Wróć   polish:Elite:board > giełda > urządzenia mobilne > dodatki > pozostałe (m.in. filmy 3gp)
Odpowiedz Szablon Trusted
 
LinkBack Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat Wygląd

  #1 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 12:22
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie [RS] Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Parametry wszystkich WTH to:

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

Dokument "Wielkie Tajemnice Historii - Nostradamus"

zdjęcie skasowane

Pomimo ogromnego rozwoju nauki i techniki nadal wielu z nas szuka rozwiązania swoich problemów, a także odpowiedzi dotyczących przyszłości u jasnowidzów i wróżbitów. Wiele osób zajmujących się magią i wiedzą tajemną próbuje wyjaśnić przyszłe losy ludzkości, interpretując czterowiersze zwane Centuriami, napisane ponad 400 lat temu przez francuskiego wizjonera Nostradamusa. Według badaczy dzieł Nostradamusa znaczna część jego przepowiedni już się spełniła (m.in. rewolucje francuska i rosyjska czy loty kosmiczne). Największą trudność w odkryciu tajemnic przyszłości stanowi język, jakim posługiwał się wizjoner z Salon, pełen symboli i alegorii.

[RUNTIME] 00:58:42
[FILESIZE] 56,7MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Kod Zakonu Templariuszy"

zdjęcie skasowane

Przez blisko 200 lat templariusze byli najpotężniejszym zakonem rycerskim średniowiecznej Europy. Członkowie Zakonu Rycerzy Świątyni walczyli z niewiernymi, finansowali królów i prowadzili własną politykę. Ich bogactwa i potęga stały się w końcu przyczyną ich zagłady. Wielu rycerzy spalono na stosach, a zakon rozwiązano. Gdzie jednak podziały się legendarne skarby templariuszy? Czy rzeczywiście byli heretykami, wyznającymi kult tajemniczego bożka Bafometa? Co łączyło ich z Graalem? Czy niektórzy templariusze unikali zagłady, kryjąc się w Szkocji? Część tajemnicy została wyjaśniona, ale na wiele pytań być może nigdy nie znajdziemy odpowiedzi.

[RUNTIME] 01:28:27
[FILESIZE] 86,0MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Całun Turyński"

zdjęcie skasowane

Jezus z Nazaretu urodził się pomiędzy 8 a 7 r. p.n.e. w Betlejem, został umęczony i ukrzyżowany w Jerozolimie około 30 (?) r. n.e. Chrześcijanie wierzą, że po trzech dniach zmartwychwstał, przynosząc ludzkości wybawienie od grzechu i śmierci oraz życie wieczne. Jezus (po hebrajsku: "Jahwe zbawieniem") to imię Boga-człowieka, założyciela i centralnej postaci chrześcijaństwa. Miano "Chrystus" (po grecku: "pomazaniec") wskazuje na Mesjasza - Pomazańca Bożego - którego oczekiwali Żydzi.

[RUNTIME] 00:45:28
[FILESIZE] 44,2MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Tajemnica Zaginionej Arki"

zdjęcie skasowane

Licząca 3000 lat Arka Przymierza do dziś rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów, archeologów i wyznawców. Gdzie obecnie znajduje się skrzynia, w której Mojżesz umieścił tablice z Dziesięciorgiem Przykazań? Jak to możliwe, że jeden z najważniejszych przedmiotów w historii zaginął bez śladu? Istnieje wiele teorii dotyczących obecnego miejsca przechowywania Arki Przymierza, ale czy choć jedna z nich jest prawdziwa? Odpowiedź na to pytanie przynosi film "Tajemnica zaginionej Arki", prezentujący obecny stan wiedzy na temat tego starożytnego, bezcennego artefaktu.

[RUNTIME] 00:42:35
[FILESIZE] 41,4MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Sfinks Strażnik Tajemnicy Piramid"

zdjęcie skasowane

Oficjalnie historycy twierdzą, że sfinks powstał 2500 lat p.n.e. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że datę wykucia tego monumentalnego posągu trzeba będzie przesunąć o 7500 lat wstecz. Czyją twarz przedstawia sfinks? Kim byli jego tajemniczy twórcy? Czy wnętrze gigantycznej rzeźby kryje komnatę, zawierającą wiedzę starożytnych? Spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania, dotyczące Wielkiego Sfinksa - symbolu tajemnic, strażnika grobów faraonów.

[RUNTIME] 00:44:44
[FILESIZE] 43,5MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Prawdziwe Życie Drakuli"

zdjęcie skasowane

W poszukiwaniu prawdy o wampirach przenieśmy się do królestwa żywych trupów. Historie o tajemniczych stworzeniach wysysających ludzką krew istniały w folklorze żydowskim i chrześcijańskim, znane były zarówno w prekolumbijskiej Ameryce, jak i w starożytnych Chinach. Opowieści o nich snuto ściszonym głosem w oberżach średniowiecznej Europy i w oświetlonych gazowymi lampami domach wiktoriańskiej Anglii. Przyjrzyjmy się im i przekonajmy, w jaki sposób XV-wieczny władca Vlad Tepes, zwany także Palownikiem, przeistoczył się w wampira Drakulę.

[RUNTIME] 00:43:37
[FILESIZE] 42,4MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Tajemnica pamiętników Hitlera"

zdjęcie skasowane

22 IV 1983 r. wiadomością dnia we wszystkich gazetach, stacjach telewizyjnych i radiowych świata była informacja o odnalezieniu tajnych pamiętników Hitlera. Niemiecki tygodnik "Stern" w ciągu minionych dwóch lat odkupił za sumę ponad miliona dolarów pamiętniki przeszmuglowane z terenów NRD. Grono specjalistów, grafologów i historyków zbadało dokumenty i orzekło, że napisał je sam Führer. "Stern" sprzedawał prawa do publikacji sensacyjnych materiałów - osobistych wspomnień jednego z największych zbrodniarzy XX w. Po dwóch tygodniach od ich publikacji Federalne Archiwum Niemiec wydało druzgocące oświadczenie - rzekome pamiętniki Hitlera były jedynie "groteskowym i niezbyt zręcznym fałszerstwem".

[RUNTIME] 00:43:37
[FILESIZE] 42,4MB"Słaby" dźwięk, niestety już taki w wersji "oryginalnej", ale po krótkim przyzwyczajaniu nie powinien aż tak drażnić.

Dokument "Wielkie Tajemnice Historii - Zagubione skarby Azteków i Majów"

zdjęcie skasowane

Wielkie miasta tajemniczych indiańskich cywilizacji Majów i Azteków wciąż skrywają liczne skarby. Zarówno takie, które wykonano ze złota i srebra, budzącego niegdyś tak wielkie pożądanie w sercach hiszpańskich konkwistadorów, jak i te mniej wymierne, lecz równie cenne, w postaci zapisów, rzeźb i monumentalnych budowli. Niezwykłe piramidy są niemymi świadkami historii liczącej tysiące lat - historii, w której nadal wiele tajemnic czeka na wyjaśnienie i swoich odkrywców. Złoto, srebro, kamień i krew splatają się ze sobą w opowieści o starożytnych kulturach, które upadłu pod ciosami hiszpańskich mieczy.

[RUNTIME] 00:48:09
[FILESIZE] 46,8MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Siedem Cudów Świata"

zdjęcie skasowane

Siedem cudów świata to siedem zdumiewających budowli: egipskie piramidy, świątynia Artemidy w Efezie, Kolos Rodyjski, latarnia morska na Faros, wiszące ogrody Semiramidy, posąg Zeusa Olimpijskiego i mauzoleum w Halikarnasie. Nazwano je cudami, bo choć stanowiły dzieło umysłu i rąk człowieka, zdawały się tak niezwykłe, że trudno było uwierzyć w ich ludzkie pochodzenie. Mijały stulecia, a one cały czas pozostawały w ludzkiej pamięci i obrastały legendami. Jaka była historia tych monumentalnych budowli i rzeźb? Jak wiele tysięcy lat temu ludzie zdołali je zbudować? Do dziś na wiele z tych pytań nie znamy odpowiedzi.

[RUNTIME] 00:51:25
[FILESIZE] 50,0MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Klątwa Borgiów"

zdjęcie skasowane

Kazirodztwo, korupcja i intrygi - oto, co charakteryzowało Borgiów, jeden z najważniejszych rodów epoki renesansu. Mało kto mógł pochwalić się tak silną pozycją w Watykanie oraz posiadaniem tak olbrzymich bogactw. Rosnące wpływy Borgiów były wynikiem lojalności rodzinnej i bezwzględności w dążeniu do celu. Które z opowieści o nich są prawdziwe, a których nie należy traktować poważnie? Czy Borgiowie rzeczywiście byli tak okrutni, jak się powszechnie uważa, czy też ich ród stał się celem pomówień? Niezależnie od odpowiedzi na te pytania, legenda Borgiów nadal budzi żywe zainteresowanie historyków i miłośników tajemnic.

[RUNTIME] 00:45:31
[FILESIZE] 44,2MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Prawdziwi piraci z Karaibów"

zdjęcie skasowane

Na temat piratów powstało wiele legend. W literaturze i w filmie są to zazwyczaj barwni bohaterowie, zdolni do śmiałych i ryzykownych czynów. Naszą wyobraźnię pobudzają również ukryte skarby tych morskich rabusiów. Jacy byli naprawdę? Czy wszystkich można określić mianem piratów? Kim byli korsarze działający na terenie Karaibów, a także przy wschodnich wybrzeżach Ameryki Północnej, zachodnich wybrzeżach Afryki oraz na wodach Oceanu Indyjskiego? Wyjętymi spod prawa złoczyńcami czy marynarzami działającymi na zlecenie europejskich rządów? Często granice te były płynne i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na podstawowe pytania.

[RUNTIME] 01:30:24
[FILESIZE] 87,9MBNie jestem do końca przekonana czy to naprawdę jest to, treść się zgadza, ale długość jest... dłuższa Powinno mieć około 50minut, ma 1,5h.

Dokument "Wielkie Tajemnice Historii - Roswell - tajemnica lądowania UFO"

zdjęcie skasowane

zdjęcie skasowane

Na początku lipca 1947 w okolicach amerykańskiego miasta Roswell spadł z nieba dziwny obiekt. Wydarzenie to, znane pod nazwą "incydentu w Roswell", odbiło się szerokim echem na całym świecie. Dziś po raz pierwszy kluczowe postacie ówczesnego dowództwa amerykańskich sił powietrznych wyjaśniają, co naprawdę zdarzyło się na pustyni. Czy było to nieudane lądowanie eksperymentalnego balonu sił powietrznych, czy też rację mają zwolennicy teorii, zgodnie z którą w Roswell rozbił się latający talerz kosmitów? Zeznania naocznych świadków, naukowe teorie i wyjaśnienia rządowych urzędników dodatkowo zaciemniają obraz sytuacji. Komu zależy, by Roswell nadal kryło swą tajemnicę?

[RUNTIME] 00:42:12
[FILESIZE] 40,7MBDokument "Wielkie Tajemnice Historii - Tajemnice Fatimskie"

zdjęcie skasowane

Fatima jest jednym z największych sanktuariów maryjnych na świecie. Do miejsca zdumiewających objawień przybywają pielgrzymi z całego świata, aby oddać cześć Matce Bożej. W ciągu blisko 100 lat, które upłynęły od objawień, wielu pielgrzymów doświadczyło łaski Bożej w Fatimie, doznając duchowego odrodzenia czy też cudu uzdrowienia. Podczas objawień Matka Boża przekazała trojgu dzieciom trzy tajemnice. Trzecia, budząca najwięcej emocji, była przeznaczona dla papieży i ujawniono ją dopiero w 2000 r.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:42:18
[FILESIZE] 50,5MB


__________

zdjęcie skasowane

Dokument discovery science "UFO - W Poszukiwaniu Prawdy"

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4acc
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:53
[FILESIZE] 50,5MBDokument discovery science "UFO - Wielkie kule ognia"
zdjęcie skasowane

Dyskusja na temat fascynujący ludzkość od wieków. Choć odnotowano tysiące spotkań z UFO, pozostały po nich jedynie barwne relacje i dziesiątki sprzecznych hipotez.Może UFO to zjawisko atmosferyczne, chmura owadów, a może to skutek halucynacji czy psychozy. W tym filmie podjęta jest próba wyjaśnienia tego zagadnienia.Film przedstawia naocznych świadków zdarzeń z UFO.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:36
[FILESIZE] 46,3MBDokument discovery science "UFO - Dlaczego mamy uwierzyć"
zdjęcie skasowane

Powszechnie uważa się, że latające spodki to stosunkowo nowe zjawisko. Wzmianki o niezidentyfikowanych obiektach latających pojawiały się już jednak w zapiskach i księgach z poprzednich epok.Film przedstawia spotkania ludzi z UFO na całym świecie oraz spostrzeżenia naukowców na temat spotkań z niezidentyfikowanymi obiektami.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:42:21
[FILESIZE] 41,2MBDokument discovery science "UFO nad Phoenix"
zdjęcie skasowane

Wiele niezwykłych zdarzeń, które wydają się nieprawdopodobne, prasa i środki masowego przekazu po prostu przemilczają. Tak też było z przelotem nad kilkoma stanami USA w dniu 13 marca 1997 r. niezwykle wielkiego i tajemniczego obiektu, uznanego za UFO. Po raz pierwszy obiekt zaobserwowano w Los Angeles w Kalifornii, później, gdy wzbił się już na większą wysokość, widziało go tysiące ludzi z Phoenix, Paulden i Flagstaff w Arizonie, a wielu z nich sfilmowało zjawisko kamerą wideo. Obiekt miał na swych "ramionach" wielkie białe i czerwone światła, leciał bez pośpiechu pewny swej potęgi, nie przekraczając prędkości 50 km/godz. Usiłowało dolecieć do niego kilka supernowoczesnych samolotów myśliwskich typu F-16 oraz czarne wojskowe śmigłowce, ale już w odległości ok. pół mili od obiektu gasły im silniki i wyłączała się cała elektronika, co zmuszało pilotów do odwrotu z obawy przed katastrofalnym upadkiem. Wiele osób, nie zdających sobie sprawy z charakteru zdarzenia, oskarżało władze wojskowe i lotnicze o dokonywanie jakichś "przelotów doświadczalnych obiektów" i było zdziwionych, gdy władze stanowczo temu zaprzeczały.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:32
[FILESIZE] 45,3MB_________

"Dzieci Jarocina"
dokument
2000
Reżyseria: Petro Aleksowski

zdjęcie skasowane

Film dokumentalny traktujący o najsłynniejszym polskim festiwalu rockowym PRL-u - Festiwalu w Jarocinie. Twórcy dokumentu przy pomocy muzyków, którzy swe artystyczne istnienie zawdzięczają właśnie temu festiwalowi oraz przy pomocy jego organizatorów, kreślą wizerunek imprezy legendarnej, wręcz na poły mitycznej. Sam fakt istnienia punkrockowo-hippisowskiego festiwalu w kraju "zza żelaznej kurtyny" był swego rodzaju fenomenem. A jeśli uświadomimy sobie kulturotwórcze znaczenie Jarocina, zdajemy sobie sprawę, że festiwal ten był jedyny i niepowtarzalny.
Reżyser filmu prezentuje szeroki wachlarz ludzi, jaki przewijał się przez kilka lat istnienia imprezy oraz artystów, którzy w latach 80. stawiali pierwsze kroki na scenie, a teraz są jej "megagwiazdami", filarami polskiej kultury rockowej.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:41:15
[FILESIZE] 40,1MBDokument "Dżem - Sie Macie Ludzie"
2004

zdjęcie skasowane

Dokument Krzysztofa Magowskiego opowiada o życiu niezwykłego człowieka, jakim był Ryszard Riedel. Przyjaciela wspominają jego znajomi z lat dziecinnych, koledzy z zespołu. O młodości syna opowiada jego matka, Krystyna, pamięć męża przywołuje wdowa po Ryśku, Małgorzata oraz jego syn Sebastian. Autorzy filmu kroczą śladami wokalisty Dżemu, starają się zrozumieć fenomen i charyzmę Riedela. Próbują także pojąć, w jaki sposób w jego życie wniknęły złowrogie narkotyki.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 01:18:04
[FILESIZE] 103,2MB (rar 99,8MB)Dżem - film dokumentalny
1994
Reżyseria: Petro Aleksowski
zdjęcie skasowane

"Dżem" to dokumentalny film muzyczny, wyreżyserowany przez Petro Aleksowskiego, który przedstawia jeden z najlepszych polskich zespołów rockowych. Wypowiedzi członków zespołu i znanych osobistości z branży muzycznej przeplatane są tu nagraniami zespołu. Poza członkami bandu wypowiedzi udzielają m. in. Walter Chełstowski, Sławek Wierzcholski i Tadeusz Nalepa. Warstwę muzyczną stanowią między innymi archiwalne nagrania z Jarocina, katowickiego Spodka oraz teledyski do utworów "Naiwne pytania", "List do M.", "Jak malowany ptak" i "Obłuda". W filmie pokazano dzieje zespołu od samych początków do połowy lat 90-tych ubiegłego stulecia. Warto zaznaczyć, iż film powstawał pod koniec 1993 i na początku 1994 roku - czyli w ostatnich miesiącach życia Ryszarda Riedla. Po śmierci Riedla dokręconych do filmu zostało kilka sekwencji - między innymi fragmenty pogrzebu legendy.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 144

[AUDIO] PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:45:26
[FILESIZE] 62,1MB


  #2 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 12:48
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Parametry wszystkich "Wierzyć nie wierzyć?" to:

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)Dokument National Geographic "Wierzyć nie wierzyć?: Duchy"

zdjęcie skasowane

W nawiedzonych domach dzieją się niesamowite rzeczy - na taśmie nagrywają się głosy, kamera rejestruje dziwną postać, na zdjęciach ukazują się niewidoczne wcześniej chmury ektoplazmy i światła... Czas na pogromców duchów, a może przydał by się psychiatra? National Geographic wraz z naukowcami i spirytystami badają dowody na istnienie duchów.

[RUNTIME] 00:47:01
[FILESIZE] 45,5MBDokument National Geographic "Wierzyć nie wierzyć?: Egzorcyzmy"

zdjęcie skasowane

Egzorcyzm, obrzęd wypędzenia demonów z duszy opętanych, obecnie przeżywa odrodzenie. Czyżby prawdziwe demony zyskały na sile?
Zobaczmy jak żyje się z chorobą, która omyłkowo została uznana za opętanie. Poznajmy prawdziwą historię, która kryje się za filmem "Egzorcysta". Wniknijmy w głąb ogarniętego religijnym uniesieniem mózgu, w którym nauka i siły nadprzyrodzone toczą walkę z demonami, diabłami i... oszustwem!

[RUNTIME] 00:46:59
[FILESIZE] 45,5MBDokument National Geographic "Wierzyć nie wierzyć?: Kręgi w zbożu"

zdjęcie skasowane

Czy kręgi na polach zbóż są skomplikowanymi informacjami przesyłanymi z przestrzeni kosmicznej, czy mistyfikacją stworzoną przez człowieka? Zapraszamy do kosmicznej dyskusji z udziałem naukowców i twórców zbożowych kręgów.

[RUNTIME] 00:47:00
[FILESIZE] 45,5MBDokument National Geographic "Wierzyć Nie Wierzyc? - Ofiary samozapłonu"

zdjęcie skasowane

Czy samospalanie się ludzi jest skutkiem tajemniczego ognia w środku ludzkiego ciała? Czy jest to błędna interpretacja rzadkiego rodzaju oparzenia? Dyskusja w gronie ekspertów, którzy poddadzą analizie zebrane dowody i teorie.

[RUNTIME] 00:46:58
[FILESIZE] 45,4MBDokument National Geographic "Wierzyć Nie Wierzyc? - Szósty Zmysł Zwierząt"

zdjęcie skasowane

Podczas analizy ataku tsunami w Azji naukowcy zaobserwowali niezwykłe zjawiska. Okazało się, że zwierzęta potrafią wyczuć zbliżanie się groźnych żywiołów. W programie historie z całego świata, od legend po poważne badania naukowe.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:15
[FILESIZE] 45,6MBDokument National Geographic "Wierzyć Nie Wierzyć?: Pradawni Astronauci" (Starożytni Astronauci)

zdjęcie skasowane

Czy tysiące lat temu na Ziemi pojawili się kosmici, aby nadać bieg procesowi ewolucji? W programie próba znalezienia odpowiedzi na to fascynujące pytanie.

[RUNTIME] 00:44:02
[FILESIZE] 42,6MBDokument National Geographic "Wierzyć Nie Wierzyć?: X-Men"

zdjęcie skasowane

Czy szamani z Indii mogą kaleczyć swe ciała nie odczuwając bólu? Czy mistrzowie transcendentalnej medytacji potrafią latać? Takich superludzi można podobno spotkać od Indii aż po Iran. Czy istnieją naprawdę?

[RUNTIME] 00:46:59
[FILESIZE] 45,4MBDokument National Geographic "Wierzyć Nie Wierzyć?: Wielka Stopa"

zdjęcie skasowane

Czy rzeczywiście w najbardziej odludnych miejscach na ziemi żyje olbrzymi ssak? A może Wielka Stopa to tylko wytwór naszej wyobraźni? Podążamy tropem jednego z najbardziej nieuchwytnych legendarnych stworzeń.

[RUNTIME] 00:46:59
[FILESIZE] 45,5MBDokument National Geographic "Wierzyć Nie Wierzyć?: Policyjni Jasnowidze"

zdjęcie skasowane

Można ich spotkać prawie wszędzie. Odnoszą rzekomo wspaniałe sukcesy, a prasa szybko robi z nich bohaterów. Czy osoby ze zdolnościami parapsychologicznymi rzeczywiście pomagają policji, a może to tylko marnowanie czasu?

[RUNTIME] 00:46:58
[FILESIZE] 45,5MB_________

Dokument Discovery "Przeszczepione Wspomnienia"

zdjęcie skasowane

Podważając wiedzę na temat ludzkiej pamięci i emocji, program ten skupia uwagę na biorcach przeszczepianych organów, którzy otrzymali coś więcej poza nowymi organami.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:40
[FILESIZE] 45,1MB_________

Świat wg Gwiezdnych Wojen
Science of the Star Wars
dokumentalny
2005

zdjęcie skasowane

Kiedy w 1977 roku, na ekrany kin po raz pierwszy weszły "Gwiezdne Wojny" od razu stały się hitem. Świat nigdy wcześniej nie widział czegoś podobnego, tak ogromnych rozmiarów stacji kosmicznych, inteligentnych robotów, świetlnych mieczy czy niezwykłych poduszkowców. Po 30 latach od premiery dzieło George’a Lucasa stało się swoistym fenomenem kulturowym, który w znaczący sposób wpłynął na funkcjonowanie współczesnego świata.

"Świat według Gwiezdnych Wojen" ukazuje rolę i wpływ dzieła Lucasa na nasze życie oraz przyszłość świata. Cykl Discovery Channel wyjaśnia w jaki sposób wizja przedstawiona w "Gwiezdnych Wojnach" przekłada się na współczesne życie, a wydarzenia z sagi oddziałują na rozwój technologii oraz postęp w nauce.

"Gwiezdne Wojny" to nie tylko rozrywka. To filmy, które zmieniają styl naszego życia. Chociaż pierwsze z nich pojawiły się prawie trzydzieści lat temu, wynalazki tam przedstawione były tak futurystyczne, że wiele z nich doczekało się realizacji dopiero obecnie. Filmowe pomysły zainspirowały działania kolejnych pokoleń wynalazców. Gospodarzami trzech godzinnych odcinków tej serii są roboty C-3PO i R2-D2. W programach poznamy ludzi, dla których techniczne wynalazki, odkrycia i technologie przedstawione w dziele Lucasa były prawdziwą inspiracją i nadzieją na ratowanie życia oraz postęp technologiczny. Czy pomysły z filmów wpłynęły na nasze codzienne życie? Czym konkretnie są innowacje, które zmieniły sposób, w jaki robimy zakupy lub jedziemy do pracy? Jak zmieniły się współczesne pola walki?

Program "Świat według Gwiezdnych Wojen" ukazuje, jak ogromny rolę odegrały te klasyczne już filmy science fiction w procesie kształtowania się i funkcjonowania współczesnego świata, od systemów sztucznej inteligencji, po nowoczesne środki transportu i technologie militarne. "Świat według Gwiezdnych Wojen" przedstawia wpływ największego hitu kinowego ostatnich czasów i najpopularniejszego filmu science-fiction, który już teraz zaliczyć można do klasyki, na rzeczywistość, w której żyjemy.

Analizując materiały źródłowe i zagłębiając się w scenariusz wszystkich 6 części "Gwiezdnych Wojen" seria Discovery Channel w kolejnych odcinkach bada trzy dziedziny życia, na które saga wywarła największy wpływ. Epizod 1 pt. "Człowiek i maszyny" to spotkania z ludźmi, których zainspirowały rozwiązania techniczne pokazane w "Gwiezdnych Wojnach". Epizod 2 pt. "Kosmiczni kowboje" poświęcony jest szeroko pojętemu transportowi i komunikacji. Natomiast Epizod 3, pt. "Wojna, broń i moc" ukazuje wpływ trylogii na postęp w kwestii wyposażenia nowoczesnego wojska.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

Człowiek I Maszyna
Man and Machine

zdjęcie skasowane

Epizod 1

Droidy, roboty i sztuczna inteligencja - nadchodzą by rządzić światem. Roboty C-3PO i R2-D2 spotykają się z ludźmi, których zainspirowały rozwiązania techniczne z "Gwiezdnych wojen". W obecnych czasach roboty potrafią sprzątać dom, wyprowadzać psa na spacer czy nawet rozpoznawać sygnały życia żyjących jeszcze ofiar trzęsień ziemi, dochodzące spod gruzów zawalonych domów. Już wkrótce droidy zastąpią astronautów w niebezpiecznych misjach i wyprawach kosmicznych, być może pełnić będą nawet takie funkcje jak filmowy R2D2.

Nieustannie obserwujemy jak dokonuje sie postęp w dziedzinie technologii. Pytanie więc kiedy roboty i technologia na dobre zawładną naszym życiem? Jak dużo czasu minie jeszcze zanim rodzice wejdą na przykład w posiadanie zdalnie sterowanych pojazdów, przy pomocy których będą mogłi sprawdzać co robią ich dzieci? Zapomnij o Big Brotherze...! Ale czy wladze szkoły mogą wykorzystać podobne urządzenia do monitorowania szkolnych korytarzy?

[RUNTIME] 00:46:59
[FILESIZE] 45,5MBKosmiczni kowboje
Space Cowboys

zdjęcie skasowane

Epizod 2

Czy zastanawialiście się kiedy będziecie mogli przemieszczać się do pracy własnym poduszkowcem?

W chwili obecnej prowadzone są prace nad konstrukcją latających statków, które wykorzystują powietrze lub wodę jako główną siłę napędową pojazdu. Większość z nich nie przekroczyła jeszcze fazy prototypowej. Samochody na wodę, z której wytwarzana jest niezbędna do wprawienia auta w ruch energia, wykorzystujące specjalne podwozie już istnieją i wyposażone zostały w technologię umożliwiającą przewidywanie natężenia ruchu i niebezpieczeństwa na drodze.

Elektromagnetyczna siła napędza pociąg, który jedzie z prędkością ponad 250 mil na godzinę nie dotykając szyn. Czy takie właśnie będą pojazdy przyszłości?

[RUNTIME] 00:47:10
[FILESIZE] 45,6MBWojna, broń i moc
War, Weaponry and The Force

zdjęcie skasowane

Epizod 3

Do tej pory nie udało się stworzyć armii klonów, ale technika posuwa się już w dobrym kierunku.
Nowoczesne wojsko już ma do dyspozycji kombinezony i broń filmowych astrożołnierzy.
W programie zobaczymy także praktyczne zastosowanie wynalazków po raz pierwszy zaprezentowanych w Gwiezdnych Wojnach.

Poszukamy też ziemskich odpowiedników filmowych postaci. Wojowników Jedi na przykład porównać można do mnichów zakonu Shaolin. Rycerze Jedi posiadali szczególną moc, najwyższym stopniem stanu ducha osiąganym przez mnichów Shaolin jest z kolei 'chi.' Zarówno w strukturach Jedi, jak i zakonu Shaolin znaleźć można mistrzów oraz uczniów. Yoda przekazywał młodemu Anakinowi wiedzę oraz niezbędne wskazówki, by osiągnął on dyscyplinę, ruchy i umiejętności właściwe rycerzowi Jedi.

[RUNTIME] 00:47:11
[FILESIZE] 45,7MB__________

Dokument Discovery (science) "Wielkie pytania"

zdjęcie skasowane

"Wielkie pytania" to cykl filmów popularnonaukowych zrealizowanych przez Discovery Channel, który odpowiada na pytania, jakie od zarania dziejów zadaje sobie ludzkość. Seria składa się z pięciu odcinków:
01. Jak zaczął się wszechświat?
02. Jak zaczęło się życie?
03. Dlaczego istniejemy?
04. Czemu jestem sobą?
05. Jak skończy się świat?

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] każdy 23min30sek - 23min50sek
[FILESIZE] każdy po 24,6 - 25,2 MB (2 paczki: 74,7MB i 49,3MB)__________

Dokument BBC "Wędrówki z dinozaurami"
(Walking With Dinosaurs)
1999
zdjęcie skasowane

Wędrówki z Dinozaurami to niezwykła podróż w świat sprzed 220 milionów lat - w czasy, gdy na ziemi panowały wielkie gady. Film jest efektem współpracy filmowców z naukowcami, specjalistami w dziedzinie animacji komputerowej i animatroniki. Dinozaury i ich ofiary, sceny walk i polowań w nadzwyczaj realistycznych krajobrazach przedstawiono tak, jakby sfilmowano je wirtualną kamerą.
Złudzenie rzeczywistości jest całkowite.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 6 odcinków, każdy po ok. 29 min.
[FILESIZE] 6 odcinków, każdy po 34-35MB (3 paczki po ok. 70MB)Dokument BBC "Wędrówki z bestiami"
(Walking With Beasts)
2001
zdjęcie skasowane

Zrealizowana przez BBC doskonała kontynuacja cyklu "Wędrówki z dinozaurami". Twórcy "Wędrówek z bestiami" ukazują nam świat sprzed 65 milionów lat. Wstrząsające Ziemią erupcje wulkaniczne zanieczyszczają atmosferę; ostatnie wielkie gady żyją na zatrutej planecie. Ich ostateczna zagłada nadchodzi jednak z kosmosu. Kres panowaniu dinozaurów kładzie uderzenie w Ziemię meteoru o średnicy 10 kilometrów.
Ocalałe z kataklizmu zwierzęta łączy jedna cecha: wielkość. Wyginęły niemal wszystkie gatunki o masie przekraczającej 10 kilogramów. Przetrwały jedynie małe zwierzęta, wśród nich - ssaki. Oglądając "Wędrówki z bestiami", dowiadujemy się, jak bardzo ssaki oddaliły się od swoich skromnych początków i jak zawładnęły światem. W ciągu 20 milionów lat stały się największymi i najbardziej drapieżnymi i okazałymi zwierzętami na Ziemi.
Ten niezwykły film powstał dzięki umiejętnemu połączeniu animacji komputerowej z wykonanymi w malowniczych plenerach zdjęciami modeli animatronicznych. Jego treść konsultowano z rzeszą najwyższej klasy specjalistów i naukowców, dzięki którym możemy poznać tajemnice zapomnianego świata.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 6 odcinków, każdy po ok. 23 min.
[FILESIZE] 6 odcinków, każdy po 27MB (2 paczki po ok. 81MB)Dokument BBC "Wędrówki z jaskiniowcami"
(Walking with Cavemen)
2003
zdjęcie skasowane

Seria ta wyjaśnia historię ewolucji ludzkej rasy. Jest kontynuacją znanych "Wędrówek z Dinozaurami" i "Wędrówek z Bestiami" profesora Roberta Winstona.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 4 odcinki, każdy po ok. 29,5 min.
[FILESIZE] 4 odcinki, każdy po 28,2MB (2 paczki po ok. 56,5MB)_______

Dokument National Geographic "Anatomia sztuk walki"

zdjęcie skasowane

Do programu zaproszono naukowców, inżynierów, filmowców, animatorów i mistrzów sztuk walki. Ich umiejętności i dostępne im technologie posłużą do badań nad takimi sztukami walki, jak: karate, kung-fu, ju-jitsu, taekwon-do, muay thai i wu-shu. Techniki odwzorowywania ruchu, korzystające ze specjalnych znaczników umieszczanych na ciele człowieka, pozwalają na stworzenie trójwymiarowych modeli komputerowych, które w połączeniu z danymi z innych źródeł, pozwalają stworzyć niezwykłe animacje kości, mięśni i nerwów pracujących w ciałach sportowców.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 01:33:58
[FILESIZE] 90,9MBDokument discovery "Sztuki Walki na Świecie"

2005

zdjęcie skasowane

Sztuki walki, od wieków uosabiające tradycje sztuki wojennej, przeżywają obecnie swój renesans. Wzrost zainteresowania sportami walki jako formą samoobrony lub rekreacji sprawił, że wschodnie sztuki walki z Chin, Korei i Japonii cieszą się ogromną popularnością i są praktykowane na całym świecie.

W ciągu ostatnich 30 lat sztuki walki stały się jednym z ulubionych tematów mediów. Popularyzowane w książkach, komiksach, a przede wszystkim w filmach akcji, niegdyś domena jedynie mnichów wojowników i duchowych pielgrzymów, stały się modnym trendem kultury masowej.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 10 odcinków, każdy po ok. 23 min.
[FILESIZE] 10 odcinków, każdy po 27MB (2 paczki po ok. 81MB + 2 paczki po ok. 54MB)


  #3 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 13:05
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Dokumenty Discovery "Supermaszyny"

zdjęcie skasowane


Wprowadzenie

Prezentowana przez kanał Discovery seria Super maszyny... pokazuje najbardziej fascynujące innowacje w technice lotniczej, na ziemi i w wodzie. Ale który myśliwiec, motocykl, czołg czy samochód sportowy, można uważać za najlepszy w swojej kategorii? Międzynarodowi eksperci przeprowadzili dogłębne badania i ostro się spierali. A wynik? Tablica z najlepszą dziesiątką i zwycięzca, który zgodnie z prawdą może twierdzić, że jest największy. A oto wszyscy nominowani!

zdjęcie skasowane

Motocykle

Dla wielu ludzi motocykle oznaczają buntownicze życie, prędkość i wolność. Ten odcinek programu Super maszyny przedstawia różne istniejące rodzaje motocykli. Poznacie wszystkie - od motocykla z filmu Easy Rider przez legendarny motocykl miejski, Vespę, do super-motocykla z turbiną helikopterową. Możemy tylko ujawnić, że w ostatecznym rozrachunku, zwycięzcą nie jest najszybszy motocykl. Nasi eksperci zachwycili się motocyklem, który wyciąga zaledwie 40 km/h. A którą parę kół wybralibyście wy?

zdjęcie skasowane

Samochody sportowe

Pytanie: co nie pasuje do tej listy? Samochody sportowe, wódka Martini, piękne kobiety, zbieranie znaczków, James Bond. Jeśli odpowiecie, że alkohol i samochody nie pasują do siebie, będziecie mieli rację. Ale temat tego odcinka Super maszyn jest dla ludzi, którzy prowadzą nieco wyrafinowany tryb życia. Nasi eksperci wyszukali dziesięć samochodów, które odpowiadają określeniu "samochody sportowe". Wyróżniają się ekstrawaganckim wzornictwem, prędkością i ceną, ale załóżmy, że o to ostatnie nie musicie się martwić, to który samochód wzięlibyście na przejażdżkę w niedzielne popołudnie?

zdjęcie skasowane

Czołgi

Czołgi - są ciężkimi, nieporęcznymi, stalowymi monstrami, które potrafią przejechać przez dom, jeśli zajdzie taka potrzeba. Takie powszechne postrzeganie czołgu nie uwzględnia faktu, że wielu żołnierzy zakochuje się w tych niezwykłych pojazdach.

Dzisiejszy czołg nie jest już przysłowiowym słoniem w składzie porcelany. Są pełne najnowocześniejszej technologii i jeżdżą szybko, bezpiecznie oraz skutecznie po trudnym terenie. Ale nie zawsze tak było. Dla wielu załóg ten pojazd, niezbyt wymyślny technologicznie, stał się śmiertelną pułapką. Pomimo to, zawsze jest lepiej znaleźć się wewnątrz czołgu, niż przed nim.

Nasi eksperci podali dziesięć najbardziej interesujących i najsławniejszych czołgów w historii. Ciekawe, czy wśród nich będzie wasz faworyt?

zdjęcie skasowane

Myśliwce

Od czasu filmu "Top Gun" z Tomem Cruisem, wszyscy wiedzą, jeśli przedtem nie wiedzieli, że pilotowanie myśliwca odrzutowego jest "lepsze od uprawiania seksu". Po wysłuchaniu wypowiedzi ekspertów w tym odcinku Super maszyn możecie dojść do wniosku, że jest trochę prawdy w tym powiedzeniu.

Myśliwce przelatujące z rykiem przez przestworza z prędkością ponad 2 000 km/h wszystkim nam przyśpieszają bicie serca. Ale oprócz dreszczyku latania z wyjątkową prędkością, odrzutowce mają też do wykonania śmiertelnie poważne zadania. W sytuacjach bojowych zrzucają bomby precyzyjnie naprowadzane na domy, odpalają rakiety kierowane laserowo w stronę innych samolotów.

Opanowanie przestworzy zawsze było decydujacym czynnikiem podczas wojen. Nasi eksperci zebrali dziesięć legendarnych myśliwców na liście dziesięciu najwspanialszych w historii. Zastanówcie się - którym chcielibyście się przelecieć?

zdjęcie skasowane

Śmigłowce

Śmigłowce to prawdziwie wszechstronne maszyny. Ratują ludzi w najbardziej niezwykłych sytuacjach w najwyższych górach i w najgłębszych jarach. Transportują żołnierzy oraz ciężki sprzęt do dżungli lub na małe wysepki.

Śmigłowce mogą lądować w miejscach, które bez nich byłyby całkowicie niedostępne. Wyjątkowo dobre przystosowanie do walk i możliwość dokładnego naprowadzania czyni z nich imponujący atut w czasie działań bojowych. Ich zdolności manewrowe są unikalne, a możliwość wielorakich zastosowań jest nieporównywalna.

Nasi eksperci zebrali samą śmietankę przestworzy dla programu Super maszyny... Śmigłowce. A który śmigłowiec jest waszym ulubionym?

zdjęcie skasowane

Broń

Broń - jest tylko jeden cel jej istnienia: zabić przeciwnika, a jeśli nie zabić, to odstraszyć. Na przestrzeni dziejów pięści, kule, włócznie lub bomby, a więc wszystko, co było pod ręką, wymierzano w przeciwnika. Ktokolwiek władał największym arsenałem najskuteczniejszej, najbardziej niezwykłej i najnowszej broni zazwyczaj triumfował.

Nawiasem mówiąc, nasi eksperci przemilczeli fakt, że słowa mogą też być potężną bronią. Ale też nie omawiali negocjacji pokojowych, lecz Super maszyny... Broń.

Zdecydujcie, jaką broń schowalibyście na noc, pod poduszką?
Tylko jako środek odstraszający, oczywiście.

zdjęcie skasowane

Maszyny budowlane

Każdy, kto bawił się w piaskownicy, dostanie gęsiej skórki na widok tych maszyn. Super maszyny... Maszyny budowlane przenoszą tony skał, kamieni i piaseku, przemieszczają całe góry i pną się w niebo.

Na przestrzeni dziejów, wspaniali inżynierowie zbudowali skuteczne narzędzia poszerzając możliwość kształtowania naszej ziemi w sposób, w jaki nigdy przedtem nikomu się nie śniło.

Za pomocą tych maszyn ludzkość może wznosić niesamowite konstrukcje, brudząc sobie przy tym tylko ręce.

Nasi eksperci wybrali swoich faworytów, a jakie maszyny budowlane wybralibyście do przekopania ogródka przed domem?

Więcej (dane techniczne dla poszczególnych super maszyn):
Discovery Super maszyny

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] ~ 47min.
[FILESIZE] ~ 49MB_________

Dokument discovery "Niesamowite Maszyny - Motocykle"

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4acc
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:47:48
[FILESIZE] 55,7MBDokument discovery "10 Najszybszych Pojazdów Na Ziemi"

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:55
[FILESIZE] 45,6MB
Dokument Discovery "Niesamowite Maszyny - Roboty"

zdjęcie skasowane

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:45
[FILESIZE] 46,2MB
Dokument Discovery "Niesamowite Maszyny - Zderzenie"

zdjęcie skasowane

Współczesne samochody są najbezpieczniejszymi pojazdami w historii motoryzacji. Pierwsze udoskonalenia techniczne, zwiększające bezpieczeństwo pasażerów pojawiły się już w latach 50. W programie rozmowa z ich konstruktorem, profesorem Larrym Patrickiem. Ponadto najbezpieczniejsze marki samochodów i futurystyczne modele pojazdów.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:26
[FILESIZE] 44,9MB[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 320x240
Bitrate: 200

[FILESIZE] 71,5MBDokument Discovery "Niesamowite Maszyny - Stalowe koła (Pociągi wczoraj i dziś)"

zdjęcie skasowane

Przedstawia najszybsze pociągi zarówno parowe jak i elektryczne.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:49
[FILESIZE] 46,3MB_________________
Dokument Discovery "Niesamowite Maszyny - Super pociągi"

zdjęcie skasowane

Od kolei indyjskich po super szybkie pociągi Europy i Ameryki. Przyjrzymy się również największym katastrofom kolejowym w historii ludzkości. Współcześni konstruktorzy starają się wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski, by w przyszłości nie doszło do ich powtórzenia.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:23
[FILESIZE] 44,9MB


_________________
Dokument Discovery "Superpociągi"

zdjęcie skasowane

Budowa silników, testy prędkości, pociągi dwupoziomowe.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:36:31
[FILESIZE] 36,0MBCicho dźwięk w tym ostatnim.

Dokument Discovery "Niesamowite Maszyny - Zanurzając Się W Głębinach"

zdjęcie skasowane

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:46
[FILESIZE] 46,2MB
Dokument Discovery "Cuda techniki: Okręty podwodne"
zdjęcie skasowane

Prędkość, wytrzymałość, niewykrywalność i moc. Okręt podwodny umożliwia ludziom przetrwanie w skrajnie wrogim środowisku. Współczesny okręt podwodny to techniczne dzieło sztuki, to maszyna zaprojektowana inaczej niż wszystkie. 200 lat prób i błędów w poszukiwaniu doskonałości i walki z dwoma śmiertelnymi zagrożeniami: potęgą oceanu i wrogiem, który szuka ukrytego pod wodą okrętu. Czy można zbudować idealny okręt podwodny?

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:23:22
[FILESIZE] 24,6 MB
Dokument Discovery "Cuda techniki: Samochód kuloodporny"
zdjęcie skasowane

Od gwiazd futbolu po głowy państw. Samochód opancerzony jest dziś symbolem najwyższego statusu społecznego. Na ulicy stanowi pierwszą linię obrony podczas ataku. W ciągu ostatnich 70-lat był udoskonalany i modyfikowany. Często konstruktorzy uczyli się na błędach. Samochód opancerzony to dzieło sztuki inżynieryjnej. Ma wytrzymać ostrzał z broni przeciwpancernej oraz wybuch bomby. Musi umożliwić pasażerom ucieczkę. Samochody oferują coraz większy stopień bezpieczeństwa, ale ciągle pojawiają się nowe zagrożenia. Inzynierowie starają się zbudować doskonały samochód opancerzony.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:23:25
[FILESIZE] 27,3 MBDokument Discovery "Ultranauka: Czarne samoloty"

zdjęcie skasowane

Poza istniejącymi i ponad wszelką wątpliwość latającymi maszynami: F-117 i B-2, dla nikogo nie ulega wątpliwości fakt, że w Stanach Zjednoczonych są obecnie prowadzone bardzo zaawansowane próby nad wieloma nowymi rodzajami pojazdów latających. Jest to zresztą jeszcze zimnowojenna tradycja tego kraju, który na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat zadziwił świat niejedną konstrukcją lotniczą, tworzoną w ramach tzw. Czarnych Projektów. Istnienie wielu z tych maszyn było utajniane do tego stopnia, że o pracach nad nimi nie wiedział nawet Kongres.
Począwszy od końca lat osiemdziesiątych w fachowych czasopismach lotniczych co jakiś czas rozważana była kwestia opracowywania przez CIA i USAF nowego super tajnego hipersonicznego samolotu szpiegowskiego - tzw. projektu AURORA.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:11:22
[FILESIZE] 12,1MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dokument Discovery "Podnieść Kursk"

zdjęcie skasowane

Operacja podniesienia okrętu podwodnego "Kursk" z dna Morza Barentsa była swoistym wyzwaniem dla konstruktorów i dla władz rosyjskich, które pod przewodnictwem Prezydenta Putina obiecały wydobyć zatopiony okręt by zbadać ostatecznie dlaczego zatonął.

Tę skomplikowaną operację przeprowadziła firma Smit International, która jako jedyna na świecie dysponuje odpowiednim pontonem "The Giant", mogącym po odpowiednim przystosowaniu podnieść tak duży okręt podwodny jakim był "Kursk".

Specjalistyczny ponton "The Giant" został wyposażony w Amsterdamie w 26 przekładni dźwigowych, każda przekładnia jest w stanie dźwignąć ciężar 900 ton. Całkowity udźwig wszystkich przekładni to 23.400 ton. Rozmiary pontonu "The Giant" to:
długość 140 metrów;
szerokość 36 metrów.
Ponton musiał zostać odpowiednio zmodyfikowany do przeprowadzenia tej skomplikowanej operacji. Modyfikacja pontonu trwała siedem dni. Ponton "The Gigant" po dokonaniu niezbędnych zmian został skierowany na Morze Barentsa.
Razem z firmą Smit International współpracowała holenderska firma Mammoet, która sprawowała nadzór nad pracami związanymi z wyciągnięciem okrętu na powierzchnię, natomiast koordynacją prac pod wodą kierowała firma Smit International.
Pomyślność tej operacji, zależała w dużej mierze od warunków pogodowych. Zniszczony przedni człon "Kurska" został odcięty za pomocą tnącej piły łańcuchowej. Dziób pozostał na dnie, początkowo miał być później wyciągnięty przez Rosjan, lecz w końcu został zniszczony ładunkami wybuchowymi.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:29:09
[FILESIZE] 30,7MB


  #4 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 13:16
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Parametry wszystkich "Hitlerów":

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

Dokument Discovery "Hitler - Dowódca"
zdjęcie skasowane

Czy Hitler był ideologiem, hazardzistą, czy też wiedzionym intuicją strategiem, który odnosił początkowo sukcesy tylko dzięki niekompetencji przeciwników?

[RUNTIME] 00:48:04
[FILESIZE] 46,5MBDokument Discovery "Niewyjaśnione Historie - Zamach Na Hitlera"

zdjęcie skasowane

Kulisy zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku. Dlaczego nazistowski dyktator przeżył atak bombowy? Jak potoczyłaby się historia świata, jeśli zamach zakończyłby się sukcesem?

[RUNTIME] 00:46:30
[FILESIZE] 45,0MBDokument Discovery "Najwięksi złoczyńcy - Hitler"

zdjęcie skasowane

Portret Adolfa Hitlera.

[RUNTIME] 00:25:32
[FILESIZE] 24,7MBDokument Discovery "Lekarze Hitlera"

zdjęcie skasowane

[RUNTIME] 00:46:39
[FILESIZE] 45,1MBDokument Viasat History "Wszystko dla Hitlera" 2003

zdjęcie skasowane

Na przykładzie losów niemieckiego żołnierza Henry'ego Metelmana program analizuje problem zbiorowej odpowiedzialności, a także wieloznaczności i niejasności zasad moralnych w warunkach wojny. Metelman pracuje obecnie jako konserwator zieleni na terenie jednej z najbardziej prestiżowych prywatnych szkół w Anglii. Podczas wojny był kierowcą czołgu na froncie radzieckim.

[RUNTIME] 00:48:56
[FILESIZE] 47,4MBDokument Viasat History "Hitler i Stalin - podobieństwa tyranów"

zdjęcie skasowane

Film przedstawia psychologiczny portret porównawczy obu dyktatorów i odsłania łączące ich podobieństwa. Twórcy dokumentu wskazują także na oczywiste różnice w życiorysach i czasach panowania Hitlera i Stalina. Ilustracją do dokumentu są wyjątkowe materiały z archiwów Rosji, Niemiec, Europy Wschodniej, Wielkiej Brytanii i USA, m.in. niepublikowany dotąd materiał przedstawiający matkę Stalina i kolorowy materiał z jego pogrzebu.

[RUNTIME] 00:51:11
[FILESIZE] 49,5MBDokument Viasat History "Zabić Hitlera"

zdjęcie skasowane

Oparty na faktach film opowiada o operacji Foxley, która była ściśle tajnym planem zamachu na Hitlera opracowanym przez Brytyjczyków w czerwcu 1944 roku, uwzględniającym różne opcje egzekucji Fuhrera w jego posiadłości Berghof w Alpach Bawarskich. Film rozpatruje możliwość przeprowadzenia tej akcji od strony wykonalności takiego zadania przez agentów i jest opatrzony fachowym komentarzem na temat prawdopodobieństwa sukcesu operacji Foxley, a także związanego z nią ryzyka.

[RUNTIME] 00:49:00 + 00:48:08
[FILESIZE] 47,3MB + 46,5MB = rar 90,7MBDokument zdjęcie skasowane

Nazwa "Wilczy Szaniec" (po niemiecku Wolfenschanze). Pochodzi od pseudonimu partyjnego Hitlera - "Pan Wilk". Fuhrer podobnie nazwał również i inne swoje kwatery: Wilkołak, Wilczy Jar i Wilczy Jar II.
Na usytuowanie kwatery wybrano okolice wsi Gierłoż, położonej na wschód od Kętrzyna, czy też raczej Rastenburga, jak się wówczas nazywał. Był to teren Prus Wschodnich. Bagnisty, pagórkowaty, pokryty gęstym lasem mieszanym - bardzo trudny dla projektantów i budowniczych. Dawał jednak duże możliwości zamaskowania kwatery, a także jej obrony przed atakiem sił spadochronowych. Przed wojskami lądowymi w naturalny sposób kwaterę chronił pas wielkich jezior mazurskich. Ponadto Prusy Wschodnie były silnie ufortyfikowane. Wsparcie zapewniała między innymi twierdza Boyen w Giżycku, jeden z elementów Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Pod względem bezpieczeństwa obszar ten był idealny na lokalizację kwatery. Dla budowy istotna była przebiegająca w pobliżu droga oraz linia kolejowa, które pozwoliły na transport maszyn i materiałów. Przy tym wszystkim mieszkało tu mało ludności, dzięki czemu całą tę ogromną operację można było wykonać, unikając większych przesiedleń i zarazem zwracania na nią uwagi. Utrzymanie lokalizacji kwatery w tajemnicy, stanowiło jednen z priorytetów budowy. Jednakże alianci, nawet wiedząc już gdzie leży - nigdy nie zdecydowali się na jej zbombardowanie. Główna kwatera Hitlera, liczyła sobie około 2 i pół tysiąca metrów kwadratowych. Początkowo było tu zaledwie kilka, stosunkowo skromnych, stojących na powierzchni ziemi bunkrów. Wojna ze Związkiem Radzieckim jednak się przedłużała. Kwaterze groziło zbombardowanie. Hitler rozkazał więc rozbudowanie i zabezpieczenie jej w stopniu przyprawiającym o zawrót głowy. Charakterystyczne jest to, że w Wilczym Szańcu istniały piwnice, ale nie było podziemnych schronów ani tuneli pomiędzy bunkrami. Prawdopodobnie przeszkodę trudną do pokonania stanowił podmokły teren... być może jednak nie wszystko jeszcze w tym miejscu zostało odkryte. Rozkaz budowy kwatery, Hitler wydał pod koniec 1940 roku. Nadano jej kryptonim Askania Nord - tak miały nazywać się nowe zakłady chemiczne, które posłużyły za przykrywkę dla Wilczego Szańca. Poza podwładnymi Hitlera, do Wilczego Szańca przyjeżdżali wyłącznie przedstawiciele państw sojuszniczych i znajdujących się we władaniu Rzeszy. Byli tu między innymi: bułgarski car Borys III i Pierre Laval premier Francji.
Szczególnie gorące przyjęcie miał fiński marszałek Carl Gustaf Mannerheim, którego do kwatery przywiózł osobisty pilot Hitlera.
Aż siedmiokrotnie do Wilczego Szańca przyjeżdżał przywódca rumuńskich faszystów, marszałek Ion Antonescu.
Najważniejszym z gości był bez wątpienia przywódca Włoch, Benito Mussolini, który w kwaterze przebywał trzykrotnie.
Gdy przybywał pociągiem lub samolotem, Hitler miał w zwyczaju witać go osobiście. To własnie bezpośrednio tu został przywieziony po tym gdy we wrześniu 1943, został uwolniony przez niemieckich komandosów, z niewoli nowego rzadu Włoch. Niemcy wysadzili Wilczy Szaniec, 24 stycznia 1945 roku. Nie mogli pozwolić, aby kwaterę wykorzystała Armia Czerwona, której dywizje znajdowały się wówczas zaledwie kilkanaście kilometrów od Kętrzyna. Było to ogromne zadanie. W końcowym okresie funkcjonowania kwatery było tu 8 betonowych schronów i ponad setka innych budynków. Wykorzystano najlepsze dostępne materiały wybuchowe. Na jeden schron zużywano po kilka ton trotylu. Od wstrząsów pękał lód na pobliskich jeziorach, a takie właśnie części bunkrów - potężne betonowe bloki, dosłownie wyleciały w powietrze. Czasem nawet i trzydzieści metrów. Potęga schronów była jednak tak wielka, że nie udało się ich zniszczyć w całości. W dobrym stanie ocalały te nieliczne budynki, które wówczas zostały jedynie zaminowane. Rosjanie zajęli Wilczy Szaniec trzy dni później - 27 stycznia. Bez walki.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:52:40
[FILESIZE] 55,2MB________

Dokumenty BBC "Dni, które wstrząsnęły światem"

zdjęcie skasowane

Największe tragedie w historii i najdonioślejsze naukowe triumfy w ekscytującej serii dokumentalnej, przypominającej te chwile z przeszłości, które zadecydowały o wizerunku współczesnego świata.
Każde z wydarzeń przypomnianych w poszczególnych odcinkach na zawsze zadecydowało o życiu tysięcy ludzi na naszej planecie.

04. Katastrofy Powietrzne - Hindenburg I Challenger
06. Najlepsi Szpiedzy Związku Radzieckiego - Rosenbergowie, Burgess I McLean
08. Zabójstwo Martina Lutera Kinga I Uwolnienie Nelsona Mandeli
10. Atak Na Pearl Harbor
11. Bitwa O Midway
12. Hiroszima
17. O Krok Od Śmierci - Zamach Na Hitlera I De Gaulle'a
19. Zabójstwo Abrahama Lincolna I Zamach W Oklahomie
20. Terroryści W Przestworzach - Lockerbie I Czarny Wrzesień


[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] ~ 50 min.
[FILESIZE] 58 - 62 MB
04. Katastrofy Powietrzne - Hindenburg I Challenger

Powietrzne Cygaro
Hindenburg wzbudzał powszechny zachwyt. Był cudem ówczesnej techniki. Widok płonącej maszyny stał się przestrogą dla konstruktorów i pasażerów. Sterowce nigdy nie odzyskały dawnej świetności
Latający Titanic w ogniu

To była pierwsza medialna katastrofa stulecia. Dzięki nagraniu radiowemu i zapisowi filmowemu o tragedii wiedział cały świat. Następnym wydarzeniem tej miary była dopie ro katastrofa promu kosmicznego Challenger w 1986 r.

Hindenburg był największym statkiem powietrznym w historii i dumą Trzeciej Rzeszy. Gdyby porównywać jego długość z dzisiejszymi samolotami, to aż trzy boeingi 747 musiałyby stanąć obok siebie, by móc się z nim mierzyć. Kosztował astronomiczną jak na owe czasy kwotę - prawie 4 mln dol. W maju 1937 r. podczas schodzenia do lądowania w Lakehurst w New Jersey na pokładzie maszyny wybuchł pożar i statek spłonął doszczętnie. "Powietrzne cygara" już nigdy nie wróciły do łask konstruktorów i podróżnych.
Twórcą sterowców był hrabia Ferdynand von Zeppelin. W 1895 r. opatentował projekt statku powietrznego wypełnianego gazem lżejszym od powietrza i szybko zabrał się do budowania maszyny swoich marzeń. Pięć lat później tłum gapiów zgromadzony na brzegu Jeziora Bodeńskiego mógł obserwować próbny lot zeppelina oznaczonego symbolem LZ-1 (Luftschiff Zeppelin 1). Pierwszy lot może nie był imponujący
- trwał zaledwie 18 min, a sterowiec wzbił się na wysokość 440 m z prędkością zaledwie 12 km/h. Ale i tak widzowie byli zachwyceni. Przez następne dwadzieścia lat zeppeliny stopniowo ulepszano. Powstało ponad sto projektów. Najistotniejsza korekta to zastąpienie w projekcie LZ-129 łatwopalnego wodoru bezpiecznym helem. Na decyzję niemieckich konstruktorów wpłynęła katastrofa brytyjskiego sterowca R-101 we Francji w 1930 r., w wyniku której żywcem spłonęły 54 osoby.
Budowa nowego zeppelina rozpoczęła się jesienią 1931 r. Prace przebiegały zgodnie z planem i z niecierpliwością czekano na prezentację. Na początku 1933 r. do władzy w Niemczech doszli naziści. Stany Zjednoczone, jedyne wówczas państwo, które dysponowało technologią uzyskiwania helu i posiadało wystarczające zasoby tego gazu, by móc go eksportować, nałożyły embargo na sprzedaż helu Niemcom. To była katastrofa dla konstruktorów nowego zeppelina. Projekt trzeba było zmienić i powrócić do wypełnienia sterowca wodorem. Zastosowano szereg zabezpieczeń, które miały zapobiec wydostaniu się gazu ze zbiorników i powstaniu wybuchowej mieszanki wodoru z tlenem.
Naziści powoli przejmowali kontrolę nad eksploatacją statków powietrznych. Najpierw od pracy odsunięto wybitnego specjalistę i znawcę sterowców, następcę Ferdynanda von Zeppelina, dr. Hugona Eckenera, który nie ukrywał, że nie zgadza się z polityką Hitlera. Jego następcą został Ernst Lehmann. W marcu 1935 r. Hermann Goering powołał państwową firmę Deutsche Zeppelin Reederei, która zarządzała zeppelinami. Na powłoce LZ-127 Graf Zeppelin i LZ-129 Hindenburg pojawiły się swastyki. Początkowo LZ 129 miał nosić imię Hitlera, ale ze względów propagandowych porzucono ten pomysł. Co by powiedziała opinia światowa, gdyby sterowiec Hitler spłonął? Ostatecznie więc statek nosił imię byłego prezydenta Niemiec, Paula von Hindenburga.

Tragedia Challengera
W 1986 r. wydawało się, że podróże kosmiczne niedługo będą czymś tak powszechnym, jak jazda autobusem. Katastrofa Challengera uświadomiła człowiekowi, że kosmosu nie da się tak łatwo podbić.

Wyzwanie rzucone kosmosowi
Zostawili za sobą "pewny grunt Ziemi, aby dotknąć tw arzy Boga" - mówił o astronautach prezydent Ronald Reagan po katastrofie promu kosmicznego Challe nger. Ameryka i cały świat nigdy ich nie zapomną

Floryda. Przylądek Canaveral. Centrum Badań Kosmicznych im. Kennedy'ego, 28 stycznia 1986 roku. Wtorek. Piękny, zimowy poranek. Na specjalnym tarasie widokowym tłum ciekawskich. Każdy chce z bliska zobaczyć start wahadłowca Challanger. Przed telewizorami oddech wstrzymuje Ameryka. Rozpoczyna się końcowe odliczanie: dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć... Silniki włączone!... Cztery, trzy, dwa, jeden. Start! Piętnastometrowy kolos z niesamowitą prędkością pnie się w górę. Euforia. Tłum wiwatuje na cześć siedmiu śmiałków, którzy już niedługo rozpoczną kosmiczną wędrówkę. Po 35 sekundach lotu maszyna przekracza prędkość dźwięku. Z Ziemi wygląda jak szybujący w przestworzach ptak. Nagle w 73 sekundzie lotu komputery pokładowe milkną. Na błękitnym niebie pojawia się ogromna chmura dymu i ognia. Challenger rozpada się na kawałki. Przez najbliższe 45 minut jego szczątki spadają do Atlantyku. Ludzie obserwujący katastrofę na żywo i przed telewizorami, są w stanie wypowiedzieć tylko jedno: "O Boże, nie!"
Challenger był pechową maszyną. W 1984 i 1985 r. wstrzymywano jego loty zaledwie na kilka sekund przed startem z powodu wykrytych w ostatniej chwili usterek. Lot, który odbył się w lipcu 1985 r., również nie obył się bez komplikacji. Jedna z rakiet napędowych promu pracowała krócej niż przewidywano, w wyniku czego wahadłowiec wszedł na inną orbitę niż powinien.
Dziesiąty lot Challangera był niefortunny od samego początku. Tak jakby ktoś nie chciał do niego dopuścić. Maszyna miała wzbić się w powietrze 20 stycznia, ale problemy z lądowaniem promu Columbia, który wrócił na Ziemię dopiero 18 stycznia, opóźniły przygotowania do startu Challangera. NASA zapowiedziała, że wahadłowiec wystartuje 25 stycznia. I znowu nic. Tym razem ze względu na złe warunki atmosferyczne. Lot zostaje przełożony na 27 stycznia. Kolejny problem. Na kilka godzin przed startem złamała się śruba mocująca całą konstrukcję. Na domiar złego na miejscu startu nie było inżynierów firmy Rockwell, dostarczający ten sprzęt, którzy mogliby naprawić usterkę. Kontrola lotu nakazuje obcięcie śruby twierdząc, że nie będzie to miało wpływu na start. Technicy NASA mimo wszystko nie dają rady naprawić maszyny na czas i start trzeba znowu odwołać.
Z ogromnego zbiornika zostaje wypompowane paliwo. Agencja przekłada lot na następny dzień, mimo że synoptycy zapowiadają na noc ostre jak na Florydę kilkustopniowe mrozy. Przedstawicieli firmy Morton Thiokol, dostarczającej rakiety nośne do wahadłowca, uważają, że taka pogoda może uszkodzić ich urządzenie. Pod koniec dnia dyrekcja Thiokol pod naciskiem NASA zmienia jednak stanowisko i wyraża zgodę na start. 28 stycznia mimo lodu pokrywającego całą wyrzutnię i niewielkiej awarii zaworu zbiornika z wodorem NASA nie zmienia zdania. Challenger ma wystartować.06. Najlepsi Szpiedzy Związku Radzieckiego - Rosenbergowie, Burgess I McLean

Szpiedzy z fantazją
Szpiegowali dla Związku Radzieckiego, bo wierzyli, że komunizm jest systemem lepszym od kapitalizmu. Kiedy musieli spędzić resztę życia na wygnaniu w ZSRR, szybko zrozumieli, że niekoniecznie mieli rację
Byli piątką przyjaciół z Cambridge, którzy pokochali marksizm. Byli też najsłynniejszymi sowie ckimi kretami w historii

Było ciepłe piątkowe popołudnie 25 maja 1951 r. Biały sportowy ford kabriolet z piskiem opon zatrzymał się przy nabrzeżu w porcie Southampton, leżącym w południowej Anglii nad kanałem La Manche. Kierujący autem mężczyzna nagle zbladł jak ściana. - Jesteśmy zgubieni. Ten dryblas na rowerze z plecakiem, którego minęliśmy przy wjeździe do portu, jest oficerem Scotland Yardu, udającym turystę - powiedział do swego towarzysza szeptem, jakby bał się, że ktoś ich może podsłuchać.
- Od wyjazdu z wypożyczalni samochodów w Londynie ciągle widzisz jakieś zagrożenia. Albo weźmiesz się w garść, albo się rozdzielamy. Teraz opanuj się, bo musimy spokojnie wejść na statek - powiedział stanowczo drugi mężczyzna. Obydwaj wysiedli w takim pośpiechu z auta obok zacumowanego przy nabrzeżu parowca Falaise, że kiedy wbiegali po trapie na pokład, jeden z robotników portowych krzyknął do nich, że zostawili otwarte drzwi. - Wracamy w poniedziałek - odkrzyknął przez ramię jeden z mężczyzn. Ale nie wrócili ani w poniedziałek, ani żadnego innego dnia. Swojej ojczyzny, Anglii, nie mieli zobaczyć już nigdy.

Opiekunowie
Przedstawicielowi armatora na statku wylegitymowali się fałszywymi paszportami. Ich prawdziwe nazwiska brzmiały: Guy Burgess i Donald Maclean. Nie mieli pojęcia o tym, że znał je dobrze urzędnik armatora na Falaise. Był bowiem oficerem KGB zainstalowanym od lat w Anglii pod legendą byłego holenderskiego marynarza. Teraz stanowił jedno z wielu ogniw specjalnych łańcucha rozpiętego na trasie Londyn - Moskwa. Zadaniem tych "specjalistów", pełniących oficjalnie różne zawody i różne funkcje, było bezpieczne doprowadzenie dwójki uciekinierów do stacji docelowej, stolicy Związku Radzieckiego. Gdyby przed doholowaniem na teren Rosji Sowieckiej uciekinierów dopadły ich zachodnie służby specjalne, zadaniem "opiekunów" było zlikwidowanie zbiegów. Bo ci dwaj jako ludzie szpiegujący od wielu lat dla Związku Sowieckiego znali zbyt wiele tajemnic KGB, by można ich było zostawić przy życiu. I ryzykować, że poddani brutalnemu i wyrafinowanemu praniu mózgów w "pokojach zwierzeń" wszystko wyśpiewają.
Burgess i Maclean byli członkami najważniejszej siatki szpiegowskiej XX wieku. Wspólnie z trzema innymi zdrajcami - Anthonym Bluntem, Johnem Cairncrossem i najsłynniejszym z nich, Kimem Philbym - tworzyli Piątkę Wspaniałych z Cambridge. Wszyscy zostali zwerbowani jeszcze w latach 30. przez radzieckie NKWD, przekształcone w późniejsze KGB, w czasie studiów na Uniwersytecie Cambridge.
Wstępny werbunek prowadzili lewicowi wykładowcy szacownej brytyjskiej uczelni. Później do akcji wkraczali oficerowie służb sowieckich, którzy wprowadzali młodych adeptów w arkana szpiegowskiego rzemiosła. Większość z Piątki przyciągnęło do szpiegostwa ekskluzywne tajne Stowarzyszenie Apostołów. Jego członków łączyły dwie tajemnice: po pierwsze - pokochali marksizm, po drugie - byli homoseksualistami. Powstałe na tym tle związki osobiste wykorzystywali potem w działalności wywiadowczej. W całej Piątce jedynie Philby'ego interesowały wyłącznie kobiety (był czterokrotnie żonaty), trójka była zdeklarowanymi gejami, zaś Maclean - biseksualistą.

Wschodząca gwiazda
Donald Duart Maclean (ur. 1913 r.) był synem prawnika, członka Izby Gmin, który w 1917 r. otrzymał tytuł szlachecki. Maclean junior jako potomek uprzywilejowanej rodziny miał zapewniony dostęp do studiów w Cambridge. Tam właśnie wielu studentów z tzw. najlepszych domów zetknęło się z marksizmem i komunizmem. Tam zwerbowano Macleana do sowieckiego wywiadu, kiedy był na drugim roku romanistyki. Wtedy też napisał głośny artykuł opublikowany w uniwersyteckim magazynie, w którym twierdził, że grube ryby społeczeństwa kapitalistycznego "robią ludziom wodę z mózgu", forsują gospodarkę wolnorynkową jako fałszywą drogę do powszechnego dobrobytu. Później jednak ukrywał skrzętnie swoje lewicowe poglądy po to, by w 1935 r. zdać egzamin do brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych (Foreign Office).

Szpiegowali dla Związku Radzieckiego, bo wierzyli, że komunizm jest systemem lepszym od kapitalizmu. Kiedy musieli spędzić resztę życia na wygnaniu w ZSRR, szybko zrozumieli, że niekoniecznie mieli rację

Życie za komunizm
Sprawa Rosenbergów do dziś budzi emocje. Juliusz i Ethel dla jednych byli zdrajcami, którzy przekazali plany bomby atomowej w ręce wroga, dla drugich ofiarami "amerykańskiego faszyzmu". Czy za to, co zrobili, zasłużyli na krzesło elektryczne?
Prawdziwa historia Rosenbergów musiała zaw stydzić niejednego scenarzystę thrillerów. Jest tu wątek miłosny, szpiegowski, rodzinny, są dowy - wszystko skąpane w wielkiej polityce.

Czerwiec 1953 roku, nowojorskie więzienie Sing Sing. Cela śmierci. Ethel Rosenberg leży skulona na brzegu łóżka. Brzęk kluczy. Otwierają się drzwi. Ukazuje się w nich strażniczka. Kobieta budzi skazaną. Po chwili do celi wchodzi prokurator.
PROKURATOR: Proszę darować, że nie powiem pani "dzień dobry".
ETHEL: Chce pan powiedzieć, że przynosi mi złą wiadomość?
PROKURATOR: Nie inaczej. Sąd Najwyższy utrzymał swoje poprzednie decyzje, a pan prezydent odrzucił prośbę pani i jej małżonka o ułaskawienie. Stało się to pół godziny temu. Oto treść depeszy z Białego Domu...
Tak rozpoczyna się dramat Leona Kruczkowskiego "Juliusz i Ethel". Publiczność zgromadzona w Teatrze Kameralnym w Warszawie płakała. Halina Mikołajska jako Ethel i Tadeusz Kondrat jako Juliusz swoją grą zachwycili nawet członków Biura Politycznego KC PZPR. Brawo bił sam I sekretarz, towarzysz Bolesław Bierut. Premiera sztuki odbyła się 9 maja 1954 roku, niecały rok po egzekucji Rosenbergów. Chociaż widzowie i krytycy byli zachwyceni, sztuka doczekała się zaledwie trzech inscenizacji. Stała się jednak niespodziewanie nawet dla samego autora polskim towarem eksportowym. Dramat został przetłumaczony m.in. na chiński, arabski, jidysz i fiński. Tragiczne losy amerykańskich szpiegów prezentowano na scenach całego świata. Kruczkowski poruszony głośnym procesem i śmiercią Rosenbergów postanowił przedstawić szerszej publiczności tragedię "męczenników o pokój" - jak w komunistycznej nowomowie nazywano amerykańskich szpiegów.
To był niewielki, ale istotny polski wkład w kampanię propagandową rozpętaną przez Moskwę przeciwko Stanom Zjednoczonym, mającą ukazać ten kraj jako miejsce, gdzie morduje się niewinnych ludzi. Sprawa Rosenbergów budziła protesty na całym świecie. O ułaskawienie skazanych zabiegał papież Pius XII. Nadaremnie.
Rosenbergowie byli potomkami rosyjskich Żydów. Oboje urodzili się i wychowali w Nowym Jorku i oboje byli zagorzałymi komunistami. W wieku 16 lat Juliusz wstąpił do Młodzieżowej Ligi Komunistycznej działającej przy New York City College. Swoją przyszłą żonę poznał na jednym z zebrań. Pobrali się w 1939 r. Juliusz rok później został cywilnym pracownikiem armii amerykańskiej, gdzie odpowiadał za sprzęt radarowy.
Zwolniono go w 1945 r. Jako powód podano przynależność do organizacji komunistycznej. Do pracy szpiegowskiej na rzecz Związku Radzieckiego Rosenbergów zwerbował Gaik Owakimian, rezydent NKWD w Nowym Jorku, prowadzący działalność szpiegowską pod przykrywką Amtorgu, radzieckiego przedsiębiorstwa handlowego.
Do komórki zajmującej się bronią jądrową zostali przeniesieni w 1944 r., kiedy brat Ethel David Greenglass został mechanikiem w Los Alamos w Nowym Meksyku, gdzie prowadzono prace nad budową pierwszej bomby atomowej.08. Zabójstwo Martina Lutera Kinga I Uwolnienie Nelsona Mandeli

Martin Luther King miał marzenie, żeby mieszkać w kraju, w którym biali i czarni żyją razem w zgodzie. O to, by ten sen się ziścił, walczył całe życie. I za to marzenie zginął.
W dniu pogrzebu Martina Luthera Kinga zamknięte były sklepy, banki, szkoły i giełda. Opóźniono ceremonię rozdania Oscarów i rozegranie otwierających sezon meczów bejsbolu. Na dwie godziny zatrzymały się nawet działające na okrągło stoły do ruletki w Las Vegas.


  #5 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 13:19
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

10. Atak Na Pearl Harbor

Przyczyny
Podczas trwania II Wojny Światowej, Japonia zaczęła atakować Chiny, zajmując ich tereny. To godziło w interesy Stanów Zjednoczonych, które w 1922 roku wyraźnie określiły swoje strefy wpływów w Chinach. Postawiono więc ultimatum Japonii, które nakazywało opuszczeniu wojsk japońskich terenów chińskich. Atak na Pearl Harbor

Władze uznały jednak to żądanie za niemożliwe do spełnienia. Poza tym już we wrześniu 1940 roku podpisano tak zwany "Pakt Trzech" inaczej nazywany osią Belin-Rzym-Tokio. Była to jawna współpraca pomiędzy państwami Hitlera i Mussoliniego a Japonią.

Przebieg
Dnia 7 grudnia 1941 roku flota japońska złożona z 6 lotniskowców (z 360 samolotami), 2 pancerników, 2 ciężkich krążowników, jednego lekkiego krążownika, 9 niszczycieli, 10 okrętów podwodnych i 8 zbiornikowców pod dowództwem admirała Isoroku Yamamoto i szefa oddziału operacji sił morskich admirała Chuichi Nagumo dokonała ataku na amerykańską bazę wojskową w Pearl Harbor (Hawaje). Atak był bezprecedensowy, bowiem Japonia nie wypowiedziała wcześniej wojny Stanom Zjednoczonym, a Waszyngtonie trwały dyplomatyczne rozmowy między przedstawicielami Japonii a USA. Po osiągnięciu dogodnej pozycji do ataku z lotniskowców japońskich wystartowały samoloty atakując znajdujące się w porcie okręty amerykańskie i stojące na pasach startowych samoloty. W Pearl Harbor znajdowało się akurat 9 krążowników, 20 niszczycieli, 5 okrętów podwodnych, 8 pancerników oraz 49 innych jednostek, na lotniskach zaś 387 samolotów. Ponieważ część załogi znajdowała się na urlopach, względnie w koszarach, już pierwszej japońskiej fali uderzeniowej (51 samolotów nurkujących, 40 torpedowych, 49 bombowców i 43 myśliwce) udało się zaskoczyć Amerykanów.

Dopiero druga fala uderzeniowa złożona ze 171 samolotów (81 bombowców nurkujących, 54 bombowców i 36 myśliwców), napotkała dość silny ogień dział przeciwlotniczych z amerykańskich okrętów. Starty Amerykanów były ogromne: zatonęły 3 pancerniki, a 1 wywrócił się; pozostałe zostały poważnie uszkodzone. Morze pochłonęło również 3 krążowniki, 3 niszczyciele i 5 innych okrętów. Około 150 samolotów (z tego 75 na ziemi) przestało istnieć. Zginęło około 2400 żołnierzy, a ponad 1200 zostało rannych. Zwycięstwo Japonii kosztowało ją zaledwie 29 samolotów i 6 okrętów podwodnych (w tym 5 tzw. lilipucich) oraz 50 ludzi.

Konsekwencje
Jeszcze tego samego dnia, to jest 7 grudnia 1941 roku Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Japonii. Zaczęła się prawdziwa wojna o zasięgu światowym, gdyż dotychczasowe akcje miały miejsce głównie w Europie. Po wypowiedzeniu wojny, odezwały się sojusze: Niemcy i Włochy stanęły po stronie Japonii, Stany Zjednoczone więc siłą rzeczy znalazły się w przeciwnym obozie z Wielką Brytanią i Związkiem Radzieckim.11. Bitwa O Midway

Bitwa lotniczo-morska w czasie II wojny światowej, stoczona 4 czerwca 1942 pomiędzy okrętami japońskimi a amerykańskimi, w pobliżu atolu Midway na Oceanie Spokojnym, zakończona taktycznym zwycięstwem amerykańskim. Uznawana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.12. Hiroszima

6 sierpnia 1945 startująca z wyspy Tinian superforteca B-29 Enola Gay lotnictwa USA zrzuciła na miasto 4-tonową uranową bombę atomową Little Boy.

W chwili ataku w Hirosimie mieszkało 275 tysięcy ludzi, oprócz tego stacjonował tam 40-tysięczny garnizon wojskowy. Bombę zrzucono na śródmieście miasta (celem był most Aioi - podobno najbardziej charakterystyczny punkt w mieście, w który załodze bombowca było łatwiej celować). Wybuchła o godzinie 8:16:02 na wysokości 580 metrów z siłą około 15 kiloton trotylu zabijając natychmiast 78 100 mieszkańców i ciężko raniąc 37 424. 13 983 osób uznano za zaginione, a dziesiątki tysięcy zostało napromieniowanych lub odniosło inne obrażenia.

Był to pierwszy w historii atak z użyciem broni nuklearnej. Drugi miał miejsce trzy dni później na Nagasaki.17. O Krok Od Śmierci - Zamach Na Hitlera I De Gaulle'a

Zamach Na Hitlera
Zamach 20 lipca był nieudanym zamachem stanu, którego częścią była próba zamachu na życie Adolfa Hitlera. Próbowali go dokonać 20 lipca 1944 oficerowie Wehrmachtu pod przywództwem pułkownika Clausa von Stauffenberga. Oprócz niego uczestniczyli w nim m.in. generał Ludwig Beck, Carl Goerdeler, Alfred Delp i wielu innych, w tym marszałek polowy Erwin von Witzleben. Marszałek polny Erwin Rommel i Günther von Kluge mogli być uczestnikami spisku, na pewno zaś zostali z jego powodu zmuszeni do popełnienia samobójstwa.

Według planu, Stauffenberg miał podłożyć bombę zegarową obok siedzenia Hitlera podczas narady w kwaterze führera zwanej Wilczym Szańcem koło Kętrzyna na Mazurach i natychmiast polecieć do Berlina, aby dowodzić powstańczym wojskiem. Ustalono już skład nowego rządu, z Beckiem jako głową państwa (choć większość spiskowców miała nadzieję na przywrócenie w przyszłości monarchii Hohenzollernów) i Goerdellerem jako kanclerzem. Strategiczny plan przejęcia władzy po śmierci Hitlera znany był jako Operacja Walkiria, tzn. operacji wojskowej przewidzianej do stłumienia masowych wystąpień robotników przymusowych na obszarze Rzeszy. Po przejęciu władzy miano przystąpić do rokowań z aliantami o zawieszenie broni.

Ze względu na nieprzewidziane przez spiskowców okoliczności Hitler przeżył wybuch. Jako że dzień był wyjątkowo upalny, narada na której Hitler miał być zabity miała miejsce w baraku, a nie w samym bunkrze, w którym temperatura mogła dochodzić do ponad 40?C. Stauffenberg zdołał też uzbroić tylko jedną z dwóch bomb i nie umieścił tej nieuzbrojonej w teczce, gdyby ją włożył najprawdopodobniej także uległa by zniszczeniu na skutek czego Hitler zginąłby, nawet gdyby została ona przesunięta za nogę stołu (patrz niżej). Zamachowiec zażądał miejsca w pobliżu führera argumentując to słabym słuchem. Ponieważ był okaleczony wskutek ciężkich ran odniesionych w Tunezji w 1943 roku uznano, że prośba jest uzasadniona i spełniono ją. Stauffenberg postawił teczkę z bombą, po czym opuścił pokój konferencyjny. Na nieszczęście dla zamachowców jeden z adiutantów uczestniczących w naradzie potknął się o teczkę i przestawił ją obok dębowej podpory stołu, która osłoniła Hitlera od bezpośrednich skutków wybuchu. Gdyby teczka znajdowała się na swoim miejscu, Hitler zginąłby. Wybuch zniszczył salę konferencyjną, zabijając lub ciężko raniąc 7 osób. Pozostałych 17 uczestników narady (włącznie z Hitlerem) odniosło lżejsze rany i kontuzje. Stauffenberg dowiedział się o porażce dopiero w Berlinie.

Zakładając że Hitler nie żyje, Stauffenberg i Haeften polecieli do Berlina by spotkać się z resztą spiskowców w Bendler-Block. Ze względu na nieporozumienie, generał Friedrich Olbricht nie rozpoczął Operacji Walkiria natychmiast po zamachu na Hitlera, więc przewrót zacząć się mógł dopiero cztery godziny później, po przybyciu Stauffenberga.

Spiskowcom nie udało się przejąć kontroli nad radiostacjami, więc wieści o tym, że Hitler przeżył zamach dotarły do Berlina. Żołnierze, którzy pierwotnie wykonywali rozkazy Stauffenberga odmówili ich dalszego spełniania, doprowadzając do końca przewrotu. Nie udało się zlikwidować przywódcy NSDAP i kanclerza III Rzeszy, jak też wzniecić ogólnoniemieckiego powstania. Niemal natychmiast wierni mu paladyni rozpoczęli kontrakcję. Na rozkaz dowódcy Armii Rezerwowej gen. Ernsta Friedricha Fromma przywódcy spisku, Claus von Stauffenberg, Friedrich Olbricht, Albrecht Mertz von Quirnheim i Werner von Haeften zostali schwytani i w nocy z 20 na 21 lipca rozstrzelani przez pluton egzekucyjny, choć wielu, w tym Hitler, uważało, że rozstrzelano ich tak szybko dlatego, żeby nie zdradzili nazwisk innych członków spisku. Hitler rozpoczął czystki, które zakończyły się egzekucją niemal pięciu tysięcy przeciwników jego reżimu na mocy wyroków sądów ludowych (Volksgerichte).

Obecnie w Niemczech członków spisku uznaje się za bohaterów.

Zamach na De Gaulle'a
Jak kontrowersyjną postacią był gen. Ch. de Gaulle, świadczy fakt dokonania trzydziestu jeden udokumentowanych, nieudanych zamachów na jego życie. Miał wrogów wśród prawicy, lewicy oraz centrum. Najgroźniejsze zamachy zostały dokonane na tego "wielkiego Francuza" w okresie jego prezydentury. Najbardziej zaciekłymi wrogami prezydenta byli ludzie z OAS (Tajnej Organizacji Wojskowej), która powstała w Algierii i zamierzała nie dopuścić do przyznania niepodległości temu
państwu. Po przyznaniu Algierii niepodleglości OAS oskarżyła de Gaulle'a o zdradę interesów Francji i postanowiła go zgładzić. 8 września 1961 r. został dokonany nieudany zamach na prezydenta i jego żonę Yvonne, kiedy udawali się z Paryża do swojej posiadłości wiejskiej. 22 sierpnia 1962 r. ludzie z OAS ponownie podjęli próbę
zgładzenia tego polityka. Podczas powrotu do zamiejskiej rezydencji został ostrzelany prezydencki konwój. Prezydent zranił się kawałkiem szkła ze stłuczonej szyby. Zamachowcy zostali schwytani i otrzymali surowe kary. Został wykonany wyrok śmierci na podpułkowniku lotnictwa Jean Marie Bastien-Thiry'e. Należy zaznaczyć, że ów oficer dwa lata wcześniej został udekorowany przez prezydenta Krzyżem Rycerskim Legii
Honorowej.19. Zabójstwo Abrahama Lincolna I Zamach W Oklahomie

Spośród 43 prezydentów USA czterech zostało zamordowanych w okresie sprawowania urzędu. Listę tych, którzy zginęli od kuli zamachowca, otwiera Abraham Lincoln (ur. 1809), zastrzelony 14 kwietnia 1865 r., w kilka miesięcy po wybraniu go na drugą kadencję.

To był 19 kwietnia 1995 roku - doskonały, słoneczny, wiosenny poranek w Oklahomie. Kontrastująca z doskonałym błękitem nieba żółta ciężarówka Ryder ostrożnie przemierzała ulice centrum Oklahoma City. Chwilę po 9 pojazd zatrzymał się na miejscu parkingowym przez budynkiem Alfreda P. Murraha, kierowca wysiadł z kabiny ciężarówki i spokojnie odszedł. Kilka minut później - o 9:02 rozpętało się piekło, gdy śmiercionośny 1,8-kilogramowy ładunek wyleciał w powietrze z tak dużą siłą, że zniszczył doszczętnie jedną trzecią siedmiopiętrowego budynku.20. Terroryści w przestworzach: Lockerbie & Czarny Wrzesień

Lockerbie
W styczniu 2001 r. w Camp Zeist w Holandii dwóch oskarżonych wysłuchało przed szkockim sądem wyroku w sprawie, którą pułkownik Muammar Kadafi kupował Libii miejsce we wspólnocie narodów. Dwaj libijscy agenci zostali skazani na dożywocie za zamach na samolot PanAm nad szkocką miejscowością Lockerbie w 1988 r. Zginęło 270 osób.

Czarny Wrzesień
Od przejęcia władzy w 1969 r. Kadafi popierał akcje zbrojne Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a szczególnie jej najgroźniejszego odłamu - Czarnego Września, odpowiedzialnego m.in. za masakry pasażerów izraelskich linii lotniczych El Al w Wiedniu i Rzymie.___________

Dokumenty Discovery "Godzina zero" (Zero Hour)

zdjęcie skasowane

Wprowadzenie

Są takie godziny i minuty, które zmieniają bieg historii - gdy każda sekunda, każde słowo i każda decyzja przepełnione są olbrzymim napięciem i mają wpływ na losy nie tylko jednego narodu, ale także całej ludzkości.

Często mówi się, że nie miesiące czy lata starannie planowanych działań, ale właśnie takie niezwykłe godziny, w sposób najbardziej istotny zmieniają naszą rzeczywistość. Mimo że chwile te przechodzą do historii, najczęściej nie znamy ich dokładnego przebiegu i nie zdajemy sobie sprawy z doniosłości zachodzących w ich trakcie zdarzeń i podejmowanych decyzji.

"Godzina zero" ("Zero Hour") to cykl programów, który bada cztery obfitujące w wydarzenia godziny. Każdy odcinek przedstawia trzymającą w napięciu historię ostatniej godziny poprzedzającej wybrane największe katastrofy w historii świata. Mamy więc dziesięciokrotnie silniejszą od wybuchu w Hiroszimie eksplozję nuklearną w Czarnobylu, tragedię ze szkoły Columbine, która wstrząsnęła światem w 1999 r., przerażający atak gazem sarin w Tokio z 1995 roku i wreszcie wydarzenia z 11 września, które na zawsze zmieniły oblicze oraz nasze postrzeganie świata.


GODZINA ZERO SERIA 1
Masakra w gimnazjum Columbine High
Katastrofa w Czarnobylu
Terror w Tokio
Ostatnia godzina lotu 11

GODZINA ZERO SERIA 2
Schwytanie Saddama Husajna
Zabójstwo króla kokainy
Zamach bombowy na Bali
Zamach bombowy w Oklahoma City
Zatonięcie promu Estonia
Zamach na Papieża

GODZINA ZERO SERIA 3
Strzelanina w Hollywood
Operacja "Pewna śmierć"
Masakra na dworze królewskim w Nepalu
Lima
Porwanie samolotu do Marsylii
Spadająca gwiazda - ColumbiaSTRZELANINA W COLUMBINE HIGH SCHOOL

Rano 20 kwietnia 1999 roku dwóch uczniów weszło do swojej szkoły w West Denver w stanie Kolorado. Pod płaszczami mieli ukrytą broń, bomby i granaty. W ciągu zaledwie 16 minut zabili dwunastu szkolnych kolegów i jednego nauczyciela, ranili 21 osób.

Początkowo wszystko wskazywało na to, że Eric Harris i Dylan Klebold to dwóch przygnębionych nastolatków, którzy postanowili się zemścić. Jednak nie było to porywcze i impulsywne działanie, jak większość aktów zemsty. Harris i Klebold planowali swoją akcję przez ponad rok. Na podstawie informacji z Internetu konstruowali ładunki wybuchowe. Podczas śledztwa okazało się, że celem chłopców było osiągnięcie sławy poprzez zabicie jak największej liczby ludzi, a ich szkoła okazała się wspaniałym celem.

W tygodniach poprzedzających tragiczne wydarzenia chłopcy wyładowywali swoją nienawiść do społeczeństwa na stronach internetowych i w pamiętnikach. Przechwalali się na filmach wideo, że chcą być sprawcami "...jak największej liczby ofiar śmiertelnych w historii USA...".

Harris i Klebold zamierzali podłożyć ładunki wybuchowe ukryte w workach marynarskich w stołówce w czasie lunchu. Bomby, wyposażone w urządzenia zegarowe, miały wybuchnąć w określonym czasie. Uzbrojeni zamachowcy mieli czekać na parkingu na przerażonych uczniów i nauczycieli uciekających z budynku szkoły.

Chłopcy pozostawili więcej bomb w samochodach. Te miały wybuchnąć, kiedy na miejscu tragedii pojawią się karetki pogotowia. Harris i Klebold zostawili także bomby pułapki na polu położonym kilka kilometrów od szkoły, aby odwrócić uwagę policji i straży pożarnej. Na szczęście, ładunki w stołówce nie wybuchły. Podczas eksplozji życie mogłoby stracić prawie 600 uczniów i pracowników szkoły.

Przebieg tragicznych wydarzeń w szkole został odtworzony na podstawie informacji ze szkolnych kamer telewizji przemysłowej, nagrań rozmów telefonicznych z policją i pogotowiem ratunkowym oraz relacji prasowych.

Więcej

CZARNOBYL

Wczesnym rankiem 26 kwietnia w 1986 roku potężna eksplozja rozsadziła czwarty reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przyczyn tej największej w historii katastrofy atomowej było kilka. To kombinacja naruszenia procedur zawodowych, błędów technicznych, braku łączności oraz nieprzestrzegania odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Do wybuchu doszło podczas rutynowego testu sprawdzającego, czy turbiny wytwarzają wystarczającą ilość energii potrzebną do pracy pomp chłodzących w przypadku spadku mocy reaktora, zanim zostanie uruchomiony rezerwowy generator napędzany silnikiem diesla. Podczas sprawdzania awaryjnego wyłączenia, reaktor wymknął się spod kontroli, niczym olbrzymi czajnik, który gotuje się bez wody. Wybuch, który nastąpił, można było obserwować z odległości kilku kilometrów.

Eksplozja zerwała ważącą jedną tonę pokrywę reaktora. W temperaturze ponad 2000°C stopiły się pręty paliwowe. Zapalił się reaktor grafitowy. Podczas szalejącego pożaru stopił się rdzeń reaktora. Radioaktywne produkty rozszczepienia wydzieliły się prosto do atmosfery. Chmura śmiercionośnych substancji zawisła nad Skandynawią i Europą. Dotarła nawet do Szkocji.

W wyniku eksplozji i wkrótce po niej śmierć poniosło 31 strażaków i pracowników elektrowni w Czarnobylu. Szacuje się, że od 1986 roku zmarło ponad 2500 mieszkańców okolicznych terenów, a tysiące osób nadal ma poważne problemy ze zdrowiem z powodu wystawienia na wysokie promieniowanie. Z zagrożonych terenów Ukrainy ewakuowano 3,5 miliona ludzi, ale ponad 5 milionów nadal mieszka w miejscach skażonych promieniowaniem.

Po pierwszej ewakuacji do Czarnobyla przywieziono z powrotem tysiące ludzi. W kolejnych miesiącach po eksplozji prowadzone były prace mające na celu ograniczenie skutków promieniowania. Wiele osób pracowało bez odpowiednich ubrań ochronnych. Reaktor został szczelnie zamknięty w olbrzymim, betonowym sarkofagu. Jednak proces oczyszczenia terenu potrwa jeszcze wiele lat i pochłonie ogromne sumy pieniędzy.

Więcej
oraz
Więcej

11 WRZEŚNIA

Rankiem 11 września 2001 roku Stany Zjednoczone przeżyły jeden z najokrutniejszych ataków terrorystycznych w historii kraju. Cztery pasażerskie samoloty odrzutowe zostały tuż po starcie porwane przez członków al-Kaidy i skierowane na wyznaczone cele w Nowym Jorku i Waszyngtonie. W atakach zginęło prawie 2800 osób, a setki zostały ciężko ranne.

Dwa samoloty uderzyły w wieżowce World Trade Centre w Nowym Jorku. Na miejscu śmierć ponieśli pasażerowie i załogi samolotów oraz część ludzi pracująca w tych budynkach. Ci, którym udało się przeżyć atak, próbowali uciekać schodami awaryjnymi, schodząc w dół nawet po 70 pięter. Po drodze mijali strażaków, którzy dzielnie wspinali się w górę z ciężkim sprzętem, aby gasić ogień. Wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy, że pożaru nie da się opanować, a oba wieżowce wkrótce runą.

Na ulicach ludzie z przerażeniem patrzyli, jak z okien wieżowców wyskakują zdesperowane ofiary ataku. Podczas pożaru olbrzymia ilość paliwa samolotowego osłabiła stalowe szkielety budynków, które w wysokiej temperaturze nie były w stanie utrzymać betonowych podłóg i sufitów. Cały świat z przerażeniem obserwował, jak dwa wieżowce zawaliły się, a ludzie walczyli o życie, uciekając przed chmurą duszącego pyłu i walącego się gruzu. Jak tylko kurz osiadł, rodziny i przyjaciele z niecierpliwością oczekiwali na wiadomości o losie swoich bliskich.

W samolocie, który rozbił się o budynek Pentagonu, siedzibę Departamentu Obrony USA, zginęły 184 osoby. Z pokładu samolotu linii United Airlines, lot 93, pasażerowie dzwonili do swoich bliskich. Podjęli nawet desperacką próbę przejęcia kontroli nad porwaną maszyną. Samolot rozbił się w polu, zabijając wszystkie 40 osób na pokładzie. Bohaterskie wysiłki pasażerów sprawiły, że nigdy nie osiągnął celu zamierzonego przez porywaczy.

Więcej

ROZPROSZENIE GAZU SARIN W TOKIO


20 marca 1995 roku Tokio przeżyło jeden z najokrutniejszych ataków terrorystycznych w historii Japonii. W porannych godzinach szczytu terroryści z sekty Aum Shinrikyo (Najwyższa Prawda) rozproszyli sarin w tunelach tokijskiego metra, narażając około 5 tysięcy osób na działanie śmiertelnie groźnych oparów.

Pięciu członków sekty Aum wsiadło do zatłoczonych pociągów metra i upuściło na podłogę paczki z płynnym sarinem, owinięte w gazety i plastykowe torebki. Potem przekłuli paczki ostrym końcem parasoli i wysiedli z pociągów. Niektórzy z nich ubrani byli w chusty i maski, które chroniły ich przed oparami sarinu podczas ucieczki z miejsca zbrodni.

Sarin to bojowy środek trujący wynaleziony przez nazistów w latach 30. ubiegłego wieku. Jest 20 razy groźniejszy od cyjanowodoru, czyli kwasu pruskiego. Dłuższe przebywanie w oparach sarinu może prowadzić do omdleń, paraliżu, śpiączki, niewydolności krążenia i dróg oddechowych. Jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. To oznacza, że pierwsze oznaki, że stało się coś złego, można zaobserwować dopiero, kiedy ofiary zaczynają wykazywać charakterystyczne objawy, takie jak trudności w oddychaniu i łzawiące oczy.

Tokijskie szpitale nie były przygotowane na przyjęcie takiej liczby ofiar zamachu terrorystycznego. Personel medyczny miał mało doświadczenia w leczeniu pacjentów zatrutych sarinem. Niektórzy z pasażerów metra sami narażali własne życie pomagając innym. Sto trzydzieści pięć osób z personelu medycznego zostało rannych z powodu braku sprzętu ochronnego i nieznajomości metod odkażania.

W wyniku ataku zmarło 12 osób, a ponad 3 tysiące zostało rannych. Wiele osób nadal cierpi na schorzenia związane z działaniem sarinu, takie jak uszkodzenia mózgu, trudności z oddychaniem czy depresję. Sekta Aum (Najwyższa Prawda) przyznała się do przeprowadzenia zamachu w tokijskim metrze. Terroryści, którzy brali udział w akcji zostali skazani na śmierć lub dożywocie.

Więcej

SCHWYTANIE SADDAMA HUSAJNA
19:26 - 20:26 - 13 grudnia 2003 roku


"Gdzie jest Saddam Husajn?" - to pytanie zadawali sobie wszyscy przez kolejne tygodnie po upadku Bagdadu. W końcu obława, która rozpoczęła się w ogniu bomb, po ośmiu miesiącach zakończyła się bez oddania ani jednego strzału.

W operacji "Czerwony świt" brało udział 600 żołnierzy z wojsk kawaleryjskich, artyleryjskich, inżynieryjnych, powietrznych i sił specjalnych z 4. dywizji piechoty USA. Żołnierze otoczyli dwa wytypowane przez wywiad amerykański miejsca o kryptonimach "Rosomak 1" i "Rosomak 2", niedaleko wsi Ad Dawr. W żadnym z tych miejsc nie znaleziono Husajna.

W końcu żołnierze znaleźli zbiegłego dyktatora ukrywającego się w głębokiej na 2,5 metra dziurze w ziemi obok małej, dwuizbowej lepianki z błota na owczej farmie nad rzeką Tygrys. Po drugiej stronie rzeki wznosiły się pełne przepychu pałace byłego dyktatora. Ziemianka Husajna była dziurą głęboką na 2,5 metra z miejscem do leżenia i odpowietrznikiem, aby dyktator mógł oddychać. Całość zamaskowano cegłami i ziemią.

Schwytany niczym szczur w pułapce, Saddam poddał się bez walki, mimo że miał przy sobie pistolet. Ten 66-letni były dyktator miał długą czarno-siwą brodę i rozczochrane, czarne włosy. W ziemiance znaleziono dwa karabiny AK-47 i 750 tysięcy dolarów w banknotach studolarowych.

Więcej


  #6 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 13:19
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)ZABÓJSTWO KRÓLA KOKAINY
13:59 - 14:45 - 2 grudnia 1993 roku


Swoją karierę przestępczą Pablo Escobar rozpoczął już w wieku nastoletnim jako złodziej samochodów na ulicach Medellín. Potem zajął się handlem kokainą i pod koniec lat 70. ubiegłego wieku stworzył olbrzymie imperium narkotykowe.

U szczytu swej kariery w biznesie narkotykowym Escobar znalazł się na siódmym miejscu w rankingu najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes. Prowadził ekstrawaganckie życie. Kupował pełne przepychu rezydencje, miał prywatne zoo, kilka samolotów, helikoptery, samochody, a nawet osobistą armię.

Kolumbijskie siły rządowe już raz schwytały Escobara i zawarły z nim umowę, po to by trafił do więzienia. Było to jednak więzienie, które Escobar zbudował sam dla siebie. Przypominało górskie luksusowe sanatorium, z którego Escobar nadal prowadził swoje narkotykowe interesy.

W 1992 roku rząd Kolumbii usiłował przenieść Escobara do prawdziwego więzienia, ale ten uciekł. Po raz kolejny rozpoczęto zakrojony na szeroką skalę pościg. Tym razem Stany Zjednoczone zaoferowały Kolumbii pomoc.

Podczas ucieczki Escobar zabijał wszystkich, którzy próbowali go ścigać: kolumbijskich policjantów, agentów z amerykańskich sił specjalnych i członków samoobrony obywatelskiej Los Pepes. Zginął podczas strzelaniny na dachu jednej ze swych kryjówek, do której zwabiono go, wykorzystując jego żonę i dzieci. Miejsce pobytu Escobara ustalono na podstawie rozmowy telefonicznej, podczas której przestępca protestował przeciwko sposobom traktowania jego rodziny.

Escobar uwięziony na dachu swojego schornu. Zostaje śmiertelnie postrzelony w trakcie próby ucieczki.

Więcej

ZAMACH BOMBOWY NA BALI
22:10 - 23:10 - 12 października 2002 roku


Ciąg tragicznych zdarzeń zapoczątkował wybuch małej bomby ukrytej w plecaku zamachowca samobójcy, który spustoszył wnętrza baru Paddy. Ranni i przerażeni ludzie natychmiast uciekli na ulicę. Zrobili dokładnie to, czego oczekiwali terroryści.

Kilka sekund później druga, ważąca ponad tonę i dużo silniejsza bomba, którą ukryto w białej ciężarówce, wybuchła przed klubem Sari. Siła eksplozji zrównała z ziemią budynek klubu, pozostawiając lej o głębokości prawie jednego metra.

Pożar ogarniał kolejne budynki popularnej dzielnicy Kuta, pełnej klubów nocnych i dyskotek. Dziesiątki ofiar zamachu doznały bardzo poważnych poparzeń. Wszędzie leżały porozrywane na strzępy ciała turystów. Miejscowy szpital nie był w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym.

Według oficjalnych danych w zamachu zginęły 202 osoby, głównie turyści w wieku 20. i 30. lat, którzy spędzali wieczór w jednym z dwóch barów. Ponad 300 osób zostało ciężko poparzonych lub rannych.

Więcej

ZAMACH BOMBOWY W OKLAHOMA CITY
08:02 - 09:02 - 19 kwietnia 1995 roku


Tego tragicznego dnia, około godziny 9, wielu rodziców odprowadzało dzieci do przedszkola mieszczącego się w budynku federalnym Murraha. Nikt nie przypuszczał, że dojdzie do takiej tragedii.

Wypożyczona ciężarówka wypełniona ponad 3 tonami materiałów wybuchowych eksplodowała, zrównując z ziemią dziewięciopiętrowy budynek. Cały świat patrzył z przerażeniem, jak przez kolejne dwa tygodnie ekipy ratunkowe wyciągały z gruzów ciała 168 ofiar, w tym 19 dzieci.

Siedemdziesiąt minut po wybuchu policjant stanowy z Oklahomy zatrzymał Timothy'ego McVeigha za jazdę bez tablicy rejestracyjnej. McVeigh został aresztowany za nielegalne posiadanie broni. Dwa dni później, tuż przed zwolnieniem, McVeigh został rozpoznany i oskarżony o udział w zamachu bombowym.

McVeigh przygotował zamach opierając się o opis podobnego ataku z "Dzienników Turnera", rasistowskiej powieści, którą miał przy sobie podczas aresztowania. Na dzień zamachu, który miał być aktem zemsty, wybrał drugą rocznicę oblężenia sekty Gałąź Dawidowa na ranczo koło Waco w Teksasie.

Sąd uznał Timothy'ego McVeigha winnym udziału w spisku mającym na celu użycie broni masowego rażenia, użycia tej broni, zniszczenia własności rządowej za pomocą materiałów wybuchowych i popełnienia 8 morderstw pierwszego stopnia, każde za jednego z 8 agentów federalnych, którzy znaleźli się pośród 168 ofiar wybuchu. McVeigh został skazany na karę śmierci. Egzekucję za pomocą śmiercionośnego zastrzyku wykonano 11 czerwca 2001 roku.

Więcej

ZATONIĘCIE PROMU ESTONIA
00:48 - 01:48, 27 września 1994 roku


Prom Estonia o długości 150 metrów wypłynął ze stolicy Estonii, Tallina, na wzburzone wody Morza Bałtyckiego. W przeciwieństwie do innych promów samochodowych kursujących na tej trasie, Estonia pokonywała fale o wysokości ponad 15 metrów z maksymalną prędkością. Po sześciu godzinach rejsu prom znalazł się na morskim dnie, na głębokości 75 metrów.

Pierwszym sygnałem o niebezpieczeństwie był zgrzyt metalu trącego o metal. Był to dźwięk wydawany przez źle skonstruowane zamki na otwieranym dziobie, które pękały pod ciśnieniem uderzających fal. W końcu dziób oderwał się od statku, odsłaniając wejście na pokład dla samochodów, gdzie natychmiast wdarła się woda, która przechyliła prom. Był to początek serii tragicznych wydarzeń, które ostatecznie sprowadziły prom na dno morza.

Bez ostrzeżenia, statek gwałtownie przechylił się w prawo o 20 stopni, a potem zwiększył przechył aż do 85 stopni. Spadające urządzenia mogły zgnieść pasażerów. Przy takim nachyleniu statku nikt nie był w stanie się przemieszczać. Ci, którzy mieli przeżyć znajdowali się w tej chwili na górnym pokładzie. Nadmierny przechył promu uniemożliwiał spuszczenie łodzi ratunkowych . Wkrótce prom zniknął wśród fal, w morskich otchłaniach.

Więcej

ZAMACH NA PAPIEŻA
16:17 - 17:17, 13 maja 1981 roku


13 maja 1981 roku papież Jan Paweł II został postrzelony z bliska, kiedy stał w otwartym papamobile na placu Świętego Piotra. Strzelał do niego 23-letni Turek, Mehmet Ali Agca. Agca został obezwładniony przez stojącą w tłumie zakonnicę, która uniemożliwiła mu ucieczkę.

Papież został postrzelony w prawą rękę, brzuch i kość krzyżową. Lekarzom udało się uratować Jana Pawła II, ponieważ kule nie uszkodziły kluczowych dla życia narządów. Trzy dni po zamachu Papież publicznie przebaczył Agcy i poprosił wiernych, aby "modlili się za mojego brata (Agcę), któremu ja szczerze wybaczam".

Ojciec Święty był przytomny podczas jazdy do szpitala i modlił się do Matki Boskiej Fatimskiej. Wierzył, że to ręka Marii Dziewicy uchroniła go przed śmiercią. Później, podczas podróży do Portugalii, Jan Paweł II umieścił tragiczny pocisk na obrazie Matki Boskiej Fatimskiej.

Dwa lata po zamachu Jan Paweł II odwiedził więzienie, gdzie przebywał Agca i odbył z nim prywatną rozmowę. Później Papież poprosił o ułaskawienie Agcy, którego sąd udzielił w 2000 roku. Agca powrócił do Turcji. Trafił z powrotem do więzienia za udział w politycznym spisku na życie dziennikarza jednej z tureckich gazet.

Więcej

Strzelanina w Hollywood
08:58 - 09:58, 28 lutego 1997


To był dzień, w którym ulice spłynęły krwią. Policjanci znaleźli się na linii ognia, gdy otoczeni rabusie zaczęli do nich strzelać.

Larry Phillips Junior (26) i Emil Matasareanu (30) nie byli nowicjuszami w świecie przestępczym. Obu określano jako samotników, przy czym Phillips był wprawnym oszustem z Denver, posiadającym żonę i dwójkę małych dzieci, a Matasareanu – niespełnionym programistą, wychowanym w ośrodku psychiatrycznym prowadzonym przez jego matkę.

Zanim nadszedł feralny dzień, w którym wkroczyli do placówki Bank of America przy Laurel Canyon Boulevard, obaj mieli już za sobą liczne napady z bronią, w wyniku których ukradli ponad 1,5 miliona dolarów z banków i opancerzonych ciężarówek.

Zainspirowani napadem na bank pokazanym w filmie "Gorączka" - film ten znaleziono w ich domu - napastnicy jak zwykle byli doskonale przygotowani: mieli ze sobą cały arsenał broni automatycznej i nabojów przeciwpancernych ze stalowymi kolcami. Obaj zażyli fenobarbital, lek na padaczkę, który opóźnia sygnały przekazywane do mózgu i spowalnia ruchy ciała. Dzięki temu mogli zachować spokój podczas strzelaniny.

Aby ochronić swoje ciało, Phillips sporządził swoistą "zbroję", łącząc kilka kevlarowych kamizelek. Wersja Matasareanu była słabiej dopracowana, nie zakrywała rąk i nóg.

28 lutego 1997 roku wyszli z oddziału Bank of America przy Laurel Canyon Boulevard po dokonaniu kradzieży 300 000 dolarów. Ubrani całkowicie na czarno, wyglądali groźnie.

W scenie niczym z hollywoodzkiego filmu akcji zasypali czekających na nich policjantów gradem kul. Ci schronili się za radiowozami i budynkami. W starciu z taką bronią pistolety Beretta 9 mm, używane przez policję z Los Angeles, były praktycznie nieskuteczne.

Krwawą rzeź zakończyło dopiero przybycie uzbrojonych w broń przeciwpancerną jednostek antyterrorystycznych.

Phillips zginął z własnej ręki, Matasareanu wykrwawił się na śmierć na miejscu po dwudziestu dziewięciu celnych strzałach policji. Napastnicy stali się jedynymi ofiarami śmiertelnymi, jedenastu policjantów i kilku cywilów odniosło obrażenia.

Śmierć Matasareanu budzi wiele kontrowersji. Krytykowano policjantów z Los Angeles za to, że nie zezwolili na udzielenie pomocy medycznej na miejscu zdarzenia. Rodzina złożyła pozew o umyślne spowodowanie śmierci, który został ostatecznie wycofany.

Więcej


Operacja "Pewna śmierć"
06:00 - 07:00, 10 września 2000


Sierra Leone to kraj zniszczony przez trwającą tam w latach 90. ubiegłego wieku wojnę domową, która przyniosła wiele ofiar śmiertelnych. Armia Sierra Leone (SLA) została zdziesiątkowana po tym, jak niektórzy jej żołnierze przyłączyli się do grup rebeliantów. Brytyjskie powietrzne siły specjalne - SAS, znalazły się w Sierra Leone częściowo po to, aby pomóc odzyskać żołnierzy, którzy zdezerterowali.

West Side Boys to ugrupowanie zbrojnych rebeliantów, którego przywódcą był "brygadier" Foday Kallay, były oficer armii i notoryczny morderca. Ugrupowanie, będące pozostałością brutalnej wojny domowej, paraliżowało Sierra Leone w latach 90., rekrutując nowych członków poprzez uprowadzanie i szkolenie dzieci. Ich kryjówki znajdowały się w niedostępnej dżungli, a broń kupowali za pieniądze uzyskane z "krwawych diamentów" - kamieni sprzedawanych w celu finansowania działań rebeliantów i wojny domowej. Diamenty płaciły też za spożywane przez nich ogromne ilości alkoholu, marihuany i heroiny.

25 sierpnia 2000 roku 11 członków Royal Irish Regiment wraz z łącznikiem Armii Sierra Leone zostało schwytanych w Occra Hills, które stanowiło terytorium ugrupowania West Side Boys.

Pojawiało się wiele pytań o przyczyny, dla których brytyjscy żołnierze znaleźli się w tym miejscu. Armia utrzymywała, że jej żołnierze pojawili się tam w celu wcześniej ustalonej współpracy z jordańskimi jednostkami pokojowymi. Pozostaje jednak przypuszczenie, że przeprowadzali misję wywiadowczą, którą wojsko pragnęło trzymać w tajemnicy przed ONZ, lub na którą wyruszyli na własną rękę.

Dwa dni po schwytaniu zakładników Kallay zaczął wysuwać żądania. Chciał między innymi dymisji rządu Sierra Leone i uwolnienia swoich towarzyszy. Po pięciu dniach negocjacji uwolniono młodszych rangą członków grupy brytyjskiej.

Nie było wątpliwości, że pozostali zakładnicy byli zagrożeni - w międzyczasie zostali poddani "pozorowanej egzekucji". Porucznik Musa Bangura, oficer łącznikowy, był traktowany jeszcze bardziej brutalnie. Gdy grupa została uratowana po siedemnastu dniach piekła, był on bliski śmierci z powodu regularnych pobić do nieprzytomności.

Od początku wiadomo było, że operacja Barras - nazywana również przez biorących w niej udział operacją "Pewna śmierć" - była bardzo ryzykowna i mogła przynieść wiele ofiar. W przeciwieństwie do działań z ukrycia, dobrze znanych żołnierzom SAS, operacja Barras była atakiem frontalnym. W przypadku ich zauważenia helikoptery stałyby się łatwym celem dla uzbrojonych po zęby rebeliantów. Powodzenie operacji i uwolnienie zakładników zależały od doskonałej koordynacji, szybkości i zaskoczenia.

130 komandosów z pułku spadochroniarzy, osłanianych przez 70 żołnierzy SAS, zaatakowało o świcie. W ciągu 20 minut wszyscy zakładnicy zostali uratowani i byli w drodze do brytyjskiego statku czekającego w stolicy, Freetown.

Ostre starcie między SAS i 200 członkami ugrupowania rebeliantów skończyło się co najmniej 25 ofiarami śmiertelnymi spośród ugrupowania West Side Boys i schwytaniem ich 18 członków oraz przywódcy, Fodaya Kallaya.

Jeden brytyjski komandos zginął, a 12 zostało rannych. Pomimo ofiar dowódcy wojskowi okrzyknęli misję spektakularnym sukcesem. Chociaż pierwotnym celem misji było uwolnienie zakładników, a celem drugorzędnym schwytanie Kallaya, dzięki tej operacji ugrupowanie West Side Boys zostało kompletnie rozbite.

Więcej

Masakra na dworze królewskim w Nepalu
19:57 - 20:57, 1 czerwca 2001


Nepalska rodzina królewska sprawowała rządy nad swoim królestwem przez 200 lat. Uznawano ich za półbogów. Wszystko zmieniło się w mgnieniu oka podczas pamiętnego przyjęcia w królewskiej rezydencji. Z powodów, których być może nigdy nie poznamy, następca tronu zmienił się z rozsądnego królewskiego dziedzica w rozwścieczonego i bezlitosnego mordercę. Jego czyny wywołały chaos w całym kraju.

Nepalczycy czcili i szanowali monarchów, a nawet postrzegali ich jako bogów żyjących wśród ludzi. Przez ponad 200 lat Nepalem rządziła dynastia Szahów. Na początku lat 90. król Nepalu, Birendra, wprowadził w kraju demokrację.

Następca tronu, lojalny, postępowy, wykształcony w angielskim Eton College książę Dipendra był ulubieńcem swego narodu. Oczekiwano, że po objęciu tronu będzie kontynuować demokratyczne reformy zapoczątkowane przez swojego ojca.

W nocy 1 czerwca 2001 roku, jednym niespodziewanym i przerażającym posunięciem książę Dipendra wymordował swoją rodzinę. Trzynastu członków rodziny królewskiej zginęło lub zostało rannych podczas przyjęcia w pałacu, po otrzymaniu strzału z bliskiej odległości. Książę, sprawca tej rzezi, został proklamowany królem gdy leżał w szpitalu podłączony do aparatury utrzymującej go przy życiu.

Panowanie Dipendry trwało zaledwie dwa dni zanim nastąpiła jego śmierć, jednak wydarzenia prowadzące do wyniesienia księcia na tron wstrząsnęły krajem i doprowadziły naród na skraj zniszczenia.

Szok i niedowierzanie, że szanowany książę mógł popełnić tak straszliwą zbrodnię przeciwko własnej rodzinie i krajowi, stały się pożywką dla całego mnóstwa teorii spiskowych powstających na temat masakry. Niektóre z tych teorii pozostały żywe do dziś.

Niektórzy spekulowali, że w noc masakry książę pokłócił się ze swoją kochanką Devyani, której nie wolno mu było poślubić. Inni widzieli winowajcę w narkotykach i alkoholu, od których książę nie stronił tej pamiętnej nocy.

Jednak większość podejrzewała rebeliantów maoistowskich lub królewskiego brata, Gyanendrę, który był jedynym członkiem rodziny nieobecnym podczas kolacji, i który ostatecznie objął splamiony krwią tron. Podejrzenia padły na niego pomimo faktu, że jego żona została ciężko ranna w masakrze.

Masakra wywołała chaos w delikatnej sytuacji politycznej Nepalu. Chaos ten trwa do dziś.

Więcejzdjęcie skasowane

LIMA

W rezydencji ambasadora Japonii w Limie rebelianci przetrzymują 72 zakładników. Po 129 dniach siły bezpieczeństwa dokonują szturmu na budynek.zdjęcie skasowane

PORWANIE SAMOLOTU DO MARSYLII
16:20 -17:20, 26 grudnia 1994


Rok 1994, samolot 8969 Air France zostaje uprowadzony przez czterech algierskich terrorystów Uzbrojonej Grupy Islamistów (AIG). Na lotnisku w Marsylii porywacze żądają paliwa oraz wydania pozwolenia na lot do Paryża. Na pokładzie samolotu znajdują się ładunki wybuchowe a zamachowcy grożą ich zdetonowaniem nad stolicą Francji. Celem negocjatorów i jednostek ratowniczych jest zatrzymanie porywaczy w Marsylii. Program pokazuje sprawnie przeprowadzony szturm jednostki antyterrorystycznej francuskiej żandarmerii narodowej GIGN, opanowanie samolotu i uwolnienie zakładników. To dokładna rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń i kulisy akcji ratowania 170 pasażerów przez francuskich komandosów. Była to jedna z najważniejszych operacji wymierzonych przeciwko terrorystom w historii. Samolot Air France miał być częścią misji samobójczej porywaczy i służyć jako bomba. Jak pokazały siedem lat później tragiczne wydarzenia w Nowym Jorku pomysł z Marsylii stał się częścią ataków terrorystycznych 11 września.

zdjęcie skasowane

Spadająca gwiazda - Columbia
08:00:18 - 09:00:18, 1 luty 2003


Rekonstrukcja ostatnich chwil przed lądowaniem promu kosmicznego Columbia. Kulisy jednej z największych tragedii w historii podróży kosmicznych.[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] ~ 46min.
[FILESIZE] ~ 45MB_________

Dokument Planete "W powodzi ognia - Bomba atomowa"

zdjęcie skasowane

Film, oparty na po raz pierwszy pokazanych publicznie zdjęciach archiwalnych, przedstawia kilkumiesięczne przygotowania wojsk amerykańskich do zrzucenia pierwszej bomby atomowej na Japonię.
Kamera zarejestrowała takie sceny, jak przygotowywanie bomby, wybór samolotu, treningi załogi... W końcu 6 sierpnia 1945 roku Amerykanie zrzucili pierwszą bombę na Hiroszimę. Kilka dni później drugą na Nagasaki. Film przedstawia również zdjęcia z obu japońskich miast po katastrofie.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 01:11:27
[FILESIZE] 75,2MB______

Dokument Discovery "Pola bitew: Wojna z U-bootami"

zdjęcie skasowane

Podczas bitwy o Atlantyk niemieckie okręty podwodne, U-booty, regularnie atakowały konwoje z pomocą dla Wielkiej Brytanii. Na dno szły brytyjskie statki handlowe i okręty wojenne.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:39 + 00:46:40
[FILESIZE] 45,1MB + 45,1MB = rar 88,4MB


  #7 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 13:39
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Serial dokumentalny BBC "W 80 Skarbów Dookoła Świata"
zdjęcie skasowane

Dan Cruickshank, profesor architektury i znany prezenter telewizji BBC, wyrusza razem z kamerą w 5-miesięczną podróż tropem 80 największych skarbów stworzonych przez człowieka. Zaczyna od Machu Picchu, starożytnego miasta Inków w Peru, kończy na Francji i katedrze w Chartre. Odwiedzane przez Cruickshanka miejsca, budowle i dzieła sztuki, którymi się zachwyca, należą do kanonu najcenniejszych zabytków kultury, wymieniane w przewodnikach i albumach. Niektóre jednak, jak rewolwer Colt z 1851 roku czy miecz samurajski, to indywidualny wybór autora, bardzo często zaskakujący. Ta różnorodność sprawia, że widzowie serialu poczują się nie tylko jak turyści zwiedzający z przewodnikiem w ręku, ale również jak badacze i odkrywcy nieznanych i fascynujących kultur.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] ~ 60min.
[FILESIZE] ~ 70MB (po dwa odcinki w pacze ~ 140MB)

Kod:
01-02
03-04
05-06
07-08
09-10
http://www.youmirror.biz/file/u5ar4cwvwqyij0f
http://www.youmirror.biz/file/k1hpv2xew9scdux
http://www.youmirror.biz/file/4z30pfviecyux3d
http://www.youmirror.biz/file/nlbd25slg94gdna
http://www.youmirror.biz/file/pl85wp8rdihk9d8
zdjęcie skasowane

Ponieważ nie mam szybkiego wglądu na bytności uploadu, to proszę wszelkie problemy zgłaszać w jakiś tam sposób.

Dokument National Geographic "Tarantula"

zdjęcie skasowane

Tarantule to największe pająki na ziemi. Co sprawia, że te stworzenia budzą grozę u tak wielu ludzi? Odpowiedzi na to pytanie Bob Prentice szuka w dżungli Gujany Francuskiej. W filmie prezentacja walki tarantuli z drapieżnikami.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:22:50
[FILESIZE] 22,2MBFuj.

Dokument Discovery "Najstraszliwsze robale świata"

zdjęcie skasowane

Owady - fascynują nas i przerażają. Niektóre są wielkie jak talerz, inne śmiertelnie niebezpieczne. Do poznania tych najobrzydliwszych zaprasza znawca - entomolog.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:46:21
[FILESIZE] 55,0MBTo oglądacie na własną odpowiedzialność

Dokument Discovery science "Planeta Żywiołów - Tornado"

zdjęcie skasowane

"Aleja tornad" to obszar, na którym częściej niż gdzie indziej występują burze i tornada. W programie spotkanie z ludźmi, których pasją jest ściganie złowrogiego żywiołu.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:45
[FILESIZE] 46,2MBDokument National Geographic "Epidemie - Wirus Ebola"

zdjęcie skasowane

Aids, sars, ebola i malaria - temat epidemii ciągle przewija się w wiadomościach. A ile tak naprawdę wiemy o niewidzialnych wirusach i zarazkach? W jaki sposób mikroskopijna cząsteczka może zabić miliony ludzi?

Dzięki najnowszym badaniom medycznym oraz użyciu nowoczesnej technologii, czteroodcinkowy cykl odpowie na to pytanie. Zobaczymy, w jaki sposób wirusy atakują człowieka i jak możemy się przed nimi bronić. Prześledzimy drogę wirusa wędrującego po ludzkim ciele, a także dowiemy się jak to się dzieje, że pojedynczy przypadek zachorowania przeradza się w epidemię. Spotkamy się z ludźmi, którzy prowadzą walkę z zabójczymi mikrobami. Czy na świecie robi się wystarczająco dużo, aby obronić nas przed mikroskopijnymi zabójcami? I jaka będzie następna plaga?

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:48:19
[FILESIZE] 46,7MBDokument National Geographic "Niezwykłe ujęcia National Geographic"

zdjęcie skasowane

Niewiarygodne chwile utrwalone na taśmie filmowej, od niebezpiecznych akcji ratunkowych przeprowadzanych na lądzie, morzu i w powietrzu po sytuacje, w których drapieżniki stały się ofiarami.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 160

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:50:28
[FILESIZE] 63,5MBDokument "Maszyna Czasu - Świat Kształtowany Przez Czas"
2004

zdjęcie skasowane

Oto opowieść o najpotężniejszej sile ze wszystkich. Sile, która zmienia wszystko: od szczytów górskich po małą mysz. Czas. Dla ludzi płynie jednostajnie, odmierzany przez rytm pracy i codzienną rutynę. W tej mini-serii nowoczesna technika zdjęciowa pozwoli nam wyjść poza ramy czasu: będziemy go zwalniać, przyspieszać, zatrzymywać, a nawet... zmieniać konsekwencje jego działania. Poznamy nowe oblicze świata oraz wydarzenia, które ukształtowały oblicze Ziemi i człowieka.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:48:42
[FILESIZE] 47,0MBDokument BBC "Maszyna Czasu - Czas życia"

zdjęcie skasowane

Oto opowieść o najpotężniejszej sile ze wszystkich. Sile, która zmienia wszystko: od szczytów górskich po małą mysz. Czas. Dla ludzi płynie jednostajnie, odmierzany przez rytm pracy i codzienną rutynę. W tej mini-serii nowoczesna technika zdjęciowa pozwoli nam wyjść poza ramy czasu: będziemy go zwalniać, przyspieszać, zatrzymywać, a nawet... zmieniać konsekwencje jego działania. Poznamy nowe oblicze świata oraz wydarzenia, które ukształtowały oblicze Ziemi i człowieka.

Odcinek 2: Czas życia
Istoty żywe różnie postrzegają czas. Poznajmy rytm życia na ziemi od rozwijających się co rano płatków kwiatu, do trwających tysiące lat ewolucyjnych zmian w budowie zwierząt.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:49:49
[FILESIZE] 60,4MBDokument discovery "Poza Trójkątem Bermudzkim"

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:00
[FILESIZE] 44,7MBDokument discovery science "W Trójkącie Bermudzkim"

Niektórzy uważają, że w Trójkącie Bermudzkim nie działają prawa fizyki, i że jest to jedno z zaledwie dwóch miejsc na świecie, gdzie kompas magnetyczny nie wskazuje poprawnie północy.

Na przestrzeni dziejów, setki statków i samolotów zniknęły bezpowrotnie na Oceanie Atlantyckim pomiędzy Bermudami, Portoryko a Fort Lauderdale na Florydzie. Jeden z najbardziej znanych tego typu przypadków miał miejsce w grudniu 1945 roku, kiedy w trakcie rutynowych ćwiczeń zaginęło pięć amerykańskich bombowców Flight 19.

Jednym z kluczy do wyjaśnienia tajemniczych zniknięć może być powszechna w tym rejonie obecność gazu ziemnego na dnie morza. Kiedy unosi się on ku powierzchni, zwykle rozpuszcza się w wodzie, zmniejszając zdolność utrzymywania się na jej powierzchni i powodując tym samym zatapianie statków.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:45
[FILESIZE] 45,5MBTo coś innego niż "Poza Trójkątem Bermudzkim" :>

Dokument National Geographic "Hakerzy"

zdjęcie skasowane

Film przedstawia opinie dotyczące przestępstw komputerowych oraz odpowiada na pytanie: dlaczego ścigani przez prawo hakerzy często zatrudniani są jako konsultanci do spraw systemów bezpieczeństwa?

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:18
[FILESIZE] 46,0MBDokument Discovery "Demony - Prawdziwy Horror"zdjęcie skasowane

Anthony Head wyrusza w kolejną podróż. Tym razem postanawia poznać prawdę o demonach, które opętują nie tylko ludzkie ciała, ale także nasze umysły.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:41
[FILESIZE] 45,0MBDokument Discovery "Miasto Piramida"

zdjęcie skasowane

zdjęcie skasowane

Wyobraźcie sobie samowystarczalne, zawieszone w powietrzu trójwymiarowe miasto 12 razy wyższe niż Wielka Piramida w Gizie, "unoszące się" nad Zatoką Tokijską, wybudowane w dużej mierze przez roboty i mieszczące 750 000 ludzi w drapaczach chmur zwisających z niego jak owoce z drzewa...

Firma budowlana Shimizu opracowała projekt budowy w Tokio przezroczystej budowli, zwanej Pyramid City (Miasto-Piramida). Według planów rozciągające się na lądzie i morzu miasto miałoby wysokość jednego kilometra i powierzchnię 2,5 kilometra kwadratowego. Zawierałoby dziesiątki stupiętrowych drapaczy chmur, mieszczących 750 000 pracowników i mieszkańców. W Piramidzie nie byłoby samochodów, a mieszkańcy przemieszczaliby się po wydrążonym szkielecie miasta za pomocą ruchomych chodników, bezzałogowych kapsuł oraz poruszających się po skosie wind.

Podobnie jak inne superwieże, miasto w Piramidzie byłoby rozwiązaniem problemu przeludnienia i niszczenia środowiska naturalnego. Zostałoby wybudowane przez roboty z futurystycznych materiałów opartych na węglu, a jego klimat byłby sterowany za pomocą energii słonecznej i wiatrowej.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:34
[FILESIZE] 45,1MBDokument Discovery "Ultranauka: Podróże w czasie"

zdjęcie skasowane

Od wielu lat podróżowanie w czasie było marzeniem pisarzy fantastyczno-naukowych oraz twórców filmów. Najlepsi fizycy świata mówią o naukowo uzasadnionych możliwościach podobnych wypraw.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:24:06
[FILESIZE] 28,1MBDokument Discovery "10 najważniejszych wynalazków minionego stulecia"
zdjęcie skasowane

Postęp techniczny napędza nasz świat. Możliwości nowych urządzeń są niewyobrażalne. Maszyny umożliwiają ludziom realizacje celów, które uważano za nieosiągalne. Oto dziesięć najważniejszych wynalazków minionego stulecia.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:46:45
[FILESIZE] 49,8 MBDokument Discovery Civilisation "Łowcy duchów - Względność czasu"

zdjęcie skasowane

"Zawsze się śmiałem z ludzi, którzy widywali duchy uważając ich za nienormalnych. Żartowałem sobie z przyjaciół, którzy twierdzili, że mają zdolności medialne. Ale to zdarzenie zmusiło mnie nagle do całkowitej zmiany myślenia o świecie zmysłowym..."

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:23:15
[FILESIZE] 24,4MBDokument National Geographic "Pioruny kuliste"

zdjęcie skasowane

Piorun kulisty - trudne do zbadania zjawisko fizyczne. Naukowcy nie są zgodni co do określenia faktycznej istoty pioruna kulistego. Wiadomo, że nie jest on zjawiskiem chemicznym, nie jest spalającą się kulą gazów. Nie jest to również odparowana krzemionka. Piorun kulisty jest zjawiskiem czysto fizycznym, polegającym na zgromadzeniu znacznej energii w małej objętości ośrodka (powietrza). Tak jak w zwykłym piorunie (liniowym) ładunki elektryczne przepływają wzdłuż pioruna, tak w piorunie kulistym ładunki wydają się pływać w kółko, powodując świecenie się ośrodka. Jednak nie znana jest zasada, którą kierują się ładunki krążące w piorunie kulistym.
Wyglądem przypomina świetlistą kulę o średnicy od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów, poruszającą się w różnych kierunkach i wydająca przy tym dźwięki takie jak warczenie czy syczenie. Może mieć różne barwy (najczęściej białą, żółtą lub bladoniebieską). Trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. Występuje przeważnie w trakcie burz, ale istniały przypadki jego wystąpienia także w słoneczną pogodę.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:47:18
[FILESIZE] 50,4MB


  #8 (permalink)  
Stare 25.02.2008, 13:48
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Parametry poniższych "kosmicznych" to:

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

Dokument discovery sci-trek "We Wnętrzu Stacji Kosmicznej"
zdjęcie skasowane

Historia budowy międzynarodowej stacji kosmicznej w odległości ponad 400 km od powierzchni ziemi. To nowoczesne laboratorium będzie nie tylko stacją badawczą, ale miejscem, gdzie będzie można żyć i pracować z dala od naszej planety.

[RUNTIME] 00:45:12
[FILESIZE] 43,9MBDokument Discovery science "Powrót Do Domu Z Kosmosu"

zdjęcie skasowane

W ciągu minionych 25 lat wahadłowce odbyły ponad 100 lotów na orbitę. 16 stycznia 2003 roku z Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy'ego znajdującego się na przylądku Canaveral wahadłowiec Columbia przygotowuje się do startu. Jest to jego 28 wyprawa kosmiczna. O 10:39 Columbia wystartowała na orbitę w celu zrobienia badań z różnych dziedzin nauk przyrodniczych. Dwa tygodnie później, rankiem 1 lutego nadszedł czas by sprowadzić Columbie i jej siedmio osobowa załogę na ziemie...

[RUNTIME] 00:46:17
[FILESIZE] 44,8MBDokument Discovery "Wszechświat - Planety"

zdjęcie skasowane

Wpływ kosmicznych kolizji na proces kształtowania się planet.

[RUNTIME] 00:47:08
[FILESIZE] 45,6MBDokument Discovery "Planety Obcych Słońc - W Poszukiwaniu Nieznanych Planet"

zdjęcie skasowane

Poszukiwania nowych planet. Przewodnikami w tej niezwykłej wędrówce będą astronomowie.

[RUNTIME] 00:46:30
[FILESIZE] 45,0MBDokument Discovery "Rakietowe Luny"

zdjęcie skasowane

W ciągu minionych 60 lat wiele najlepszych umysłów naszej planety poświęciło się projektowaniu, budowie i wystrzeliwaniu rakiet kosmicznych. Jednak mimo niezwykłych wysiłków do dziś nie stało się to zadaniem łatwym.
Film przedstawia największe sukcesy i porażki zarówno amerykańskich jak i rosyjskich czy niemieckich naukowców.

[RUNTIME] 00:46:35
[FILESIZE] 45,1MBParametry poniższych kolejnych "kosmicznych" to:

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

Dokument Discovery "Ultranauka: Burze kosmiczne"
zdjęcie skasowane

Kosmiczne nawałnice są niebezpieczne w mniejszym bądź większym stopniu dla mieszkańców Ziemi. Wprawdzie ziemska magnetosfera osłania nas przed zabójczym promieniowaniem kosmicznym, jednak jej natężenie często nie wystarcza, by powstrzymać najsilniejsze burze magnetyczne, co może skończyć się zaburzeniem pola magnetycznego naszej planety. Taki przypadek miał miejsce w 1989 r., kiedy ulewa protonów spowodowała, że w naziemnych liniach przesyłowych w stanie New Jersey oraz Quebecku tak wzrosło napięcie, że przestały działać linie zasilania.

[RUNTIME] 00:24:16
[FILESIZE] 28,0 MBDokument Discovery "Nowoczesne maszyny: Kosmiczne samoloty (Wahadłowce)"
zdjęcie skasowane

Oto wizja przyszłości: statek kosmiczny, którym każdy będzie mógł odbyć podróż w kosmos i bezpiecznie powrócić na Ziemię. Dzięki niemu Wszechświat stanie otworem przed zwykłymi ludźmi. Takie są marzenia naukowców, którzy pracują nad nową generacją wahadłowców.

[RUNTIME] 00:47:40
[FILESIZE] 50,1MBDokument Discovery "Ziemia bez Księżyca"

zdjęcie skasowane

Mars - czerwona planeta jest w tarapatach. Coś zakłóciło jego orbitę. Mars wypadł z toru i spada na Słońce. Kłopot w tym, że na jego drodze znalazła się Ziemia. Fikcja? - być może. Jednak zignorowanie takiego scenariusza byłoby błędem. Istnieją poważne podstawy by uznać, że w przeszłości podobne zdarzenie wstrząsnęło całą Ziemią. Na szczęście dla nas.

[RUNTIME] 00:46:24
[FILESIZE] 55,8MB
Seria dokumentów BBC "Kosmos"
2001

zdjęcie skasowane

Sam Neill ("Park Jurajski", "Ukryty wymiar", "Merlin") odkrywa przed nami tajemnice kosmosu. Wypełniona spektakularnymi efektami specjalnymi seria w przystępny sposób przedstawia zagadnienia początków wszechświata, czarnych dziur, supernowych oraz... życia pozaziemskiego.

Epizod 1: Gwiezdny pył
Epizod 2: Walka o życie
Epizod 3: Czarne dziury
Epizod 4: Czy jesteśmy sami?
(brak)Epizod 5: Nowe Światy
(brak)Epizod 6: Odważnie naprzód!

"Gwiezdny pył"

zdjęcie skasowane

Każdy z nas pochodzi z kosmosu. Wszystko z czego się skadamy i co istnieje wokół nas znajdowało się niegdyś we wnętrzu gwiazdy.

[RUNTIME] 00:29:13
[FILESIZE] 34,9MB"Walka o życie"

zdjęcie skasowane

Mamy szczęście że ciągle żyjemy. Wszechświat bowiem nieustannie próbuje nas unicestwić. Od momentu pojawienia się organizmów na Ziemi, przynajmniej dwadzieścia razy życie wisiało na włosku…

[RUNTIME] 00:29:12
[FILESIZE] 35,0MB"Czarne dziury"

zdjęcie skasowane

Wyruszamy na poszukiwanie czarnych dziur - kosmicznych potworów, zdolnych pożerać całe gwiazdy. A naukowcy wciąż odkrywają coraz więcej czarnych dziur. Czy zagrażają również naszej planecie?

[RUNTIME] 00:29:10
[FILESIZE] 34,9MB"Czy jesteśmy sami"

zdjęcie skasowane

Poszukiwanie obcych form życia zawsze ekscytowało ludzi na Ziemi. Przemierzymy zatem kosmos, by przyjrzeć się odległym światom i znaleźć odpowiedź na największe pytanie: "Czy ktoś tam jest ?".

[RUNTIME] 00:29:15
[FILESIZE] 35,0MB
Dokument National Geographic "Tajemnice Biblii - Apokalipsa"

zdjęcie skasowane

Tsunami, trzęsienia ziemi, wojny i inne katastrofy otaczają nas ze wszystkich stron. Czy są zapowiedzią końca świata, zgodnie z tym, co zapisano w Biblii? Czy rzeczywiście Apokalipsa jest już blisko?

Niektórzy uważają, że tak. I nie są to tylko duchowni, ale także politycy, badacze Pisma Świętego, naukowcy i biznesmeni. Kolejny odcinek "Tajemnic Biblii" pozwoli nam poznać przepowiednie mówiące o końcu świata i porównać je z najnowszymi odkryciami naukowymi. Czy Apokalipsa jest tylko - jak twierdzą niektórzy teologowie - powstałą w I wieku poetycką przenośnią, mówiącą o ówczesnym stanie kościoła, czy może to prawdziwa zapowiedź zbliżającego się końca, z którym wszyscy będziemy musieli się zmierzyć?

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:59
[FILESIZE] 45,7MBDokument National Geographic "Tajemnice Biblii - Templariusze: Rycerze Boga"

zdjęcie skasowane

Templariusze, niekiedy nazywani 'prawdziwymi twórcami kodu da Vinci' mieli podobno własnego świętego Graala. Przyjrzyjmy się historii tego tajemniczego zakonu rycerskiego.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:59
[FILESIZE] 45,4MBDokument Discovery Civilisation "Jezus - inne spojrzenie"

zdjęcie skasowane

Kontrowersyjna wersja biografii Jezusa. Dzieje życia Chrystusa z perspektywy ludzi, którzy znali go najlepiej: rodziny oraz najwierniejszych wyznawców.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:40
[FILESIZE] 44,9MBDokument National Geographic "Special: Ewangelia Wg Judasza"

zdjęcie skasowane

National Geographic zaprasza na specjalne wydanie programu o najnowszych znaleziskach archeologii biblijnej.
____

Streszczenie:

Odnaleziony na egipskiej pustyni pod koniec XX wieku zbiór antycznych tekstów, napisany w języku koptyjskim i zawierający m.in. jedyną dotychczas znaną kopię Ewangelii według Judasza, jest autentyczny - potwierdzają badania przeprowadzone przez Towarzystwo National Geographic we współpracy z Fundacją Sztuki Antycznej Maecenas oraz Instytutem Badań Historycznych Waitta.

Pełna wiadomość:

Po blisko 1700 latach, pochodzący z III lub IV w. n.e. 66-stronicowy kodeks został przetłumaczony, poddany weryfikacji i konserwacji oraz po raz pierwszy zaprezeHistorycznych Waitta. - Jesteśmy dumni, że przyczyniliśmy się do wydobycia tego historycznego dokumentu na światło dzienne - dodaje.

- Cieszymy się, że udało się przywrócić ten cenny dokument do obecnej postaci oraz, że znajdzie się on ponownie w Egipcie, w kraju, z którego pochodzi. Współpracujemy ściśle z egipskimi władzami i czekamy na dzień, w którym rękopis wróci "do domu" - mówi Mario Roberty, dyrektor Fundacji Sztuki Antycznej Maecenas.

CO GŁOSI EWANGELIA WEDŁUG JUDASZA

Oryginalny grecki tekst ewangelii, którego koptyjskim tłumaczeniem jest odnaleziony manuskrypt, został najprawdopodobniej napisany przed rokiem 180 n.e. przez grupę gnostyków, dla których zbawienie polegało na rozbudzeniu boskiej iskry w ludzkim duchu i ponownym złączeniu się z Bogiem jako najwyższą istotą, w odróżnieniu od ułomnego stwórcy ze Starego Testamentu. Autor Ewangelii Judasza sądził, że tylko Judasz Iszkariota pojął wagę i prawdziwe znaczenie nauk Jezusa i że wypełnił jego wolę, wydając go władzom.

Tekst Ewangelii Judasza, rozpoczynający się od słów: "Tajna relacja z objawienia, które Jezus wypowiedział w rozmowie z Judaszem Iszkariotą...", odzwierciedla poglądy charakterystyczne dla tradycji gnostycznej i w żywy sposób oddaje batalię, która dawno temu toczyła się między gnostykami a hierarchicznym kościołem. Już w pierwszej scenie Jezus wyśmiewa uczniów, którzy modlą się starotestamentowego Boga, twórcy świata. Kluczowy fragment to ten, w którym Jezus mówi Judaszowi: "Złożysz w ofierze człowieka, który mnie okrywa". W ten sposób Jezus uwolni się od swego fizycznego ciała, a tym samym wyzwoli boską istotę w swoim wnętrzu. Powierzenie tego zadania Judaszowi świadczy o jego szczególnej pozycji.

Ewangelia sugeruje, że Judasz będzie wzgardzony przez innych uczniów, ale zostanie wyniesiony ponad nich. - "... będziesz przeklęty przez inne pokolenia i zaczniesz nimi rządzić" - mówi Jezus. Judasz relacjonuje też wizję, w której ściera się ostro z innymi uczniami: "W tym widzeniu zobaczyłem siebie w chwili, gdy 12 uczniów kamieniowało mnie i prześladowało [dotkliwie]."

Ewangelia kończy się nagle, krótkim stwierdzeniem, że Judasz otrzymał trochę pieniędzy i przekazał Jezusa oddziałowi, by ten go aresztował. W ewangelii nie ma żadnej wzmianki o ukrzyżowaniu Jezusa, ani o jego zmartwychwstaniu.

ZDANIA UCZONYCH

Czołowi bibliści uważają, że odnaleziony tekst dostarcza nowych, ważnych dowodów, potwierdzających zróżnicowanie wczesnochrześcijańskiego kościoła.
- Zadziwiające odkrycie Ewangelii Judasza, obok Ewangelii Tomasza, Ewangelii Marii Magdaleny i wielu innych odkrytych ostatnio ewangelii, zmienia nasze rozumienie wczesnego chrześcijaństwa. Te odkrycia dowodzą jak zróżnicowany i fascynujący był w istocie ruch wczesnochrześcijański - twierdzi Elaine Pagels z Harrington Spear Paine Foundation, profesor religii na Uniwersytecie Princeton i jeden z największych światowych autorytetów w tej dziedzinie.

- Rzadko się zdarza, aby odkryto manuskrypt zawierający nieznaną wcześniej ewangelię, zwłaszcza taką, o której wspominają źródła wczesnochrześcijańskie. Ewangelia Judasza rzuca ważne światło na charakter rozwijającego się chrześcijaństwa i przypomina nam o bogatym zróżnicowaniu wczesnego Kościoła - mówi Marvin Meyer z Uniwersytetu Chapmana.

Craig Evans, wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Acadia w Wolfville w kanadyjskiej Nowej Szkocji, pochwala pomysł odzyskania i opublikowania Ewangelii Judasza.
- Ewangelia Judasza z II wieku jest ważnym świadectwem na to, jak różnie chrześcijanie odbierali Jezusa i jego uczniów. Ten tekst pomoże nam lepiej zrozumieć rzeczy, o których jedynie napomyka się w ewangeliach Nowego Testamentu - mówi Evans.

WSPÓŁCZESNE DZIEJE MANUSKRYPTU

Oprawiony w skórę antyczny papirus napisany w języku koptyjskim, którym mówiono u zarania chrześcijaństwa, odnaleziono na pustyni w pobliżu egipskiej miejscowości El Minya pod koniec lat 70. XX w. W 1978 roku został sprzedany egipskiemu handlarzowi antyków z Kairu. Od tego czasu krążył wśród handlarzy antyków, wędrując z Egiptu do Europy i do Stanów Zjednoczonych. W 1984 roku po nieudanych próbach sprzedaży kodeksu w Nowym Jorku, handlarz antyków zdeponował go na 16 lat w bankowym sejfie na Long Island. Wreszcie w 2000 roku zbiór manuskryptów kupiła Frieda Nussberger-Tchacos, antykwariusz z Zurychu. Kiedy próby odsprzedania kodeksu nie powiodły się, Tchacos, przerażona jego gwałtownie pogarszającym się stanem, przekazała go w lutym 2001 roku Fundacji Maecenas ze szwajcarskiej Bazylei w celu przeprowadzenia konserwacji i tłumaczenia. Kierowanie pracami nad transkrypcją i tłumaczeniem powierzono Rodolphe'owi Kasserowi, znawcy koptyjskiego, zaś do renowacji papirusowych kart zaangażowano konserwatorkę Florence Darbre. 6 kwietnia 2006 roku strony manuskryptu po raz pierwszy pokazano publicznie w siedzibie National Geographic
w Waszyngtonie, ostatecznie jednak dokument zostanie przekazany władzom egipskim i umieszczony w Muzeum Koptyjskim w Kairze.

BADANIE AUTENTYCZNOŚCI KODEKSU

- Kodeks zweryfikowano jako autentyczne dzieło starożytnej chrześcijańskiej literatury apokryficznej przy pomocy datowania metodą węglową, analizy atramentu, obrazowania multispektralnego, analizy kontekstu i pisma - mówi Terry Garcia z Towarzystwa National Geographic.

Maleńkie próbki papirusu i skóry zostały datowane metodą węglową w cenionym na całym świecie laboratorium Uniwersytetu Arizońskiego w styczniu 2005 roku. Rezultaty wykazały, że kodeks mógł powstać pomiędzy 220 a 340 rokiem naszej ery. Analiza atramentu przeprowadzona przez firmę McCrone Associates Inc. z Westmont w stanie Illinois potwierdziła obecność składników typowych dla atramentów z III i IV wieku. Ponadto ustalono, że atrament zawierał związek żelaza odpowiadający pod wieloma względami innym tuszom na bazie metali sporządzanym w Egipcie w III wieku. Wybrane strony manuskryptu poddano obrazowaniu multispektralnemu (multispectral imaging - MSI) w celu oceny charakteru antycznego tekstu i wszelkich poczynionych w nim modyfikacji. Badanie wykonane w laboratorium szwajcarskiego Uniwersytetu Brighama Younga, wykazało, że papirus, na którym zapisano kodeks, jest autentycznym egipskim dokumentem z czasów starożytnych. W tekście nie znaleziono śladów wielokrotnego przepisywania czy nadpisywania.

Czołowi uczeni, którzy badali zawartość i językowy styl kodeksu, napisanego sahidyjskim dialektem staroegipskiego języka koptyjskiego, twierdzą, że jego koncepcje teologiczne i rysy lingwistyczne są zbliżone do tych, które spotykamy w zbiorze tekstów odkrytych w Nag Hammadi w Egipcie w 1945 roku, pochodzącym z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Marvin Meyer, profesor z Uniwersytetu Chapmana w kalifornijskim Orange, oraz Stephen Emmel, badacz koptyjskiego z Uniwersytecie w Münster w Niemczech, przyznają, że kodeks odzwierciedla jedyny w swoim rodzaju, gnostyczny punkt widzenia, szeroko rozpowszechniony w drugim stuleciu. Właśnie wtedy powstał prawdopodobnie pierwotny grecki tekst, znany jako Ewangelia Judasza, przepisany później na koptyjski. Charakter pisma również przypomina Emmelowi kodeksy z Nag Hammadi. - W swojej karierze widziałem setki papirusów, a ten jest absolutnie typowym starożytnym manuskryptem koptyjskim. Jestem o tym całkowicie przekonany - twierdzi uczony.

KONSERWACJA I TŁUMACZENIE

Rodolphe Kasser ze Szwajcarii, jeden z najwybitniejszych na świecie znawców koptyjskiego, otrzymał zadanie zrekonstruowania kodeksu oraz dokonania jego transkrypcji i tłumaczenia.
Jak twierdzi, nigdy nie widział manuskryptów w gorszym stanie. Brakowało kart, niektóre zostały przestawione, górna część z numeracją stron odłamała się, a reszta składała się z prawie tysiąca porozrzucanych kawałków. - Dokument był tak kruchy, że rozsypywał się przy najlżejszym dotknięciu - mówi Kasser.

Do poskładania tej skomplikowanej układanki Kasser zwerbował Florence Darbre, konserwatorkę papirusów ze Szwajcarii, oraz Gregora Wursta, badacza języka koptyjskiego z Uniwersytetu Augsburskiego w Niemczech. 26-stronicowa Ewangelia Judasza została zapisana na 13 arkuszach papirusu, po obu ich stronach. Jeśli jakiś fragment pasował z jednej strony, musiał pasować też z drugiej. Kruche kawałeczki papirusów umieszczone przez Darbre między szybami zostały sfotografowane. Korzystając m.in. z programów komputerowych, które zapisują tekst, rejestrują brakujące fragmenty i próbują dopasować je do tekstu, po pięciu latach mrówczej pracy Darbre, Wurst i Kasser zdołali zestawić 80 procent tekstu. Brakujące pół strony ewangelii, które w lutym 2006 roku pojawiło się w Nowym Jorku, również sfotografowano, poddano transkrypcji i dołączono do tłumaczenia na angielski.

Kasser tłumaczył ewangelię przy pomocy Wursta i Marvina Meyera oraz we współpracy z Françoisem Gaudardem, egiptologiem i badaczem koptyjskiego z Uniwersytetu Chicago.

Konserwacja, transkrypcja i tłumaczenie kodeksu trwają, a Kasser ma nadzieję, że gdy zdjęcia zachowanych, a nie zlokalizowanych fragmentów będą dostępne publicznie, inni uczeni zdołają z czasem zestawić więcej kawałków układanki i kolejne brakujące strony ujrzą światło dzienne.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 01:25:58
[FILESIZE] 83,2MBDokument Discovery "Tajemnice Wielkiego Muru Chińskiego"

zdjęcie skasowane

Ciągnący się na długości 2400 kilometrów w północnych Chinach mur obronny ma około 9 metrów wysokości, a jego szerokość wystarcza, by minęli się na nim konni jeźdźcy. Zdjęcia satelitarne, materiały z wykopalisk oraz grafika komputerowa umożliwiają poznanie trwającej 3000 lat historii muru. Program analizuje nie tylko architektoniczne aspekty budowli, lecz także opowieści i legendy związane z murem.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:24
[FILESIZE] 45,9MBDokument Discovery "Siedem Cudów Starożytnej Grecji"
(Seven Wonders Of Ancient Greece)

zdjęcie skasowane

Symbole starożytnej cywilizacji Grecji - posągi, świątynie i pałace, które po dzień dzisiejszy zachowały niezwykłą moc i swym pięknem zachwycają świat.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:46:54
[FILESIZE] 45,4MBDokument Discovery "Siedem Cudów Starożytnego Egiptu"
(Seven Wonders Of Ancient Egypt)

zdjęcie skasowane

Analiza umiejętności potrzebnych do stworzenia budowli doskonałej. Dowiemy się, w jaki sposób Egipcjanom udało się skonstruować cuda, które przetrwały tysiące lat.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:47:04
[FILESIZE] 45,5MBDokument Discovery "Tajemnica śmierci Tutenchamona"

zdjęcie skasowane


Wprowadzenie

Około 1361 roku p.n.e. Tutenchamon został jedenastym królem XVIII dynastii. Miał zaledwie dziewięć lat. Rządy Tutenchamona trwały dziesięć lat, gdy młody król nagle zmarł w tajemniczych okolicznościach. Swoją sławę Tutenchamon zawdzięcza własnemu grobowcowi, pełnemu niezwykłych skarbów. Przyczyny śmierci faraona to jedna z najstarszych zagadek kryminalnych. Prawdopodobnie spisek przeciwko Tutenchamonowi ukartowali jego najbliżsi doradcy. Tajemnicę śmierci młodego faraona próbują współcześnie rozwiązać eksperci kryminalistyki i medycyny sądowej.

Więcej

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 01:31:33
[FILESIZE] 88,6MBDokument Discovery "10 największych archeologicznych odkryć XX wieku"
zdjęcie skasowane

Wyłaniające się z ziemi starożytne zabytki opowiadają historie podbojów i ofiar. Badając przeszłość archeolodzy każdego dnia poznają tajemnice dawnych cywilizacji i początków ludzkości. W najdalszych zakątkach ziemi badacze ryzykują życie by odsunąć zasłonę przeszłości. Razem z nami poznacie 10 największych archeologicznych odkryć minionego stulecia.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:46:41
[FILESIZE] 54,2MB


  #9 (permalink)  
Stare 01.03.2008, 18:53
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Dokument Discovery "Największy napad na bank"
(World's Biggest Bank Robbery)

zdjęcie skasowane

Jesteśmy w Fortaleza, słonecznej stolicy stanu Ceara w północno-wschodniej Brazylii. Jest piątek, 5 sierpnia. Zbliża się godzina 18 i pracownicy Banco Centralo, jak zwykle, kończą pracę, do której powrócą dopiero po weekendzie.

Nikt nawet nie przypuszcza, że właśnie w ten weekend z banku zniknie 95 milionów dolarów, czyli prawie cztery tony gotówki.

Ten największy w historii napad na bank zostanie przeprowadzony bez jednego strzału. Podczas napadu nie włączy się żaden system alarmowy.

W Brazylii to przestępstwo szybko zyskało status legendy. Zostało uznane za śmiały, odważny sprzeciw przeciwko skorumpowanemu państwu.

Kim byli ci zuchwali złodzieje? Jak udało im się zbiec z tak ogromną gotówką i co stało się z pieniędzmi?

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 01:30:13
[FILESIZE] 95,7MB
Dokumenty National Geographic z serii "Katastrofa w Przestworzach"
2005-2007
zdjęcie skasowane

Serial przedstawia największe katastrofy powietrzne ostatnich lat. Przy użyciu materiałów z telewizyjnych wiadomości, relacji świadków i nagrań z kabiny pilotów próbujemy odtworzyć najbardziej spektakularne i niewiarygodne wypadki, jakie zdarzyły się w powietrzu. Czy pilot wyssany na zewnątrz samolotu może przeżyć? Przekonacie się, oglądając film.

lub

Przy pomocy archiwalnych materiałów filmowych zobaczycie najbardziej przerażające katastrofy lotnicze. W każdym odcinku pokażemy momenty poprzedzające tragedię, wykorzystamy zdjęcia archiwalne, nagrania z kabiny pilota, rekonstrukcję zdarzeń i posłuchamy opowieści tych, którzy przeżyli. Zabierzcie się z nami na pokłady samolotów, na których nikt nie spodziewa się tego, co zaraz nastąpi...


Atak nad Bagdadem

Dla samolotu transportowego firmy DHL miało to być rutynowe dostarczenie poczty. Tuż po starcie z lotniska Saddama Husajna w Bagdadzie w airbusa A300 trafił pocisk przeciwlotniczy. Załoga rozpoczęła dramatyczną walkę o życie...
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Awaria wszystkich silników

24 czerwca 1982 roku. W silnikach samolotu British Airways wybucha pożar. Maszyna zaczyna spadać, a pilot staje przed trudnym wyborem.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Awaryjne wodowanie

Helikopter przewożący pracowników platformy wiertniczej zostaje rażony piorunem. Piloci próbują utrzymać kontrolę nad maszyną, ale w końcu zmuszeni są do awaryjnego wodowania. Podczas śledztwa wykryto poważną usterkę techniczną.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Bez śmigła

Na chwilę przed katastrofą lotu ASA 529 maszyna straciła jedno ze śmigieł. Śledztwo dowiodło, że przyczyną tragedii była korozja. Była to trzecia podobna awaria w samolotach tego producenta.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Bomba na pokładzie

Na pokładzie samolotu linii PA 434 wybucha bomba. Podczas eksplozji ginie jeden pasażer, a dziesięć osób jest ciężko rannych. Autorem zamachu jest jeden z poszukiwanych i znanych terrorystów.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Brak kontroli

Podczas lotu z Osaki do Tokio spalił się statecznik i pilot nie był w stanie kierować samolotem. 30 minut później maszyna uderzyła w zbocze góry Osutaka. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof w historii lotnictwa.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Cudowna ucieczka

2 sierpnia 2005 r. Samolot Air France ląduje podczas silnej burzy w Toronto. Na pasie startowym maszyna wpada w poślizg. W lewym silniku wybucha pożar. Pilot ma tylko kilka sekund na decyzję...
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dziecko za sterami

Nowy airbus opuszcza lotnisko w Moskwie i kapitan zaprasza do kabiny dwójkę dzieci. Chłopiec nieświadomie zmienia pozycję kolumny sterowej. W wyniku zbiegu tragicznych wydarzeń giną wszyscy ludzie na pokładzie samolotu - 70 osób.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Egypt Air lot 990

Samolot linii Egypt Air, lot 990, leciał nad Atlantykiem i nagle runął do oceanu. W katastrofie zginęło 217 osób. W programie kulisy dochodzenia, które stało się jednym z najbardziej kontrowersyjnych śledztw w historii lotnictwa.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Górska tragedia

System nawigacyjny samolotu American Airlines zawiódł tuż przed lądowaniem. Nawet doświadczeni piloci nie zapobiegli katastrofie. Przyczyny ustalono dzięki relacjom 4 pasażerów, którzy przeżyli, i zapisowi z czarnej skrzynki.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Lądowanie bez widoczności

6 sierpnia 1997 roku. Koreański samolot wylatuje z Seulu. Tuż po otrzymaniu pozwolenia na lądowanie na lotnisku AB Won Guam w Aganii, samolot rozbija się niecałe pięć kilometrów od lotniska.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Lot bez paliwa

Airbusowi linii Air Transat skończyło się paliwo nad Atlantykiem i pilot podjął decyzję o podejściu lotem ślizgowym do lądowania. Przyczyny awarii, która o mały włos nie zakończyła się tragedią.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Lot na oślep

Tuż po nocnym starcie samolotu Aeroperu, lot 603 z Limy, okazało się, że nie działają wskaźniki wysokości i prędkości. Piloci lecieli na oślep. Samolot 757 rozbił się na Pacyfikiem. Zginęli wszyscy pasażerowi i załoga - 70 osób.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Na skróty

Tuż po starcie samolotu Air Alaska, lot 261, z Puerto Vallarta przestał działać statecznik wysokości. Pilot próbował zachować kontrolę nad dziobem. Samolot jednak stracił równowagę i runął do oceanu. Śmierć poniosło 88 osób.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Nieunikniona tragedia

Tuż nad Honolulu nagle otworzył się luk bagażowy samolotu United Airlines, lot 811. Prąd powietrza wyciągnął pięć rzędów foteli i dziewięciu pasażerów. Podczas śledztwa ustalono, że przyczyną tragedii było ludzkie zaniedbanie.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Panika nad Pacyfikiem

Samolot chińskich linii lotniczych lecący na wysokości ponad 12 tysięcy metrów wpada w strefę turbulencji. Włącza się autopilot. Seria błędów popełnionych przez pilota nieomal kończy się tragedią.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
-(brak) Porwanie

Kiedy w 1994 roku czterech algierskich terrorystów porwało airbusa linii Air France, władze w Paryżu nie miały wyjścia. Wkrótce do akcji wysłano oddział komandosów, który miał zabić terrorystów i uwolnić pasażerów.


-(brak) Porwanie nad Afryką

Porywacze zażądali, aby uprowadzony przez nich samolot etiopskich linii lotniczych poleciał do Australii. Pilot nie przekonał porywaczy, że ma za mało paliwa i próbował oszukać ich w inny sposób. Porwanie zakończyło się tragedią.


-(brak) Pożar na pokładzie

Pilot samolotu Swissair, lot 111, poczuł dym w kabinie pilot w niecałą godzinę po starcie. Postanowił pozbyć się paliwa i wylądować. Kilka minut później samolot MD11 eksplodował nad Atlantykiem z 229 osobami na pokładzie.


-(brak) Samolot widmo

Wieża kontrolna w Atenach nie nawiązała kontaktu z samolotem linii Helios lecącym z Cypru. Na rekonesans wysłano dwa myśliwce F-16, których piloci zobaczyli już tylko, jak maszyna wpada do morza.


SilkAir 185: Samobójstwo pilota

Samobójstwo pilota czy usterka techniczna? W programie kulisy śledztwa w sprawie przyczyn tragicznej katastrofy samolotu linii SilkAir, lot 185.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Śmiertelne spóźnienie

Gęsta mgła nad Nowym Jorkiem utrudniała lądowanie wielu samolotom. Samolot linii lotniczych Avianca, lot 052, oczekiwał na pozwolenie na lądowanie tak długo, aż skończyło mu się paliwo. Maszyna runęła na ziemię. Zginęły 73 osoby.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Tragedia w kabinie pilota

Kilka minut po starcie samolotu linii British Airways odpadła przednia szyba maszyny. Pierwszy pilot został wyssany na zewnątrz. Stery podczas lądowania przejął jego kolega. Podczas śledztwa eksperci odkryli szokujące fakty.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Tragiczne nurkowanie

3 stycznia 2004 roku. Tuż po starcie z egipskiego lotniska Sharm el-Sheikh samolot Boeing737 rozbija się i wpada do Morza Czerwonego. Czarne skrzynki odsłaniają przerażające chwile przed tragedią.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Ukryte zagrożenie

Podczas lądowania samolot Boeing 737 wymyka się spod kontroli pilota. Dziesięć sekund później zginą wszyscy pasażerowie. Kulisy najdłuższego i najbardziej kosztownego dochodzenia w historii awiacji.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Walka z pożarem

W czerwcu 1983 roku mała, mechaniczna usterka wywołała pożar na pokładzie kanadyjskiego samolotu. Gęsty, toksyczny dym wypełnił kabinę, a potem pojawiły się płomienie ognia. Śmierć poniosły 23 osoby.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Wyścigi z burzą

Samolot linii American Airlines MD-82, lot 1420, wystartował z Dallas do Little Rock z dwugodzinnym opóźnieniem z powodu burzy. Na lotnisku w Little Rock samolot powitała równie silna burza i niebezpieczne wiatry.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Zaginiony samolot

Kwiecień 1996 roku. Przedstawiciele rządu USA i biznesmeni lecą z misją handlową do Bośni i Chorwacji. Niedaleko lotniska w Dubrowniku niespodziewanie pogarsza się pogoda.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Zamachowiec samobójca

Terrorysta zaatakował trzyosobową załogę samolotu FedEx 705 tuż po starcie z lotniska w Memphis. Podczas walki o utrzymanie kontroli nad samolotem i zamachowcem piloci dokonali niewiarygodnych wyczynów, aby ratować własne życie.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Zderzenie nad Los Angeles

W wyniku zderzenia samolotu DC-9 linii Aeromexico z prywatnym Piper Cherokee koło lotniska w Los Angeles zginęło 80 osób. Władze lotnicze musiały wprowadzić zmiany w kontrolowaniu ruchu powietrznego.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Zderzenie w powietrzu

W wyniku zderzenia w powietrzu zginęło 71 osób - wszyscy pasażerowie i członkowie załogi. Samoloty wpadły na siebie na skutek sprzecznych sygnałów z wieży kontrolnej i niejasnych wskazań pokładowego sprzętu alarmowego.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Zestrzelenie irańskiego airbusa

Krążownik USS Vincennes patrolujący Zatokę Perską wykrywa nadlatujący samolot. Maszyna zostaje zniszczona, ale już wkrótce okazuje się, że Amerykanie zestrzelili cywilny samolot pasażerski z 290 osobami na pokładzie.
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Życie na włosku

Dla pasażerów i załogi lotu 243 krótka podróż z Maui do Honolulu szybko zamienia się w koszmar. Tuż po starcie na pokładzie samolotu rozlega się głośny huk. Od samolotu odrywa się spory kawałek dachu i ścian…
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] ~ 47 min
[FILESIZE] ~ 45-46 MB

Katalog ze wszystkim:
Kod:
http://www.mediafire.com/.../=33e1043c52bd270e4012e8015643d9c8bc73b28a6a3b8dd3
Brakujące być może uzupełnię, ale nie obiecuję

  #10 (permalink)  
Stare 11.04.2008, 23:58
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Dokument National Geographic "Oczami Fotografów"

zdjęcie skasowane

Jak pracują najwybitniejsi na świecie fotografowie National Geographic. Z każdym zdjęciem National Geographic wiąże się zadziwiająca historia. Każdy, kto choć raz przeglądał magazyn National Geographic, dostrzegł wyjątkową urodę, siłę wyrazu i magię publikowanych w nim zdjęć. Podziwiając fotografie, często nie zdajemy sobie sprawy, jak niezwykłe historie i przygody kryją się za nimi.

W filmie "Oczami fotografów" fotografowie National Geographic opowiadają o swojej pracy, o emocjach towarzyszących realizacji projektów, o pasji fotografowania. Towarzysząc im w podróżach, zobaczymy najbardziej egzotyczne miejsca na ziemi. Ujrzymy niepowtarzalne obrazy nocnych łowów, zagłębimy się w otchłań oceanu i gąszcz dżungli tropikalnej, spotkamy ludy tak niezwykłe, jak niezwykła jest ich kultura.

Poznamy najwybitniejszych fotografów na świecie - Sama Abella, Billa Allard, Boba Caputo, Jodi Cobb, Davida Doubileta, Beverly i Derecka Joubertów, Lou Mazzatentę, Stevea McCurryego, "Nicka" Nicholsa, Jima Stanfielda - to ich oczami ujrzymy świat...

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:53:57
[FILESIZE] 72,1MBDokumenty National Geographic z serii "Interpol"

zdjęcie skasowane

1. Niebezpieczne towarzystwo zdjęcie skasowane
Agenci Interpolu prowadza poszukiwania dwóch zbiegłych z więzienia przestępców podejrzanych o zamordowanie swoich partnerek w celu zagarnięcia ich majątków.

2. Skradziona historia zdjęcie skasowane
W 1991 r. czterech mężczyzn ukradło bezcenne przedmioty ze starożytnego egipskiego grobowca Hetepka. Okradanie grobowców to powszechny i popłatny proceder w Egipcie. Interpol odgrywa ważną rolę w ściganiu handlarzy antykami.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 1. 00:46:44 ||| 2. 00:47:27
[FILESIZE] 1. 50,1MB ||| 2. 50,9MBDokument "Najmądrzejszy chłopczyk świata" (Worlds Smartest Boy) 2005

zdjęcie skasowane

19 listopada 2000 roku w pewnej indyjskiej wiosce u stóp Himalajów rozpoczyna się operacja pewnej dziewczynki.
Niezwykłe jest to, że operujący chirug jest o rok młodszy od pacjentki...

12-letni Akrit Jaswal z wioski u podnóża Himalajów jako pięciolatek czytał po angielsku dzieła Szekspira. Uczęszczał do szkoły w rodzinnej miejscowości, ale szybko zgłębił całą dostępną wiedzę, więc został w niej nauczycielem. W wieku 12 lat był najmłodszym studentem w historii indyjskiego szkolnictwa wyższego. Jego marzeniem jest zostać najmłodszym laureatem Nagrody Nobla. Chce być naukowcem w dziedzinie leczenia AIDS. Akritem zainteresowały się autorytety naukowe Imperial College. Zaproszono go do Londynu, by poddać testom na inteligencję.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:46:38
[FILESIZE] 55,6MB[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)


Dokument National Geographic "Wojny owadów" (Insect wars) 2005

zdjęcie skasowane

Panama, dżungla równikowa. Dno wilgotnego lasu przemierza ogromna formacja wojowniczek Eciton niosących śmierć i zagładę. Wszystko, co żyje, pierzcha w popłochu. Kto się spóźni, ginie marnie. Nic nie zatrzyma tego pochodu! W kolumnie maszeruje co najmniej pół miliona mrówek wędrownych, zwanych też nomadnymi.

Jedne dźwigają na grzbietach larwy, inne szukają zdobyczy. Nad rozpadlinami budują wiszące mosty z własnych ciał. Po tych kładkach przechodzą kolejne oddziały. Bezpiecznie, bowiem zawieszona na żuwaczkach mrówka potrafi utrzymać setkę innych! Nie obywa się jednak bez strat. Każdego dnia Eciton zostawiają za sobą 30 tysięcy martwych pobratymców. Ale to niewielki i nieznaczący ubytek. Głęboko ukryta w głębi szyku królowa składa miliony jaj, stale odnawiając maszerującą kolonię. Ludzie nie są wyjątkiem w świecie natury.

[RUNTIME] 00:52:30
[FILESIZE] 71,3MBDokument National Geographic "Zabójcze sąsiadki" (Border Wars) 2006

zdjęcie skasowane

Mrówki ogniowe pojawiły się w USA 70 lat temu. To najbardziej agresywne mrówki Ameryki Północnej. Rocznie pięć milionów Amerykanów pada ofiarą ich ukąszeń, niektóre z nich okazują się śmiertelne. Mieszkańcy terenów dotkniętych plagą próbują rozmaitych rozwiązań, łącznie z użyciem najnowocześniejszych pestycydów. Niestety, środki chemiczne nie przynoszą efektu. Mrówki ogniowe występują już w 13 stanach. Jedynym ratunkiem jest Larry Gilbert, który poświęcił się badaniom laboratoryjnym nad zwalczaniem mrówek ogniowych.

[RUNTIME] 00:51:42
[FILESIZE] 70,4MBDokument National Geographic "Jadowite robaki atakują" (Bug Attack - Venom) 2005

zdjęcie skasowane

Stworzone po to, by się roić, polować, zabijać! Mają przewagę liczebną, są świetnie uzbrojone, odporne na ciosy. Górują doświadczeniem nad ofiarami. Nic dziwnego - zamieszkują Ziemię od czterystu milionów lat! Szalony entomolog Phil DeVries przemierza świat w poszukiwaniu najdziwniejszych i najohydniejszych ;robali;, czyli owadów, pajęczaków i wijów. Bohater dokumentu lubi swoją pracę, ku zaskoczeniu postronnych, dla których wspomniane stawonogi są po prostu obrzydliwe. Dla badacza też! Ale zarazem nadzwyczaj interesujące i pociągające. Niekiedy również przerażające, groźne i niebezpieczne, bo dysponujące bronią chemiczną.

Entomolog Phil DeVries przemierza świat w poszukiwaniu najdziwniejszych i najohydniejszych owadów, pajęczaków i wijów. Bohater dokumentu lubi tę pracę, ku zaskoczeniu postronnych, dla których wspomniane stawonogi są po prostu obrzydliwe. Dla badacza również, ale zarazem nadzwyczaj interesujące i pociągające. Niekiedy również przerażające, groźne i niebezpieczne, bo dysponujące bronią chemiczną. Tych jadowitych DeVries trochę się boi. Ale nie zamierza poddawać się lękom. Wyrusza wraz z ekipą filmowców w podróż na spotkanie z bólem.

[RUNTIME] 01:40:36
[FILESIZE] 137,7MB

Kod:
http://www.sendspace.pl/file/.../
__________________
Jestem ONA a nie on.

Nice job, mods : )

  #11 (permalink)  
Stare 16.09.2008, 20:00
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: [RS] Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Cykl dokumentów National Geographic "Groźne żywioły"

zdjęcie skasowane

"Groźne żywioły" zabiorą nas w podróż za kulisy największych naturalnych katastrof - tornad, wulkanów, trzęsień ziemi i tsunami.
Najwięksi światowi specjaliści zajmujący się tymi fenomenami natury, przeanalizują je dla nas i dadzą nam wyobrażenie o tym, jak te gigantyczne wrzenia Matki Ziemi doprowadzają do śmierci i zniszczenia. Spotkamy ludzi, którzy stanęli oko w oko z tymi żywiołami i przeżyli, aby zdać nam swoją relację. Dzięki zdjęciom archiwalnym, animacjom komputerowym i wywiadom z ekspertami poznamy zabójcze charakterystyki tych naturalnych kataklizmów.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 130

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

zdjęcie skasowane

Tornada

Tornada to spektakularne zjawiska, ale o niewyobrażalnie niszczycielskiej sile. Dzięki ekspertyzom i użyciu grafiki komputerowej zobaczymy, co stałoby się, gdyby tornado F5 przeszło przez jedno z największych miast w USA.

[RUNTIME] 00:46:52
[FILESIZE] 48,6 MB

zdjęcie skasowane

Trzęsienia ziemi

Trzęsienia ziemi to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych i niszczycielskich sił natury. W ciągu kilku sekund potrafi zdewastować tętniące życiem miasto. Ponieważ liczba miast stale wzrasta, wzrasta też potencjalna liczba ofiar.

[RUNTIME] 00:46:54
[FILESIZE] 48,7 MB

(Tornada + Trzęsienia ziemi) rar 96.23 MB
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
zdjęcie skasowane

Tsunami

Tsunami to gigantyczne fale, mogące przemieszczać się przez cały ocean, kumulując swą niszczycielską siłę tysiące kilometrów od źródła powstania. Czy fala o niespotykanej wysokości i sile może nam wkrótce zagrozić?

[RUNTIME] 00:46:58
[FILESIZE] 48,8 MB

zdjęcie skasowane

Wulkany

Erupcje wulkanów przypominają nam, że mieszkamy na żyjącej planecie, a jej niszczące działania są równie stare jak ona sama. Nasz stosunek do wulkanów to mieszanka fascynacji i strachu. Poznajmy największe erupcje w dziejach.

[RUNTIME] 00:46:59
[FILESIZE] 48,8 MB

(Tsunami + Wulkany) rar 96.52 MB
Kod:
http://www.mediafire.com/.../
__________________
Jestem ONA a nie on.

Nice job, mods : )

  #12 (permalink)  
Stare 20.09.2008, 22:37
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2006
Postów: 48
Postów w giełdzie: 1
Domyślnie Odp: [RS] Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Może ktoś wrzucić całą kolekcję w formacie avi?
Albo wie ktoś skąd to można pobrać, na PEB-ie znalazłem tylko niektóre odcinki...

Pozdro

  #13 (permalink)  
Stare 13.10.2008, 02:02
Avatar zwolus
Senior Member
 
Zarejestrowany: Jul 2007
Skąd: poli / sh / it
Postów: 147
Postów w giełdzie: 147
Domyślnie Odp: [RS] Dokumenty NG, discovery, BBC, planete, viasat (lek PL)

Dokument Zone Reality "Zagadka Geniuszu"
Can You Make a Genius?

zdjęcie skasowane

Siedmioletni Justin Chapman jest niezwykłym dzieckiem. Gdy miał dwa lata i cztery miesiące, nauczył się czytać. Wtedy matka zaprowadziła go do ośrodka Lindy Silverman zajmującego się wybitnie uzdolnionymi pociechami. Wyniki testów chłopca przeszły wszelkie oczekiwania. Okazało się, że jego wskaźnik inteligencji to 160. Jako trzylatek Justin został szachistą i multiinstrumentalistą, następnie z pomocą mamy przerobił program szkoły i wstąpił do college'u. Obecnie siedmioletni Justin studiuje na uniwersytecie Rochester w stanie Nowy Jork. Naukowcy od dawna zastanawiają się, co decyduje o wysokim poziomie inteligencji. Nie ma pewności czy genialność jest wrodzona, czy nabyta, zasługą środowiska, czy sprawą genów. Jeśli ta cecha jest dziedziczna, chcąc uzyskać nadzwyczajne dziecko trzeba starannie dobrać rodziców. Taką możliwość daje kalifornijski bank nasienia prowadzony przez doktora Roberta Grahama, znany powszechnie jako bank nasienia geniuszy, bądź noblistów.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:47:39
[FILESIZE] 61,1MB = rar 60.42 MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dokument National Geographic "Wierzyć nie wierzyć - Atlantis - Tajemnica Atlantydy"

zdjęcie skasowane

Legenda głosi, że przed narodzinami cywilizacji wyspę-kontynent zamieszkiwali ludzie, którzy stworzyli wspaniałą kulturę, zaawansowaną technikę i znakomity ustrój. Pewnego dnia wyspa zniknęła. Czy naprawdę istniała? W 2300 lat po ukazaniu się opowieści o Atlantydzie ludzie wciąż szukają śladów wyspy i jej tajemniczych mieszkańców. Czy ruiny Atlantydy spoczywają na dnie oceanu? Czy jej mieszkańcy nauczyli Egipcjan jak budować piramidy i położyli podwaliny pod cywilizację Majów? Czy zmienili bieg historii wykorzystując technikę wyprzedzającą ich czasy? Czy kataklizm dał początek wspaniałej legendzie? Wypowiedzą się sceptycy i ci, którzy wierzą w istnienie tajemniczego kontynentu. Wspólnie wybierzemy się na jego poszukiwanie.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:50:18
[FILESIZE] 60,4MB = rar 59.97 MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dokument Discovery "Prawdziwa Atlantyda"

zdjęcie skasowane

W programie omówiono prawdopodobne położenie Atlantydy oraz jaka cywilizacja mogła być uważana za tą mityczną krainę.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:43:24
[FILESIZE] 57,9MB = rar 57.43 MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dokument Discovery "Dziesięć sposobów na koniec świata"

zdjęcie skasowane

Pewnego dnia świat się skończy, nie wiemy tylko kiedy i w jaki sposób. W filmie jest przedstawionych 10 teoretycznych sposobów.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)

[RUNTIME] 00:46:35
[FILESIZE] 60,0MB = rar 59.45 MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dokument "Mardi gras. Wyprodukowano w Chinach"

zdjęcie skasowane

Wytwórnia korali w Fuzhou w chińskiej prowincji Fujian, należąca do Rogera Wonga, urodzonego w Chinach, ale wychowanego w Hongkongu, należy do największych zakładów w mieście. Przynosi roczny dochód w wysokości 1,5 mln dolarów. Ale pracujące tam młode chińskie robotnice nie są nawet świadome, że firma prosperuje. Zarabiają miesięcznie zaledwie 50-60 dolarów za pracę po 15-16 godzin dziennie przez sześć, a nawet siedem dni w tygodniu. Mieszkają w hotelu robotniczym stłoczone po dziesięć i więcej w maleńkich pokoikach.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:50:44
[FILESIZE] 61,4MB = rar 60.93 MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dokument National Geographic "Zagadka Kodu Leonarda Da Vinci" 2005

zdjęcie skasowane

Czy Maria Magdalena była żoną Jezusa Chrystusa? Czy urodziła mu dziecko? Czy żyją jeszcze potomkowie świętej rodziny? Elizabeth Vargas próbuje rozwikłać tajemnice tajnego stowarzyszenia, które podobno zna odpowiedzi na te pytania.

Tylko na antenie National Geographic Channel zobaczycie nowy film dokumentalny, który prezentuje dyskusyjne teorie zawarte w książce "Kod Leonarda da Vinci". Odkąd powieść Dana Browna znalazła się na półkach księgarń w marcu 2003 roku, opisana w niej tajemnicza historia wywołała poruszenie w kręgach religijnych i artystycznych. Sprowadza się ona do twierdzenia, że Maria Magdalena była żoną Jezusa i urodziła mu dziecko, natomiast Leonardo da Vinci należał do sekretnego stowarzyszenia, które ukrywało tę wiedzę przez setki lat. Film "Złamanie kodu Leonarda da Vinci" sprawdzi te pomysły, by ocenić które z nich są historycznie prawdopodobne, które są mają żródła w legendach, a które czystą fikcją. Przyjrzymy się z bliska książce, która wywołała tak zawziętą dyskusję.

Czy Zakon Syjonu istniał naprawdę?
W "Kodzie Leonarda da Vinci" znajduje się wzmianka o sekretnym stowarzyszeniu, którego członkami byli m.in. Isaac Newton, Botticelli i Leonardo da Vinci. Istnienie tego stowarzyszenia zdaje się potwierdzać fakt, że w pliku dokumentów zwanych "Tajnymi Aktami", odnalezionym w 1960 roku we Francji, mowa jest o Zakonie Syjonu. Wielu ekspertów uważa jednak za niemożliwe, aby pomysł tego typu sekretnej grupy narodził się tak późno. Pisarz Umberto Eco utrzymuje, że pierwsza informacja o Zakonie Syjonu została rozpowszechniona trzy wieki po śmierci Leonarda. Dan Brown pozostaje niewzruszony: "Nie wydaje mi się, aby był jakiś sposób, aby wiedzieć to na pewno".

Czy Maria Magdalena była żoną Jezusa?
Według komunikatu amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich w Ewangelii nie ma dowodów na to, że Jezus był żonaty. Mimo to, Dan Brown i autorka Margaret Starbird utrzymują, że jest mało prawdopodobne, jakoby Chrystus był kawalerem. "Małżeństwo było normą" - mówi Margaret. "Ludzie w tamtych czasach nawet nie mieli w swoim języku słowa "kawaler"".

Ponadto wierzy, że żoną Jezusa była Maria Magdalena. W Ewangelii bowiem mowa jest o kobiecie o imieniu Maria, która namaszcza stopy Chrystusa oliwą i wyciera je swoimi włosami. Zdaniem Margaret, rytuał ten oznaczał w czasach biblijnych rytuał małżeństwa.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: amr_nb
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 01:33:58
[FILESIZE] 97,6 MB = rar 95.77 MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
Dokument Discovery "Rewolucja telefonów komórkowych"

zdjęcie skasowane

Historia telefonu komórkowego, urządzenia, które początkowo było duże i nieporęczne, dziś natomiast stanowi mały, kieszonkowy gadżet, dostępny niemal dla każdego.

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 140

[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:44:34
[FILESIZE] 53,7 MB = rar 53.28 MB

Kod:
http://www.mediafire.com/.../
+++++++++++++

Historia telefonu komorkówego

Krótki filmik przedstawiający historię komórki od 1985 do 2007 roku.
http://patrz.pl/filmy/id/339523

zdjęcie skasowane

[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144 /|/ 320x240
Bitrate: 150 /|/ 200

[AUDIO]
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 1 (Mono)

[RUNTIME] 00:02:52
[FILESIZE] 3,4 MB = rar 3.01 MB /|/ 4,6 MB = rar 4.13 MB

Kod:
176x144
320x240
http://www.mediafire.com/.../
http://www.mediafire.com/.../
Kod:
http://bluehost.to/dl=yJzDuRH4i
http://bluehost.to/dl=ee4beQCpF
__________________
Jestem ONA a nie on.

Nice job, mods : )
Odpowiedz Szablon

Szybka odpowiedź
Antispam, complete the task: 
 
Wiadomość:
Opcje

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie
Wygląd

Zasady postowania
Nie możesz zakładać nowych tematów
Nie możesz pisać wiadomości
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BBCode jest Włączony
EmotikonyWłączony
[IMG] kod jest Włączony
HTML kod jest Wyłączony
Trackbacks are Wyłączony
Pingbacks are Wyłączony
Refbacks are Wyłączony


Podobne wątki
Temat Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post/autor
[RS] Bitwa o Planetę Małp / Battle for the Planet of the Apes (1973) *DVDRip* PL baker64 Medium Quality - fantasy/Sci-Fi 3 07.12.2013 15:02
[RS]Żulionerzy NG [PL] ma7iz inne gry 0 04.03.2007 09:32


Wszystkie czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:43.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.5.2
Tłumaczenie: vBHELP.pl - Polskie wsparcie vBulletin
1432691016
3374272765

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310