia krwi. Wyraźne zarysy żylne są właściwością TOP-KULTURYSTÓW.

7. Skrócony czas wypoczynku po ciężkim treningu i po kontuzjach
Dzięki zwiększonej syntezie białka czas wypoczynku po kontuzjach lub operacjach jest znacznie skrócony. To samo odnosi się dla stanu wyczerpania po ciężkim treningu. I tak organizm może być po krótkiej przerwie znowu ciężko obciążany, co przyśpiesza przyrost masy mięśniowej.

8. Zwiększona możliwość zrobienia cięższych i częstszych powtórzeń oraz serii
Stan ten tłumaczy się zwiększoną syntezą FOSFOROKREATYNY. FOSFOROKREATYNA to związek wysokoenergetyczny występujący w mięśniach. Jest on głównym dawcą energii dla eksplozywnych i krótkich ciężkich aktywności. Bez wystarczającego zasobu tego związku w mięśniach, osiąga się szybciej granice możliwości i wytrzymałości.

9. Większa agresywność
Ta cecha została już wymieniona przy działaniach ubocznych. Szczególnie trójboiści są zadowoleni z tego stanu rzeczy. Pomaga to im dłużej i ciężej trenować. Niektórzy są z tego zadowoleni ponieważ wola pokonania siebie i innych są najważniejsze przez to osiąga się lepsze rezultaty.

(wiadomości zamieszczone prze zemnie pochodzą z jest zbiór informacji zamieszczonych w ecyklopedi internetowych gazet ,,muskule, fitnes, flex, , KiF sdw, IRON ,AMERICAN FLEX , LADY FITNESS ,KULTURYSTYKA i fitness SPORT DLA WSZYSTKICH, LADY FITNESS, oraz od mistrza swiata weteranow Waldemara Nola pochodzącego z mojego rodzinnego miasta ostroleki)

  #3 (permalink)  
Stare 07.02.2008, 08:24
Avatar psajdos
Junior Member
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Postów: 8
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Przykładowe cykle zazywania sterydow

Cytat:
Uwaga! Sterydy anaboliczne stosowane bez nadzoru lekarza mogą powodować liczne skutki uboczne i być niebezpieczne dla zdrowia osoby przyjmującej. Autor nie popiera stosowania tych substancji, poniższy tekst ma charakter wyłącznie informacyjny, w żaden sposób nie powinien być traktowany jako instrukcja.

Przykładowe cykle z zastosowaniem sterydów SAA - od najprostszych, do bardziej zaawansowanych.

Okres przyjmowania SAA w kulturystyce potocznie nazwany jest cyklem, w tekście określony przez ilość tygodni, przykładowo: 1-12 oznacza cykl dwunastotygodniowy, kiedy ostatnie iniekcje dokonywane są w 12 tygodniu (długoestrowe SAA mogą być aktywne jeszcze do 2-3 tygodni po ostatniej iniekcji). Często w cyklach spotykamy stosowanie więcej niż jednej substancji. To właśnie nazywa się stack, czyli połączenie co najmniej 2 różnych sterydów anabolicznych w cyklu. W większości przypadków stancking ma na celu uzyskanie maksymalnego działania anabolicznego podczas cyklu. Jednak im więcej środków, tym większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Często stosowane w czasie cyklu są inne leki, nie sterydy, mające na celu ograniczenie ewentualnych skutków ubocznych, takie jak inhibitory aromatazy, antagoniści receptora estrogenicznego czy inhibitory 5-alfa reduktazy,. Decyzja o ich włączeniu do cyklu oraz stosowanych dawkach powinna zostać podęta indywidualnie, gdyż każdy inaczej reaguje, jest mniej lub bardziej podatny na skutki uboczne określonego rodzaju. Stąd nie zostały ujęte w poniższych przykładach. Podobnie kwestia HCG w prostszych cyklach. Jednak w dłuższych, wyżej dawkowanych, powinno po prostu być, jeśli nie chcemy mieć jąder wielkości orzeszka i problemów z PCT.

Przykładowe cykle nie zostały celowo podzielone na zwiększające masę mięśniową oraz rzeźbiące. Efekt, jaki uzyskuje się na cyklu w ogromnej mierze jest wynikiem stosowanej diety (proporcje białek, węglowodanów, tłuszczy oraz jej kaloryczność) oraz kilku innych czynników. Możliwe jest uzyskiwanie w miarę suchej masy mięśniowej, bez retencji, nawet na środkach powszechnie uznawanych za mocno aromatyzujące, jak Omnadren lub Metandienon. Odwrotnie, jeśli cykl mający na celu poprawę definicji nie zostanie oparty na właściwej diecie redukcyjnej, użyty winstrol czy oxandrolon na niewiele się zda.

Po każdym cyklu niezbędne jest PCT, mające na celu przywrócenie prawidłowej sekrecji endogennego testosteronu.

Oznaczenia częstotliwości:
ED - Every Day (każdego dnia)
EOD - Every Other Day (co drugi dzień)
E3D - Every 3rd Day (każdego trzeciego dnia)
E7D - Every 7th Day (raz w tygodniu)1-12 Testosteron Enanthate 250mg E5D

1-8 Testosteron Propionat 100mg EOD

1-12 Testosteron Enanthate 250mg E5D
1-11 Deca-Durabolin 200mg E7D

1-12 Omnadren 250mg E7D
1-11 Deca-Durabolin 200mg E7D

1-12 Testosteron Enanthate 300mg E5D
1-11 EQ 300mg E7D

1-12 Testosteron Enanthate 300mg E5D
1-6 Metandienon 30mg ED

1-12 Omnadren 250mg E7D
1-6 Metandienon 30mg ED

1-10 Testosteron Enanthate 300mg E5D
5-11 Winstrol 50mg EOD

1-8 Testosteron Propionat 100mg EOD
1-8 Fenylopropionian Nandrolonu 50mg EOD

1-8 Testosteron Propionat 100mg EOD
2-8 Winstrol 50mg EOD lub Stanabol 30mg ED

1-8 Testosteron Propionat 100mg EOD
1-6 Metandienon 30mg ED

1-11 Testosteron Enanthate 300mg E5D
1-10 Deca-Durabolin 200mg E7D
1-6 Metandienon 30mg ED

1-11 Testosteron Enanthate 300mg E5D
1-10 Deca-Durabolin 200mg E7D
6-12 Winstrol 50mg EOD

1-11 Testosteron Enanthate 300mg E5D
1-10 EQ 300mg E7D
6-12 Winstrol 50mg EOD

1-12 Testosteron Enanthate 400mg E5D
1-4 Testosteron Propionat 75mg EOD
1-11 Deca-Durabolin 400mg E7D
7-13 Winstrol 50mg EOD
1-13 HCG 500iu E5D

1-8 Testosteron Propionat 75mg ED
1-8 Trenbolone Acetate 75mg EOD

1-8 Testosteron Propionat 75mg ED
1-6 Metandienon 30mg ED
1-8 Trenbolone Acetate 75mg EOD

1-8 Testosteron Propionat 100mg ED
1-8 Trenbolone Acetate 75mg ED
2-8 Stanabol 30mg ED

1-12 Testosteron Enantan 500mg E5D
1-6 Metandienon 30mg ED
1-11 EQ 400mg E7D
7-13 Trenbolone Acetate 75mg EOD
1-13 HCG 500iu E5D

1-6 Testosteron Enanthate 500mg E7D
1-5 Anadrol 50mg ED
1-12 Deca-Durabolin 400mg E7D
7-13 Testosteron Propionat 100mg ED
7-13 Winstrol 50mg EOD
1-13 HCG 500iu E5D

1-12 Omnadren 250mg E3D
1-11 EQ 400mg E7D
1-6 Metandienon 35mg ED
8-14 Trenbolone Acetate 75mg ED
1-14 HCG 500iu E5D

1-12 Omnadren 250mg E3D
1-11 Deca-Durabolin 400mg E7D
1-4 Metandienon 35mg ED
10-15 Winstrol 50mg EOD
1-15 HCG 500iu E5D

1-10 Testosteron Enantan 750mg E5D
1-9 EQ 400mg E7D
1-6 Metandienon 35mg ED
11-14 Testosteron Enantan 500mg E5D
15-23 Testosteron Propionat 100mg ED
15-23 Trenbolone Acetate 75mg ED
15-23 Oxandrolon 40mg ED
1-23 HCG 500iu E5D

1-14 Testosteron Enantan 750mg E5D
1-14 Primobolan 400mg E7D
7-15 Oxandrolon 40mg ED
7-15 Trenbolone Acetate 75 ED
1-15 HCG 500iu E5D

1-24 HGH 6iu (5 on - 2 off)
1-24 Insulina 10iu rano oraz bezpośrednio po treningu [właściwa dieta niezbędna!]
1-15 Testosteron Enanthate 750mg E4D
1-15 Primobolan 600mg E7D
1-11 EQ 500mg E7D
1-6 Anadrol 100mg ED
16-24 Testosteron Propionat 150mg ED
16-24 Trenbolone Acetate 75mg ED
18-24 Winstrol 50mg ED
1-24 HCG 500iu E5D(wiadomości zamieszczone prze zemnie pochodzą z jest zbiór informacji zamieszczonych w ecyklopedi internetowych gazet ,,muskule, fitnes, flex, , KiF sdw, IRON ,AMERICAN FLEX , LADY FITNESS ,KULTURYSTYKA i fitness SPORT DLA WSZYSTKICH, LADY FITNESS, oraz od mistrza swiata weteranow Waldemara Nola pochodzącego z mojego rodzinnego miasta ostroleki)

  #4 (permalink)  
Stare 07.02.2008, 08:26
Avatar psajdos
Junior Member
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Postów: 8
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Czas wykrywalności sterydów w teście krwii

Cytat:
18 miesięcy
Deca - Nandrolone Decanoate

12 miesięcy
Nandrolone Phenylpropionate

5 miesięcy
Equipoise - Boldenone Undecylenate
Primobolan - Methenolone Enanthate
Trenbolone
Finaplex - Trenbolone Acetate
Injectable Dianabol - Injectable Methandienone

3 miesiące
Sustanon 250
Omnadren 250
Testosterone Enanthate
Testosterone Cypionate

2 miesiące
Anadrol - Oxymetholone
Fluoxymesterone
Formebolone
Winstrol-V - Injectable Stanozolol
Drostanolone

5 tygodni
methandienone
mesterolone
ethylestrenole - Silabolin
noretadrolone

3 tygodnie
oxandrolone
stanozolol tabletki

2 tygodnie
Testosterone Propionat

1 tydzień
Testosterone Undecanoate

4 dni
Clenbuterol

(wiadomości zamieszczone prze zemnie pochodzą z jest zbiór informacji zamieszczonych w ecyklopedi internetowych gazet ,,muskule, fitnes, flex, , KiF sdw, IRON ,AMERICAN FLEX , LADY FITNESS ,KULTURYSTYKA i fitness SPORT DLA WSZYSTKICH, LADY FITNESS, oraz od mistrza swiata weteranow Waldemara Nola pochodzącego z mojego rodzinnego miasta ostroleki)

  #5 (permalink)  
Stare 07.02.2008, 14:09
Avatar psajdos
Junior Member
 
Zarejestrowany: Sep 2007
Postów: 8
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: Wszystko o sterydach anabolicznych

Czesc artykułu zamieszczonego o sterydach pochodzi ze strony o sterydach lecz nie podaje linku gdyż osobiście niezachecam do zazywania steraydow wybrałem informacje które sa rzetelne i opisują tylko działanie i skud ki zazywania a niezachecaja do brania

  #6 (permalink)  
Stare 26.06.2008, 17:25
Avatar Nemezino
Junior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2008
Postów: 14
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: Wszystko o sterydach anabolicznych

Podsumowując nie opłaca się za bardzo ponieważ można zapłacić zbyt wysoką cenę jaką jest utrata zdrowia a w skrajnych przypadkach życia. Czego skutkiem był jeden człowiek którego znałem.
Temat zamknięty

Szybka odpowiedź
Antispam, complete the task: 
 
Wiadomość:
Opcje

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BBCode jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Wyłączony
Pingbacks are Wyłączony
Refbacks are WyłączonyWszystkie czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:39.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polskie wsparcie vBulletin
1432337995
3376050438

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310