Wróć   polish:Elite:board > dyskusja > off-topic
off-topic dyskusja na ogólne tematy

Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd

  #31 (permalink)  
Stare 21.03.2009, 15:50
Junior Member
 
Zarejestrowany: Aug 2008
Postów: 29
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

Hehe to co jest w dekalogu było znane od bardzo bardzo dawna. Wydaje się wam, że np. w II wieku p.n.e wszyscy się zabijali, kradli, cudzołożyli itd?

Pewne zasady wynikają po prostu z ewolucji moralności i etyki człowieka. Prostym przykładem może być do nie tak legalność kary śmierci. Ludzie poprzez rozwój etyczny i moralny uznali to, za coś nieludzkiego i zaprzestali stosowania (nie wszędzie, ale rozwój ludzkości nie jest równomierny, np w gwinei wierzy się jeszcze w czarownicę, które można skazywać na śmierć)

Także w mojej opinii dekalog to tylko sformalizowana lista zasad (oczywiście nie licząc 3 pierwszych), zawierająca oczywiste dla społeczeństwa zasady moralne, które już występowały znacznie znaczenie wcześniej.

  #32 (permalink)  
Stare 21.03.2009, 15:55
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jun 2007
Postów: 3
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

Cytat:
Napisał max000 Zobacz post
wydaje mi sie, ze przestrzegam tych przykazań, ale nie dlatego, ze Bóg/kościół tak sobie wymyślił, ale dla mojego dobra-(np. zabije kogos->więzienie, bede oszukiwac/klamac-> ludzie stracą do mnie zaufanie)
A co z resztą przykazań? Co ci się stanie jeśli nie będziesz święcił dnia świętego? Co się stanie jeśli się bzykniesz przed ślubem? Albo będziesz pragnąć jakiejś rzeczy? itd itp.

Tylko "Nie zabijaj" i "Nie kradnij" są przykazaniami "uniwersalnymi", reszta to szowinizm, mitomania i wyraz kompleksów starotestamentowego Boga - a raczej autora(ów) tych od dawna nieżyciowych przykazań.

  #33 (permalink)  
Stare 06.03.2011, 19:44
Member
 
Zarejestrowany: May 2010
Postów: 63
Postów w giełdzie: 5
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

zostaw ciemnotę niech bluźni... tacy są potrzebni jak kąkol Nic nie poradzisz że człowieczek ma dziś samouwielbienie z powodu ... no właśnie, z czegp>? podprządkowania się idei fix? Modzie na to że Boga nie ma? Być może to jedyna ścieżka by zrzucić porzyciasnawy gorsecik tatusia i mamusi ,,, i hejda udowadniać światu bzdeto-filozofię by choć na chwile poczuć się innym ... Świat przypomina mi chorego który w agonii krzyczy, że Lekarz nie żyje ...

  #34 (permalink)  
Stare 06.03.2011, 19:59
Senior Member
 
Zarejestrowany: May 2009
Postów: 139
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

Dyskusja gorąca a nikt nie sięgnął do Księgi Wyjścia Starego Testamentu i nie podał ich treści, znamiennie różnej od tej "oficjalnej".

  #35 (permalink)  
Stare 06.03.2011, 20:20
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jan 2009
Postów: 22
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

nie pożądaj żony bliźniego swego ani żadnej rzeczy..
to bardzo ciekawe przykazanie jednak nie da się tego przestrzegać bo jak wiemy lato idzie, a panny będą się rozbierać
kiedyś to co innego; kobiety w prześcieradłach chodziły i nóg nie goliły..

A tak na serio przestrzeganie przykazań to indywidualna kwestia każdego z nas, każdy ma inne podejście do tematu bo znajduje się w innym położeniu zarówno intelektualnym jak i majątkowym, a to są bardzo ważne czynniki wpływające na postrzeganie rzeczywistości..
Przykazania możemy podzielić na cięższe (nie zabijaj, nie mó fałszywego świadectwa itp) i lżejsze (nie kradnij) teraz pomyślcie ile z tych przykazań juz załamaliście i czy spowiedź u księdza w jakiś sposób nas rozgrzesza?
Czy po spowiedzi rzeczywiście odczuwamy ulgę??
Nasze sumienie przestaje dokuczać??

Czy ten temat nie podważa religii jako wiary samej w sobie?

  #36 (permalink)  
Stare 06.03.2011, 20:52
Senior Member
 
Zarejestrowany: May 2009
Postów: 139
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

10 przykazań Bożych wg Księgi Wyjścia brzmi następująco:

I. Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego, ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi niski, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.

III. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno.

IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego jest; nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.

V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI. Nie będziesz zabijał.

VII. Nie będziesz cudzołożył.

VIII. Nie będziesz kradzieży czynił.

IX. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.

  #37 (permalink)  
Stare 07.03.2011, 13:46
Avatar Bebski
Junior Member
 
Zarejestrowany: Apr 2010
Skąd: jestem?
Postów: 53
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

Jako agnostyk, uważam tylko te przykazania które mają pokrycie z konstytucją to popieram, ale resztę mam głęboko i szeroko, nie, nie jestem nietolerancyjny, wręcz przeciwnie, katolicy mają przykazania to niech mają, ale jak mi ma jakaś babka wypominać to to już jest fanatyzm wmawiać komuś swoją religię na siłę
__________________
Nie mam pomysłu więc napisze że je**ć Bimbera!

  #38 (permalink)  
Stare 07.05.2011, 15:57
Avatar z48
z48 z48 jest offline
Junior Member
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Postów: 25
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

10 przykazań Bożych (poza pierwszymi trzema) to wskazania dla wszystkich- po prostu, ze tak powiem, zapisane w sercu każdego człowieka prawo moralne. Pierwsze 3 dotyczą osób wierzących.
różnica pomiędzy starotestamentalnym dekalogiem, a 'naszym' wynika z przyjścia Chrystusa. wcześniej nie było wiadomo jak wygląda Bóg, a malowanie komuś/czemuś obrazów, rzeźby w kulturze semickiej oznaczały okazywanie czci, niejako uznawania za bóstwo. O to w tym chodziło. Kiedy przyszedł Chrystus, wiemy jak wygląda Bóg, a zreszta teraz raczej to że ktoś namaluje sobie drzewo, nie oznacza ze je ubóstwia. a zeby byla zachowana tradycja 10 przykazan, ostatnie rozbito na dwa ...
mnóstwo apokryfów które nie zostały zaliczone do kanonu biblijnego nie wzieło się z sufitu. jako księgi święte zaliczono te ewangelie, które od najstarszej tradycji jako takowe były postrzegane i byly napisane przez osoby, ktore jako-taka stycznosc z zyciem Jezusa mialy (Jan- apostoł, Mateusz- też, Marek i Łukasz- od św. Pawła, św. Paweł, żeby nie było od Św Piotra i innych w Damaszku). reszta napisali przewaznie nie-wiadomo-skąd-wzięci ludzie, zwykle w późniejszych wiekach. Dlatego takowe księgi odrzucono.
Wiadomo, 4 kanoniczne ewangelie różnią się.
a) nie pisano ich na bierząco, tylko, np w przypadku Jana, po okolo 60/70 latach po opisywanych wydarzeniach. Moze cos mu umknelo przez ten czas?
b) pisano do róznych ludzi. np Łukasz do chrześcijan nawróconych z pogaństwa. może dlatego pominął fragment, w którym Jezus metaforycznie nazwał Żydów dziećmi, a pogan psami? nakaz nawracania pogan dał Jezus apostolom juz po zmartwychwstaniu. a zreszta jest o tym mowa w prorokach.

a co do przykazań jeszcze: przykazania są darem od Boga. mają nam pomagać żyć. Jak chcecie żyć z pokojem w duchu, to predzej czy pozniej sami sie zorientujecie, ze to jedyna droga.

ktoś coś pisal o spowiedzi. musze przyznac, ze kiedy odchodze od konfesjonalu czuje niewypowiedziana lekkosc. spowiedz nie ogranicza sie do samego rozgrzeszenia. sa jeszcze takie, dosyc wazne jak na moj gust, elementy jak: zal za grzechy, postanowienie poprawy i zadoscuczynienie. jak sie to zbierze do kupy to naprawde 'coś', i to nie byle co, daje.
ze tak powiem; amen

PS: jakby były jakieś niejasności to można pisać, na forum/priv, jestm otwarty
może ktoś już zauważył, że jestem katolikiem i taki też punkt widzenia przedstawilem

a co do czarownic w gwinei:
takie coś jak magia (w katolicyzmie) generalnie istnieje. bez rozroznienie, czarna czy biala, pochodzi od sztana. trzeba przyznac, ma troche wladzy nad tym swiatem. jak sie mozna domyslic, maczanie palcow w okultyzmie i magii nie ma zbyt przyjemnych konsekwencji.

  #39 (permalink)  
Stare 10.05.2011, 09:17
Junior Member
 
Zarejestrowany: Mar 2011
Postów: 5
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

10 przykazań uważam za bardzo dobrą drogę dla człowieka by żyć "dobrze", jednak już niektóre "interpretacje" KK tych przykazań powalają - hipokryzja na całego - np w 6 przykazaniu...

  #40 (permalink)  
Stare 18.05.2011, 22:12
Avatar pavelln
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Postów: 16
Postów w giełdzie: 0
Domyślnie Odp: 10 przykazań Bożych

Przykazania boże w dużej mierze pokrywają się z wartościami moralnymi, co, moim zdaniem, jest bardzo przydatne w życiu. Żyjąc w zgodzie z moralnością, mając swój własny "kręgosłup moralny" możemy zajść dużo dalej niż pod budkę z piwem

Nie ma znaczenia, czy ktoś jest wierzący czy nie. Te zasady, które bezpośrednio nie odnoszą się do postaci boga lub dni świętych, powinny być respektowane przez każdego. Gdyby tak było, z pewnością żylibyśmy w dużo lepszym świecie.

Osobiście nie praktykuję wiary katolickiej, ani żadnej innej, ale staram się przestrzegać "praw bożych" lub po prostu "praw moralnych". To ułatwia życie, nie mam wyrzutów sumienia, że mogłem zrobić coś inaczej.
Odpowiedz

Tagi
10 przykazan, bog

Szybka odpowiedź
Antispam, complete the task: 
 
Wiadomość:
Opcje

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BBCode jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Wyłączony
Pingbacks are Wyłączony
Refbacks are Wyłączony


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post/autor
Dziesięć przykazań Rydzyka runaway kawały i zabawne teksty 7 20.11.2008 18:00
10 przykazań pirata :) Dano kawały i zabawne teksty 7 04.11.2007 13:32


Wszystkie czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polskie wsparcie vBulletin
1432451472
3378594645

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310